juXSSnia BE'TrrrrBB Duitsche cavalerie- en infanterie-afdeelingen trekken door de straten van War schau, naar de plaats waar zij door den Führer geïnspecteerd zullen worden. Vrijtltifl 6 October In zijn rede voor den Rijksdag begon de Führer een uiteenzetting te geven van den veldtocht in Polen, waarin hij o.a. zei, dat de Poolsche sol daten zich dapper hadden gedragen, maar dat de leiding „onverantwoordelijk, gewetenloos en onbe kwaam" was geweest. Aangaande de verliezen van het Duitsche leger deelde hij mede, dat volgens een opgave van 30 September 1939, die geen belangrijke veranderingen zal ondergaan, met inbegrip der offi cieren 10.572 niaj waren gevallen, 30.222 waren ge wond en 3404 man werden vermist. Hij vervolgde met een historisch overzicht van het conflict met Polen en besprak daarna het verbond met Rusland en de verhouding tot de neutrale nabuurstaten o.a. tot Nederland. Hieromtrent uitte hij zich ails volgt: het Rijk nooit uiteen zal vallen en dat een tweede Versailles niet meer zal ontstaan. Ook al zou de oorlog vijf of acht jaar moeten duren. De oorlog in het westen kan geen enkel levensprobleem voor Europa oplossen. Voor de regeling in het oosten heb ik reeds de volgende zes punten vastgesteld 1. Vaststelling der Duitsche grenzen vol gens de historische en geografische omstan digheden. 2. Regeling van de geheele levens ruimte der naties en oplossing van 't minder hedenprobleem vooral in deZuid- en Zuidoost- Europeesche staten. 3. Regeling van ordening der Joodsche proble men. 4. Wederopbouw van het economisch verkeer. 5. Een veilig heidsgarantie voor dit geheele gebied. 6. De opbouw van Polen, waarbij Duitschland de garantie zal scheppen, datdie staatgeenbrand- haard tegen Duitsch land en geen intrige- haard tegen Rusland zal worden. Wij hebben geen verlan gens in het westen. Het verdrag van Versailles be staat niet meer en behoeft dus niet herzien te worden, behalve op één punt, de teruggave van onze kolo- Het is ondenkbaar, dat bij een voortduren van den oorlog de huidige toestand in het westen gehand haafd wordt. Deze toestand vergt eiken dag offers. Als de Fran- schen Saarbrücken gaan beschieten, zullen de Duit- schers Mulhouse vernietigen. Dan zullen de Fran sehen weer Karlsruhe bombardeeren en de Duitschers Straatsburg. Gaan dan de Fransehen Freiburg be schieten, dan zal het Duitsche geschut Colmar be strijken. Steeds meer zal er dan worden verniel igd en wat door geschut niet te bereiken is, zullen de vliegers vernietigen. En dat alles, misschien ten pro- fijte van een groep wapenleveranciers en internatio nale ophitsers maarten koste van stroomen bloeds, ellende en tranen En steeds verder zal die oorlog zich uit strekken, volksvermogens zullen in puin storten. De aanvallen zullen ver over de zeeën reiken want geloof mij: er bestaan geen eilanden meer Europa's volksvermogen zal in den vorm van granaten uiteenbarsten; de volken zullen ver bloeden. Maar eens zal er toch weer een grens moeten zijn tusschen Duitschland en Frankrijk. En nu mag men mijn opvattingen gerust zwakheid of lafheid noemen: dat deert mij niet. Maar als de houding van onze tegenstanders veld wint, dan zal deze verklaring mijn laatste geweest zijn. Dan zullen wij strijden. Wapens noch de tijd zullen Duitschland bedwingen. November 1918 zal zich in Duitschland niet herhalen. Na een slotwoord van Göring werd de vergaderinc gesloten. LAATSTE VERZET II\ POEEA GEËIAPIGP Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt heden mede: Bij Koek, ten oosten van Deblin, hebben vanoch tend om tien uur de laatste resten van het Poolsche leger, ongeveer achtduizend man, onder den Pool- schen generaal Klebner, de wapenen neergelegd. In een radio-rede verklaarde Eden, de Engelsche minister van de Dominions o.a. het volgende: De Dominions en Engeland, eensgezind, strijden voor vrijheid, de meest vitale waarde van ons bestaan een groote waarde voor alle landen, die worden be dreigd door het geweld. Om die vrijheid te behouden voor onszelf en te herwinnen voor anderen hebben wij onze moeilijke taak op ons genomen. Wij znllen en kunnen niet falen Op gezag van de Britsche regeering werd heden avond naar aanleiding van Hitler's rede een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd werd, dat de tekst er van nog bestudeerd werd. Wel was men van meening, dat deze voorstellen in vele opzichten vaag en duister waren. Op te merken valt evenwel, zoo meende men, dat zij geen aanwijzing bevatten tot herstel van het kwaad, dat Duitschland anderen volken heeft aange daan. Niettemin zullen de voorstellen aan een nauw keurig onderzoek worden onderworpen, waarbij de regeeringen der Dominions en de regeering van Frankrijk geraadpleegd zullen worden. In de Scandinavische landen verwondert men zich over het feitj dat de onderzeeërs zoo precies de neu trale handelsvaartuigen kunnen vinden die zij willen aanhouden. Men spreekt van een uitgebreid net van spionnage in de havens. Van een kerktoren in Noor wegen zouden lichtsignalen gegeven zijn. Ook het tot zinken brengen van het Zweedsche vrachtschip Gun zou te denken gegeven hebben. In dit laatste schip werden nl. kanonnen voor België vervoerd. Dit was in Zweden slechts aan enkele personen be kend, maar ofschoon alle voorzorgsmaatregelen wa ren genomen om het geheim te houden, dat er ka nonnen naar België zouden gaan en dat die kanonnen met de1 Gun verscheept zouden worden, bleek de ka- Na EstlandLetland en Litauen werd door de regeering der Sovjet-Unie ook een uitnoodiging aan Finland gestuurd om te komen onderhandelen over een verdrag. Een luchtfoto van de Finsche hoofdstad Helsinki. Nederland; het nieuwe Rijk heeft de traditio- neele vriendschap met Nederland trachten voort te zetten. Het heeft geen geschil tusschen de twee staten overgenomen en geen nieuw gescha pen. GROAPSLAGEA VOOR PEA VREPE Nadat Hitier betoogde, dat het onzinnig was den oorlog voort te zetten om een Polen te doen herrijzen, dat door alle niet-Polen onbestaanbaar wordt ge acht, vervolgde hij: Maar er is nog een ander oorlogsdoel. Duitschland moet een ander regeeringssysteem verkrijgen. Wan neer voor dat doel millioenen menschen opgeofferd moeten worden, dan kan ik slechts zeggen dat het Duitsche volk over zijn eigen systeem besluit, dat Over Polen sprekend verklaarde hij: Wat den staat Polen betreft, het Polen van Versail les zal nimmer meer verrijzen. Daarvoor staan twee van de grootste staten der wereld borg.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14