w ft vrede, gedaan tijdens de Rijksdagzitting van 6 Oc tober. Hij zei o.a. Ik weet wel, dat men u thans spreekt over vrede, den Duitschen vrede, vrede welke ver overingen door list oï geweld erkent en welke niet zou verhinderen nieuwe veroveringen voor te bereiden. Hoe kan men de laatste rede in den Rijksdag samenvatten? Op deze wijze: „Ik heb Polen vernietigd, ik ben voldaan. Laten wij den strijd staken. Laten wij een conferentie beleggen om mijn veroveringen vast te leggen en den vrede te organiseeren." Zeker, wij hebben nog steeds gewensoht en wij wenschen nog steeds, dat een oprechte en loyale samenwerking tusschen do volken tot stand moge komen, maar wij weigeren ons te onderwerpen aan het dictaat van het geweld. Wij hebben de wapens tegen zijn aanvalsgeest opgenomen, wij zullen ze slechts neerleggen, wanneer wij de noodige zekere waarborgen voor onze veiligheid verkrijgen, voor een veiligheid, die niet elke zes maanden in het geding gebracht wordt. Men heeft gezegd, dat het lot van Polen slechts twee mogendheden aangaat. Wij antwoorden hierop, dat het ook anderen aangaat, in het bijzonder den Polen. Men kan een kaart van Europa teekenen zonder reke ning te houden met al deze levende werkelijk heden, welke de volken zijn, noch met hun tra dities of behoeften. Wij antwoorden, dat op deze wijze Europa wordt gevoerd naar de revoluties en de oorlogen, welke het gedurende eeuwen in bloed hebben doen baden. WILDE GERUCHTEN Dezen dag deden in Berlijn wilde geruchten de ronde: de Britsche regeering zou zijn afgetreden, Chamberlain zou vervangen zijn door Mosley, den leider der fascisten, de koning zou afstand gedaan hebben ten gunste van den hertog van Windsor, Engeland zou een wapenstilstand hebben voor gesteld, Mussolini en Molotof zouden op weg zijn naar Bei-lijn. Naar men berichtte werden deze mede- deelingen met groote blijdschap ontvangen, de teleur stelling, toen er niets van waar bleek te zijn, was zeer groot. Tan officieele Duitsche zijde werd bericht, dat de Britsche inlichtingendienst verantwoordelijk ge steld moest worden voor deze geruchten ten einde een sfeer van onzekerheid en verwarring te scheppen. Dit werd later van Engelsche zijde tegengesproken. In Nederland raakte bekend, dat de K.L.Jt. binnenkort weer een dienst op Engeland zou openen, tevens zouden binnenkort weer Nederlandsche treilers uitvaren; weliswaar was er een tijdje geleden reeds een enkele vertrokken, doch dit zou van nu af aan regelmatiger gebeurenViseh wordt er voldoende aangevoerd, vooral uit Denemar ken. Deensche viscliauto's door kruisen de laatste weken geheel West-Europa. Sommige rijden zelfs tot Parijs. Woensdag 11 October Dat elk accoord nog wel eens aangevuld kan worden blijkt uit de overeenkomst tusschen Estland en Rusland. Bij nader inzien komt op hei; vasteland niet alleen een garnizoen in Baltischport, maar ook in llapsal, tegenover het eiland Dagö gelegen. Wat Litauen betreft, hier komen Russische garnizoenen aan (1e Oost- Pruisische grens, tusschen Kaunas Poolsche gevangenen in Duitschland helpen op een boerderij mei het binnen halen en verwerken van den oogst. en Libau, Libau en Wilna en ten Z.O. van Wilna. Luchtbases komen aan den spoorweg van Kaunas naar Libau en aan de kust dichtbij de Duitsche stad Memel. RUSSISCH-PUITSCHE OVEREENKOMST Men meent zeker te weten, dat er een overeenkomst tusschen Duitschland en Rusland gesloten is, waar bij de G-alicische petroleumvelden, die bij de decling van Polen aan Rusland zijn toegewezen, voor Duit sche rekening ontgonnen zouden worden, zoodat de daar gewonnen petroleum naar Duitschland wordt uitgevoerd. RUSSISCH- BRITSCHE OVEREENKOMST Verder wordt te Londen officieel medegedeeld, dat de Sovjet-Russische handelsdelegatie en het ministe rie van de Voorraad voorziening een accoord