Waardsche beliefte nemen, hoe de hoornen moesten worden gestut, omdat de takken anders dreigen tebezwijken onder den enormen last van duizenden bij duizenden kilo's appelen en peren, die in de laatste najaarszon zijn rijpgestoofd en gezwollen tot volle trossen van groote, gave, kleurige vruchten. De fruitteelt heeft Zeeland in weinige tientallen jaren veroverd, en bijzonder in 't Zuid-Bevelandsche heeft menig landbouwbedrijf, dat vroeger de fruit- kweekerij maar als bijzaak beschouwde, zijn akkers van lieverlede geheel in boomgaarden omgezet, en zijn graanschuren ingericht voor den opslag van ooft. Op één zoo'n bedrijf, waar we een kijkje namen, wordt nu al meer dan 250.000 kg. fruit jaarlijks geoogst, maar dat is dan nog bij lange het grootste niet. Met succes wordt er hier geconcurreerd tegen de vroeger op groote schaal uit Amerika ingevoerde appelen, en lieele rijen van onze vroegere bellefleurs zijn er omgeënt met de A merikaansche Jonathans, die hier uitmuntend gedijen. De pluk van dezen appel valt nog iets later dan die van de laatste Hol- landsche soorten, en zoodoende helpen de Jonathans stevig mee onzen wintervoorraad aanvullen. Wie in staat is, te vergelijken, wat er enkele tientallen jaren her aan den fruitbouw in onze provincie gedaan werd, en wat er nu gepresteerd wordt, niet alleen in den formidabelen omzet maar ook in de ongeloofelijk snel verbeterde kwaliteit van liet Zeeuwsche fruit, die leert wel respect te krijgen voor de energie van onze fruitkweekers, geleid en gestimuleerd door de voorlichting van den rijks- tuinbouwconeulent en de tuinbouwscholen en door de voortvarende veilingsbesturen, die van elke zich voordoende mogelijkheid wisten te pro- fiteeren om nieuwe perspectieven voor den afzet te openen. En wanneer nu al de internationale toestanden den uitvoer naar het buiten land komen bemoeilijken zij verstoren evengoed den invoer van buitenland- sche producten. En zoo zullen in dezen tijd de Hollanders, bij tekort aan andere U ziet, er is voorraad genoeg in EUewoutsdijk. Zoo gaat het aan de Goesche veiling toe bij het auto matisch sorteeren op kwaliteit en grootte. Een koe is nu eenmaal minder kieskeurig op afval dan de menschen. In luilekkerland wordt op een enkel appeltje niet gekeken. producten, waarmede zuinigheid geboden is, wel gedwongen worden, en waarlijk niet tegen hun zin en smaak, kennis te maken met 't Zeeuwsche fruit, dat voor geen import hoeft onder te doen. En de eigen markt is toch altijd, zij het misschien niet steeds de voordeeligste, dan toch de zekerste. Wij zullen u eens op de ze bladzijden laten zien, hoe we in 't Zuid-Bevelandsche het Zeeuwsch lui lekkerland gevonden hebben. Misschien verlokken de foto's u, om op een mooien Octobermiddag eens de fiets te nemen en zelf een kijkje te nemen bij het feestelijk en weelderig bedrijf van den fruitoogst.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 23