teruggegeven. Als.een gewicht véél te licht is, keurt de ijker 't af en laat er een driehoekig ijkmerk in slaan. Inhoudsmaten worden secuur gemeten vóór het stempel wordt ingeslagen. In het ijkkantoor bevindt zich een aparte afdeeling voor 't controleeren van gasmeters. Hier staan op tafels de gasmeters in lange rijen, verbonden met elkaar en met gasreservoirs, waarvan de inhoud bekend is. De ambtenaren oontroleeren of de meter het aantal doorgestroomde kubieke meters gas juist aanwijst; voorts of de meters lekken vertoonen en of 't telwerk goed en secuur loopt en aanwijst. Na de zorgvuldige controle verzegelt men de meters en voorziet ze van het stempel van de koninklijke kroon en het cijfer 6. Deze ,,6" is het kantoorcijfer van 't ijkkantoor Rotterdam. In 1938 werden te Rotterdam 23266 gasmeters onderzocht. De drie laatste maanden van 't jaar, vanaf 1 Octo ber dus, worden gebruikt om de eigen weeginstru menten en gewichten te controleeren, de reizen der ijkers in het district voor te bereiden en om lieden die nog verzuimden hun maten en gewichten te laten herijken, alsnog een kans te geven. Uit een en ander blijkt wel, dat het ijkwezen een belangrijke dienst is, die het publiek in staat stelt te controleeren, dat ieder het zijne krijgt, dat de leve rancier niet te veel en niet te weinig geeft, en in het algemeen een juist meten en wegen bevordert, door toezicht uit te oefenen op de maten en gewichten, die in den handel en bij apothekers worden gebruikt. Het belang van dit toezicht is dan ook reeds zeer vroeg ingezien. In de middeleeuwen werd het in elke stad van eenige beteekenis uitgeoefend door „IJckmeesteren", „Gezworen IJckers", of hoe ze verder werden genoemd. Deze ambtsbeden werden door de burgemeesters aangesteld. In 1820 is aan dit stedelijk IJkwezen een einde gekomen en een landelijke organisatie geschapen, waaruit weer de tegenwoordige dienst van het IJkwezen zich heeft ontwikkeld. Onze huismoeders kunnen dus gerust zijn! En de oude Romeinsche spreuk „Suum cuique", („elck het zijne") die met groote letters boven den ingang van een onzer zuidelijke gerechtsgebouwen staat gebeiteld, kon met evenveel recht als adagium worden aangebracht boven den ingang van onze twaalf Nederlandsche ijkkantoren. W. v. d. R. Het ijkmerk wordt ingeslagen. Apparaat voor het controleeren van telwer ken van gasmeters. Een motor brengt een as ■in beweging, die op haar beurt weder de telwerken in beweging zet. Na tien minu ten wordt de stand opgenomen en deze moet voor alle telwerken gelijk zijn en klop pen met de standaardtelwerken rechts (wit) Kleine en grootere stempels van de periode 1938-1939 (m). net /\-merk op de beide linksjehe stempels) beteekent: afgekeurd. Onderzoek van gasmeters op „lekmet 'n kleine vlam. De meters zijn aangesloten aan een gasreservoir. de ijkwet eischt dat ieder gewicht zijn juiste zwaarte heeft. Met de uitvoering dezer wet nu is het ijkwezen belast. Deze dienst ressorteert onder het ministerie van Economische Zaken, af deeling Handel en Nijverheid. Aan 't hoofd van den dienst staat de inspecteur van het ijkwezen in Den Haag. Onder dezen inspecteur staan de ijkkan toren, die elk hun eigen district hebben. In ons land zijn twaalf ijkkantoren, rd. te Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Arn hem, Utrecht, 's-Hertogenbosch, Dordrecht, Middel burg en Maastricht. Aan het hoofd van ieder kantoor staat een ijker-chef van dienst. Verder werken er ijkers, adjunct-ijkers, assistenten en bedienden. Eenmaal per twee jaar wordt door den minister de herijkperiode vastgesteld, die altijd begint op 1 Januari van 'n even jaar. De periode, die nu juist is afgeloopen, liep van 1 Januari 1938 tot en met 30 September 1939. Voor deze periode gold de letter m. De politieman, die dus in October van dit jaar in een winkel gewichten of maten vindt, die als laatste ijk niet de letter m vertoonen, kan een bekeuring maken. Voor de nieuwe ijkperiode van 1 Januari 1940 t/m 30 September 1941 zal de letter n gelden. De gang van zaken aan het ijkkantoor Rotterdam is in 't kort de volgende: De plaatselijke politie ont vangt van dit kantoor een aantal genummerde brief jes, bestemd voor de winkeliers in een zeker stads gedeelte. Deze uitnoodigingen tot bezoek aan het ijkkantoor op een aangegeven datum en uur worden door de politie bezorgd. Zoo krijgen de winkeliers en handelaren in elk stadsgedeelte hun beurt en men weet op 't ijkkantoor precies, wie zich nog niet heeft gemeld. De herijk van alle maten en gewichten in de steden en dorpen van het district gebeurt ter plaatse. De ijker-chef van dienst maakt daartoe een programma op voor de reizen der ijkers. Dit plan wordt, na door den inspecteur van het ijkwezen te zijn goedgekeurd, ter verdere goedkeuring voorgedragen aan Gede puteerde Staten, die op hun beurt in het „provinciaal blad" burgemeester en wethouders der gemeenten, die voor zitting-lokalen moeten zorgen, inlichten. De burgemeesters zorgen dan behalve voor geschikte lokalen ook voor weegtafels, uitpak- en schrijftafels en wat er meer noodig is voor het verrichten der werk zaamheden van den ijker, 't Spreekt natuurlijk van zelf dat de uitgezonden ijker z'n eigen instrumen ten en balansen meebrengt. Wij waren in de gelegenheid op een der laatste dagen van September de werkzaamheid te zien in het ijkkantoor aan de Crispijnlaan te Rotterdam. Het publiek, beladen met maten en gewichten van alle soort, vulde de wacht kamer en soms ook nog de gang.'n Drukke dag voor- 't ijkkantoor. Op uiterst secuur wer kende balansen worden de ter ijking aangeboden ge wichten gewogen. Is een ge wicht-te licht dan voegt men looden hagelkorrels aan de schaal toe tot de juiste zwaarte bereikt is. Bedien den slaan deze kogelkorrels met hamer en drijver vast in 't gat, dat zich in elk ge wicht bevindt, 't. Wordt dan van het ijkmerk m (voor deze periode) voor zien en aan den eigenaar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3