HOE MEN STALEN HELMEN MAAKT In het magazijn worden de steden platen op een kleine lorrie geladen om ze naar de fabriek te vervoeren. Nadat de helm in zijn vorm geperst is wordt de stalen rand, die overgebleven is, verwijderd. In den goeden ouden tijd, toen het oorlog voeren een bij uitstek ridderlijk bedrijf genoemd kon worden, vooral als men de tegenwoordige strijd- methoden en strijdmiddelen in aanmerkingneemt, zette een Germaan zijn wildebeesten-kop op, om zijn tegenstander aan het schrikken te maken. De Romeinen en de Middeleeuwsche ridders waren al wat practischer aangelegd, hoewel hun helmen nog allerlei versierselen vertoonden, die met de bescher ming van hun hoofd weinig hadden uit te staan. De moderne helm is „recht toe, recht aan", een omge keerd pannetje zonder steel, die echter van het hard ste staal gemaakt is, dat men heeft kunnen fabri- ceeren. Hij dient niet mede tot verhooging van het mannelijk schoon, zooals de oude hoofddeksels, die nu in de musea opgeborgen zijn. Men vraagt zich bij de vervaardiging alleen af, of hij kogels en scherven kan weren; ja of neen. Doelmatigheid en practisch nut zijn de eenige eigenschappen, die belang hebben. Hierin onderscheidt zich de moderne oorlog niet van het moderne leven in vredestijd, zij het ook dat in den strijd als zoodanig het nut en de doelmatigheid ver te zoeken zijn. Nadat om den rand een ring gelegd is wordt deze bijgeslepen. Inspecteurs van de regeering onderzoeken eiken helm voor deze geverfd en van leeren riemen voorzien wordt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 6