hebben gesloten over uitwisseling van Russisch hout tegen rubber en tin. Dit zou een zuivere handelstransactie zijn, geen politieke overeenkomst. Hoewel twintig Duitsche stoomschepen in de ha vens van Estland en Letland liggen te wachten, om de landverhuizende Duitschers op te nemen, en hoe wel eeii deel van de Duitsche bevolking reeds in het bezit van Duitsche paspoorten is en zich opmaakt voor vertrek of reeds op weg is, heeft men thans laten weten, dat de eerste scheepslading Oostzee- Duitschers waarschijnlijk eerst Vrijdag of Zaterdag- kan vertrekken. Het is al gebleken, dat het repatria- tieproces zich niet zoo snel kan voltrekken als men zich aanvankelijk had voorgesteld, en dat er wel eenige weken mee heen zullen gaan. Wel zijn reeds alle afstammelingen van Duit schers, die zich in dienst van het rijk hevouden, alsmede gemeente-ambtenaren en militairen onder hen in Letland ontslagen. In IJmuiden heeft men nu eenige reden tot ver- U?föl Ocutfchcd Rcith Danzig is nu officieel Duitsch gewordenook op de postze De brieven der Engelsche soldaten staan onder ven suur. Een censo in Frankrijk aan den arbeid. heugenis: in de eerste plaats is hier sedert zes weken weer haring aangevoerd door een Hollandschen trei- ler, die niet „bang voor bloembollen" was en ten tweede heeft men de „Indra", het Finsche houtsehip dat Maandag op een mijn geloopen is, de haven binnengesleept. Knappe staaltjes van Nederlandsche zeemanschap Voorts kondigt de regeering aan, dat zij in groote hoeveelheden tomatensoep laat „blikken"; tien millioen busjes zullen aan de markt komen. Een minder aangenaam bericht is de aankondiging van de SUIKERPISTRIBUTIE Van Maandag a.s. af zal men in den winkel slechts suiker kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der Rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig is van 16 October tot en met 29 October, kan verkrijgen, bedraagt een half kg. of één pond. De bon is het geheele land door geldig, men kan dus koopen in welke plaats en bij welken winkelier men wil. Van 12 tot 15 October zal het den winkeliers verboden zijn suiker af te leveren. Nadat Kingsley Wood gisteren in het Lagerhuis een overzicht gegeven had van de prestaties der Britsche luchtmacht, deed Hore Belisha heden het zelfde ten aanzien van het werk van het leger gedu rende den oorlog. Hij legde er nogmaals den nadruk op, dat er eenheid was in het opperbevel der Fransche en Engelsche legers, aangezien het Britsche leger Onder Fransch bevel stond. De EngeLschen hebben een Duitsch koopvaardij schip, de „Cap Norte", hi het zuiden van den Atlan- tischen Oceaan buitgemaakt, de „Iroquois", waar van admiraal Rader gezegd had dat het onder de zelfde omstandigheden als de „Athenia" getorpedeerd zou worden (door de Engelschen) kwam te New York aan. Donderdag 12 October Chamberlain heeft heden een verklaring in het Lagerhuis afgelegd, waarin hij de houding der Britsche regeering uiteenzette nopens de voorstellen, welke Hitler Vrijdag in den Rijks dag heeft gedaan. De Engelsche premier zei o.a.: Wij zoeken geen materieel voordeel voor ons zelf. Wij wenschen niets van 't Duitsche volk, dat zijn zelfrespect zou kwetsen, wij doelen niet slechts naar de overwinning, doch kijken veeleer verder, t.w. naar het leggen van een grondslag voor een beter internationaal stelsel, waarbij oorlog niet het onvermijdelijke lot van eik op eenvolgend geslacht behoeft te zijn. Ik ben er zeker van, dat alle Europeesche volkeren, het Duitsche volk incluis, vrede wenschen, een vrede, welke hen in staat zal stellen zonder vrees te leven en hun krachten te wijden aan de ontwikkeling van hun beschaving, de najaging van hun idealen en de verbetering vanhun materieele welvaart. De vrede, welken wij besloten zijn

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15