17 Een der laatste steunpunten van Polen vormde de vesting Modlinbij Warschau. Deze sterkte werd echter voortdurend gebombardeerd en moest zich na den val van Warschau overgeven. Het resultaat van eenige treffers. pitein van de duikboot er uitstekend van op de hoog te te zijn. Zaterdag 7 October Iedereen was bijna vergeten, dat er, behalve 'n oor log in Europa, ook nog één in Oost-Azië woedt. Van Ohineesche zijde komt nu het bericht, dat de gevech ten. die nu sedert negentien dagen om Tsjangsja gevoerd worden, de zwaarste nederlaag voor de Japanners beteekenen, welke zij tot dusverre hebben geleden. De Japanners hebben in deze gevechten 30.000 man verloren, zesduizend dooden zijn op het slagveld achtergebleven. I)e Japanners melden echter, dat zij een ver pletterenden slag toegebracht hebben aan tien ('hineesche divisies, waardoor de Japanners weer nader tot Tsjangsja zijn gekomen. In verband met de groote droogte in West-Japan en Korea, welke tot een afneming van den oogst heeft geleid, heeft de Japansche minister van land- en boschbouw het rijstverbruik gerantsoeneerd. Voorts is hij een „moreele campagne" begonnen om de bevolking er toe te brengen minder te eten of haar eetlust met surrogaat-voedingsmiddelen te bevredigen. Aan de rede van Hitier wordt in de kranten veel aandacht besteed; te oordeelen naar de reactie van de Engelsche pers kan het Duitsclie vredesaanbod echter reeds als verworpen worden beschouwd. Chamberlain zal de volgende week waarschijnlijk een verklaring afleggen, waarin de meening der Britsche regeering wordt uiteengezet. Het „groote" nieuws komt, zooals de laatste weken gebruikelijk is, uit Oost-Europa. Na Estland, Letland, Litauen (Urbsys, de minister van binnen- landsche zaken, kwam heden juist weer terug uit Kowno, waar hij ruggespraak gehouden had en werd vanavond door Molotov ontvangen) is nu FINLAND AAN DE BEURT De Finsche regeering heeft hedenmiddag een officieele uitnoodiging ontvangen van het Volks commissariaat van buitenlandsche zaken om een specialen vertegenwoordiger naar Moskou te zenden. In den loop van den avond' heeft het Finsche minis terie van oorlog het volgende medegedeeld „Daar het noodig schijnt te zijn, de defensie van Finlands neutraliteit te versterken, zijn de reser visten der troepenafdeelingen voor buitengewone oefeningen onder de wapenen geroepen. Daar hier door, met het oog op de mogelijkheid van in kwartiering in de garnizoenen, gebrek aan ruimte is ontstaan, zijn er eenige gedeelten van de troepen uit de stedelijke garnizoenen naar het platteland verplaatst, waar zij tevens voor het aanleggen van versterkingen benut kunnen worden." De Finsche regeering heeft echter de uitnoodiging aanvaard en zal den oudpremier, Juho Kusti Paasi- kivi, die thans gezant te Stockholm is, als specialen gevolmachtigde naar de Sovjet-hoofdstad afvaar digen. Men neemt verder aan, dat de eischen van de Sovjet-Unie aan Litauen nogal zwaar geweest zijn; in dat verband spreekt men niet alleen over de beschikking over de spoor lijn naar Libau, maar over het recht van Rusland op vrijen doortocht ingeval van een invasie of bedrei ging tegen Rusland, Estland of Letland, doch ook van de bevoegdheid van de Sovjet-Unie om versterkin gen langs de Oost-Prui sische grens aan te leggen. Rusland zou nieuwe eischen aan Estland gesteld hebben: De beide leiders der Sowjet-Russische dele gatie ter voorbereiding van de uitvoering van liet pact van bijstand tusschen Estland en de Sowjet-Unie, viae-admiraal Issakow en generaal Maretsjkow, zijn tijdelijk naar Moskou vertrokken. De sterkte der Russische weermacht zou in Estland tweemaal zoo groot moeten zijn als het Estlandsclie leger op vredessterkte. Men meent te weten, dat de in Letland wonende Dnitscliers dezen staat zouden verlaten. Volgens den Romeinschen radio-omroep is te Ankara officieel verklaard, dat Turkije neutraal zal blijven, zelfs indien Rusland deel zou nemen aan den oorlog. Verder werd gezegd, dat het verdrag met Rusland in geenen deele de bestaande vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Engeland zou aantasten. In verband hiermee vestigt men de aandacht op het feit, dat in de Duitsclie pers klachten geuit worden omtrent de anti-Duitsche houding der huidige Turksclie regeering. Intusschen heeft men in Midden-Europa een belangrijke schrede gedaan in de richting van de pacificatie. Nadat de Joego-Slavische regeermg 'n de zen bemiddelend