n r Een typisch houttransport, gesleept dour een Finsche stoomboot door de wateren van het Pimlaharju-meer Het houtvlot heeft een min of meer gestroomlijnden vorm, ten einde den weerstand zoo klein mogelijk te maken. Geheimzinnig zijn de zomersehe avonden, zander nacht, als een bleek, onwerkelijk licht blijft hangen over de aarde, het water der droomende meren doet glanzen als gepob' t metaal binnen den donkeren krans der begroeide oevers. Met volle teugen geniet de Fin van zijn drie zomermaanden. De scholen sluiten hun deuren om de jeugd/-aar deel te geven van den rijkdom der wijde, vrije, iiatuur. En de korte, aarzelende schemer daalt, vereenigt zich het landvolk bij zang en dans, klinken de echo's van oude, vertrouwde melodieën met weeken, treurigen galm over het meer. Onbarmhartig streng is het wintertij, het vroege duister, eindeloos door de lange nachten, de huizen eenzamer dan ooit in het witgesluierd bosch, aan de blankgestolde meren. Dan trekt het leven zieh samen in de veilige beslotenheid van de eigen woning, aan den haard, waar de berkeblokken vlammen, knet terend en knappend. In die avondlijke uren leeft de volksfantasie, krijgen sagen van het land nieuwen gloed, zooals de vertelkunst van telkens andere geslachten het sprookje vol duister gebeuren varieert op het oudé thema. En dan vervalt, ook de Fin, als de koude striemt en de wintersche verlatenheid van het noorden zoo meedoogenloos drukt, in de eenige ondeugd die hem eigen is: het drankmisbruik, dat zelfs een rigoureuze drooglegging in de jaren 1919-'32 niet kon uitroeien, dat er een levensbehoefte is geworden, helaas ook de aanstichter van veel kwaad. Het is de eenige ondeugd van een merkwaardig genoeg zeer sterk en oergezond volk. Twee begrip pen immers beheerschen het Finsche leven, bepalen uiteindelijk constitutie en mentaliteit: sauna en sisu. De sauna is het Finsche bad, het geheim van de physieke kracht dezer mensehen? van het meest merkwaardig sociaal gebruik ter wereld, de oven, waar de wereldvermaarde Finsche athleten als het ware worden gebakken. Zonder sauna is de Finsche samenleving ondenkbaar; het is een meer dan dui zendjarige cultus om 's avonds na den arbeid in een daartoe ingericht vertrek op het platteland meestal een afzonderlijk gebouwtje een bad te nemen in verhitte lucht, vermengd met damp van water, uitgestort op heeten steen en om den bloeds omloop en uiteindelijk het transpireeren te bevorde ren door zichzelf met bussels berketwijgen te slaan. I rijwel elk huls op het Finsche platteland in de steden kent men gemeenschappelijke inrichtingen heeft zijn sauna. Het is een eenvoudig, ruw houten vertrek met een verhoogde brits om op te zitten of te liggen, een oven van ruwe steenblokken, terwijl bak ken en wateremmers en eindelijk de bussels berke- Finland is een der houtrijkste landen van Europa. Het houtvlotkanaal van Myllykoski, waardoor mil- lioenen boomstammen naai* de zaagfabrieken en stapelplaatsen worden gestuwd. Het imposante Griek ioh-Katholieke klooster te Valamo, dat op een eilandengroep van het meer Laatokka (Z.O. Finlandis gelegen. Interieur van een plattelandssauna in Finland. Op den achtergrond ziet men de verhoogde brits, waarop de baders plaats nemen, rechts in den hoek den oven van ruwe «temen, wam in het berkevuur, dat het vertrek op temperatuur brengt, en verder de benoo- digde emmers en den onmisbaren bussel berketwijgen. twijgen tot de uitrusting belmoren. Van ouds is deze sauna als het ware een geheiligde plaats, waar zieh in bet avondlijk uur de Finsche familie vereenigt óm te baden, dat wil zeggente verblijven in de zeer beete, met waterdamp vermengde lucht, welke ver kregen wordt door bet felle stoken van den oven en liet uitgieten van water op de verhitte steenen. Men is er langdurig bijeen, met een vrijmoedigheid, die nu eenmaal 's lands wijs, ons Nederlanders vreemd is, men zingt en praat er en laat rustig de liitte op zich inwerken, wat '11 hevig transpireeren tot gevolg heeft. Is bet lichaam goed van de hitte doortrokken, dan moeten de berkebussels nog eens extra den bloeds omloop stimuleereu, waarna men zich met koud water afspoelt, 's zomers een duik neemt in het meer, de meest geharden 's winters zich rollen in de mulle sneeuw. Flinke massage' met zeep en horstels, her. nieuwd afspoelen en eindelijk een korte rust en men verlaat de sauna als een volkomen herboren mensch. Is de sauna het geheim der gehardheid en stoere kracht van den Fin, voor zijn aard en karakter is de sisu beslissend. Vertalen laat het woord zich niet. Het is een begrip, historisch gegroeid uit het Finsche volksleven. In eeuwen van verdrukking en strijd, waarbij de Fin zijn schamel bezit, moeizaam veroverd op schralen, onwilligen grond, telkens op nieuw teloor zag gaan, is hij evenzoovele malen teruggekeerd en herbegonnen met koppige taai heid, verbeten volharding. Alleen de man, die bij eiken nieuwen tegenslag zijn kracht voelde groeien en doorzette, wanneer alles verloren scheen, kon uiteindelijk zegevieren. Zulk een man had sisu, een geheimzinnige macht in zich, die hem te hulp kwam als zijn physiek kunnen tekort schoot. Het is deze sisu, de onbluschbare geest van den pionier, die nog leeft in het Finland van vandaag en er den lioogen graad van cultuur en ont wikkeling op vrijwel elk gebied heeft mogelijk ge maakt. FRED. THOMAS. Zomeravondstemming aan het meer bij Vnoksi.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 13