DAG, MENEER CHIPS De jonge dokter (Robert Donat, nieuwe taak. Eerzucht en kennis over hij beschikte. Hektas waren jonge karakters, welke met baret) bij het aanvaarden van zijn waren de voornaamste kwaliteiten waar die onvoldoende voor de vorming van de aan hem waren toevertrouwd. „Dag, meneer Chips!" Bij het begin van het schooljaar begroeten de leerlingen den nestor van de leeraren met een blij saluut. Vooral voor onderwijsdeskundigen en allen die in kinderopvoeding belang stellen is deze Metro Goldwyn-lilm een zeer apart en aantrekkelijk docu ment, wat echter niet wegneemt dat zij ook als ontspanningsfilm zeer aan te bevelen is. Sam Wood voerde op verdienstelijke wijze de regie. bliek, wiens medelijden aanvankelijk ge wekt is met die onbegrepen figuur, geniet van dien ommekeer en groeit erin als bet ziet, hoe bij de eene overwinning na de andere behaalt. Fijntjes, zonder overdrij ving, speelt Robert Donat al de phasen in dit leven en doet ons in dien meneer Chips gelooven, alsof bij echt en waar bestaan bad. Hij heeft deze film volledig aanvaard baar gemaakt, wat, gezien het moeilijke karakter van zijn rol geen kleine verdienste is. Ook de sfeer van die school is bijzonder goed getroffenzoo rustig en zonder sensatie is het toch 'n buitengewoon aantrekkelijk schouwspel geworden. geconcentreerd. Hij wordt geïntroduceerd als de man zonder wiens aanwezigheid men zich niet de opening van een nieuw schooljaar kan voorstellen. Hij is bemind en heel populair, zoowel bij de leeraren als bij de leerlingen. Dat was echter niet immer zoo en de film toont den lieelen levensloop van meneer Chips, van 't moeilijke begin tot het glorierijke einde. Het groot.e keerpunt in zijn leveu was, toen een vrouw haar bestaan aan het zijne ver bond. Zijn dor en droog ambt en zijn moeilijke, stugge natuur worden door die vrouw langzaam her vormd en weldra ziet men den voorheen zoo eenzelvi- gen en gemeden leeraar het middelpunt van de lieele school worden. En het, pu- Eigenlijk zou van deze film niets anders gezegd mogen worden dan dat zij zoo echt warm menschelijk is. Dat die menschelijkheid tot uiting komt in een speciale omgeving, n.l. van een Hoogere Kostschool of Universiteit, en dat de plaats van de handeling een ander land is dan het onze, doen aan dat feit niets en niemendal af. Soms krijgt men zelfs het gevoel dat men als toeschouwer een deel van die school is geworden. Men betrapt er zichzelf op, dat men, net als meneer Chips, de oude leeraar, gehecht raakt aan die omgeving en belang gaat stellen in de wederwaardigheden van de jongens, al blijft ook de oude ("hips, als de cen trale figuur, de heele film beheerschen. Zoodra de film is begonnen, wordt de aandacht op hem Tijdens een onverwachte reis kwam een jonge vrouw in zijn leven en zij maakte van den een- zelvigen man een alom bemindmensch. Robert Donaten Greer Gar son Meneer Chips is op non-activiteit gesteld en leeft na den dood van zijn vrouw in de nabijheid van de school, welke zijn heele leven opeischte en waarvan hij een onafscheidelijk deel gewor den is. Zijn huishoudster moet er steeds rekening mee houden dat de jongens bij hem op thee-visitie komen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 26