is opgetreden hebben Hongarije en Roemenië besloten hun troepen aan de gemeenschap pelijke grens te demobiliseeren. Ons land is niet in ooi'log, maar men merkt langzamerhand toch wel degelijk, dat het verkeer om ons land heen geheel ontwricht is. Terwijl reeds eenige dagen geleden besloten werd, dat de „J. P. Coen" naar Lissabon zou gaan om daar de passagiers van het m.s. „Marnix van St. Aldegonde" af te halen en naar Amsterdam te brengen, wil men nu ook de „Joh'in de Witt" tot dit doel inleggen. Tevens ligt het in de bedoeling om het passagiers schip „Oranje", van de Stoomvaart Mij. „Neder land", op zijn eerstvolgende thuisreis van Batavia via de Kaap naar Madeira te laten varen, waar de passagiers op een nog nader aan te. wijzen schip zullen overgaan voor de verdere reis naar Amster dam. Dat al deze voorzorgsmaatregelen niet overbodig zijn blijkt uit het feit, dat vanavond de „Binnen dijk" van de Holland-Amerikalijn op een mijn is geloopen. De bemanning bestaande uit eenen veertig personen werd gered. BLOEMBOLLEN EN BLOEMBOLLEN In IJmuidensche visscherskringen verwacht men, dat in den loop van de volgende week vijf a zes treilers zullen gaan varen. De animo is op het oogen- blik nog steeds niet bijster groot, maar het ziet er toch wel naar uit, dat zich in de komende dagen tusschen de vijftig en zestig opvarenden bij de IJmuidensche reederijen zullen aanmelden om, zooals zij het uitdrukken, „tusschen de bloembollen te gaan zitten". Hiermee doelen de visschers op het gevaar van de drijvende mijnen. Onze echte bloembollencultuur is er op het oogen- blik uiteraard zeer slecht aan toe. Na 5 September zijn er nog bloembollen naar Duitsehland verzonden, hetgeen ongetwijfeld van zeer groot belang was, maar de hoeveelheid maakte op het zeer groote overschot, nu Frankrijk en Engeland gesloten bleven, geen bijzondere beteekenis. Ook het vliegverkeer is heelemaal in de war: wel onderhoudt- men den dienst op Ned.-Indië nog van Napels af en zelfs is men van plan een speciaal vlieg tuig met kinderen naar onze Oost te laten vertrek ken, maar het nieuwe kantoor te Amsterdam wordt niet geopend en het staat thans vast, dat alle stewardessen, die in dienst zijn bij de K.L.M. ont slagen znllen worden. Haar is aangezegd dat zij in den loop van deze maand den officieelen ontslag brief per 1 December zullen ontvangen. De koninklijke familie geeft den laatsten tijd liet voorbeeld, hoe men benzine moet sparen. Zij maakt niet meer gebruik van auto's doch van rijtuigen. Il.M- de Koningin, H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. prins Bernhard heeft men op hun rijwiel een tochtje zien maken. Vele hooggeplaatste personen hebben voor dit blijk van saamhoorigkeid der koninklijke familie niet onder willen doen en zoo kan men lien in plaats van in hun auto in de tram of op de fiets zien zitten. Ook op financieel gebied laat de oorlogs toestand zijn invloed geldende Amsterdamsclie Bank N.V. en de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. hebben nl. besloten, het in Juli ter kennis ge brachte voornemen tot samenwerking, onder de ge wijzigde omstandigheden, niet uit te voeren. Zondag 8 October Een Zondag, die ditmaal weinig nieuws brengt. In den ochtend meldde het Fransche legerbericht „Een kalme nacht. Vijandelijke patrouilles ten zuidwesten van Saarbrücken werden door ons vuren teruggedreven." En Zondagsavonds: „Duitsche aanvallen ten oosten van de Moezel werden afgeslagen. Wederzijdsche activiteit der artillerie ten zuiden en zuidwesten en Saarlautern." Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken deelde hedenavond officieel mede, dat de justitie in den loop van de afgeloopen vierentwintig uur 35 ex-communistische kamerleden heeft gearresteerd, waarvan 21 in de provincie en 14 te Parijs. In Oost-Europa is men heel tevreden, dat Hon garije en Roemenië besloten hebben de troepen aan de gemeenschappelijke grens naar huis te zenden. Van Joego-Slavië, dat in deze kwestie bemidde lend is opgetreden neemt men aan, dat het ook pogingen zal doen Roemenië en Bulgarije nader tot elkaar te brengen. Nederland beleefde zijn tweeden autoloozen Zon dag: men was al bijna gewend en de voetgangers namen bezit van den rijweg. Ml De Binnendijkliep Zaterdag in het Kanaalopeen mijn. Het schip meet 6873 ton en werd in 1921 te Alblasserdam gebouwd. De 41 opvarenden werden gered.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15