1 17 te verkrijgen moet echter een werkelijk gevestigde vrede zijn, niet een lastige wapenstilstand welke door voortdurend herhaalde bedreigingen onder broken wordt. Wat staat zulk een vrede in den weg? Het is de Duitsche regeering en de Duitsche regeering alleen, want zij is het, die door herhaalde daden van agressie aan geheel Europa de rust ontno men heeft en in de harten van al haar nabuur landen het steeds aanwezige gevoel van onveilig heid en vrees heeft geplant. In Finland gaat men door maatregelen te nemen ten einde op het ergste voorbereid te zijn. Intusschen hebben Scandinavië en de Vereenigde Staten stappen gedaan te Moskou, waarbij uitdrukking werd gegeven aan „de ernstige hoop", dat er niets zou gebeuren, wat schadelijk zou kunnen zijn voor de vreedzame betrekkingen tussohen Finland en de Sovjet-Unie. 11e Finsche minister van buitenlandsche zaken verklaarde in een interview, dat Finland wel goede relaties met den Sovjet-Unie wenscht te onderhouden, doch in verband met het neutrale standpunt, dat de staat inneemt, geen verbond wil sluiten. Ile Moskousche voorstellen zouden hedenavond in code-telegram te Helsinki ontvangen zijn, doch men laat zich niet uit over den inhoud. Uit het Duitsche legerbericht blijkt nog, dat de Franschen vandaag drie bruggen over den Rijn, nl. bij Wintersdorf, Breisach en Neuenburg hebben laten springen. Vrijtlag 13 October De onderhandelingen tusschen Finland en Rusland weiden vandaag voortgezet, de onzekerheid duurt echter voort, en alles wijst er op, dat Finland zich op het ergste voorbereidt. Het is verboden telefoon te gebruiken voor niet beslist noodzakelijke gesprekken, een moratorium is afgekondigd voor iedereen, die onder de wapenen is, dit moratorium geldt ook voor de belastingen. Vele buitenlanders verlaten Helsinki, het zijn voornamelijk echtgenooten en kinderen van in Finland gevestigde Zweedsche onderdanen, die in het vaderland den loop der gebeurtenissen willen afwachten. Aan de Zweedseh-Finsclie grens bevinden zich vele vluchtelingen, die de grens echter voor een groot deel nog niet overschreden hebben, omdat zij in Zweden maar een klein bedrag aan Finsch geld kunnen wisselen. De activiteit van Rusland in de Oostzee-landen heeft een stijgende onrust in Scandinavië ten gevolge gehad. De volgende stap van den Zweedschen koning is dan ook wel te verklaren. INITIATIEF VAN PEN' KONING VAN ZWEDEN Koning Gustaaf van Zweden heeft de koningen van Denemarken en Noorwegen alsmede den Finschen president uitgenoodigd voor een con ferentie in Stockholm. De drie staatshoofden hebben deze uitnoodiging aanvaard en zullen in gezelschap van hun ministers van buitenlandsche zaken naar Zweden vertrekken. De conferentie van Stockholm zal 18 October aanstaande worden gehouden. In Noord-Zweden zijn nieuwe categorieën reser visten onder de wapenen geroepen. Men verklaart dit door het feit, dat het aantal reservisten, dat in dit gebied is opgeroepen, toen de defensie in begin Sep tember versterkt werd, betrekkelijk klein is geweest, De geheimzinnige onderhandelingen van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradzjogloe, zouden ten slotte toch tot een verdrag geleid hebben, waarbij „de kool en de geiten", in dit geval Rusland, Engeland en Frankrijk, gespaard zouden zijn. Vanmiddag bezocht de minister voor den zooveelsten keer Molotov. Moskou zond een uitgebreid en objectief uittreksel van de rede van Chamberlain uit. Tevens ging het gerucht, dat de Roemeensche troepen, die krachtens de overeenkomst met Boedapest van de Hongaar- sclie grens werden teruggetrokken, nu naar Bessarabië zijn overgebracht. Men kan aan dat alles velerlei conclusies vastknoopen, doch het blijven gissingen. De Duitscliers uit Letland en Estland zullen allemaal naar Gotenhafen (het vroegere Gdynia) gestuurd worden, waar de vroeger door Polen be woonde huizen leegstaan. Dokters, apothekers, predikanten verlaten, voor zoover ze van Duitsche afkomst zijn, de Oostzeelanden, ook de vroegere opperbevelhebbers van Estlandsche en Letlandsche vloten hebben zich voor evacuatie opgegeven. Vrijwel allo gevangenen van Duitsche afkomst, die in Estland en Letland hun straf uitzitten, geven er de voorkeur aan naar hun vaderland te vertrekken. In ons land werd het nieuwe Amstelstation te Amsterdam in gebruik gesteld en het Rijksmuseum gaat weer open, doch nu om daar exposities te houden van werken van levende schilders. Dé oorlog lijkt zoo ver weg, dat de rijkscommissie nu zelfs besloten heeft met ingang van heden de vertooning van oorlogsjournaals in de bioscopen toe te staan. Doch men is somber gestemd omtrent de vredes- kansen na de rede van Chamberlain. Deze rede is weliswaar in Engeland en Frankrijk gunstig ont vangen, doch in Duitschland is men van meening, dat Chamberlain de door den Fiihrer toegestoken vredeshand heeft teruggestooten. Er is even sprake van bemiddeling der Vereenigde Staten om een werkelijken oorlog in West-Europa te voorkomen, doch dit wordt meteen weer tegengesproken. Intusschen deelt de Engelsche admiraliteit mede: Vrijdag, de 13de October, is een zwarte dag geweest voor de Duitsche onderzeeërs. Drie zijn er vernield. De Britsclie zeestrijdkrachten, die jacht maakten op de duikbooten, hebben kans gezien eenige over levenden van de Duitsche duikbooten op te pikken. Zaterdug 14 October De vreugde over het bericht van het tot zinken brengen der drie Duitsche duikbooten moet in het Engelsche kamp wel aanmerkelijk bekoeld zijn na de volgende mededeling der Engelsche admiraliteit. ROYAL OAK GETORPEDEERD De secretaris van de admiraliteit betreurt te moe ten mededeelen, dat Zijner Majesteits Royal Oak" gezonken is, naar men aanneemt door de actie van een duikboot. Van de ca. 1100 opvarenden zouden er niet veel meer dan vierhonderd gered zijn. Hoe wel dè Royal Oak niet tot het nieuwste type slag schepen der Engelsche vloot behoort, wordt de tor pedeering van dit vaartuig toch als een ernstig ver lies voor de marine beschouwd. De Duitsche pers informeerde ook weer naar het lot van het Britsclie vliegtuigmoederschip Ark Royal. Zij verklaart thans het bewijs te bezitten, dat de Ark Royal tot zinken is gebracht. De ondergang van dit schip wordt echter door de Engelsche regee ring andermaal beslist ontkend. In Rusland vlot het nog niet met. de onderhande lingen met Finland. De Finsche delegatie heeft ten minste het besluit genomen Moskou te verlaten om met haar regeering overleg te plegen. Dit beteekent echter niet, zoo verzekert men uitdrukkelijk, dat de onderhandelingen afgebroken zijn. De Finsche minister Erkko hield hedenavond een radio-rede voor het Amerikaansche volk, waarin hij o.a. zeide: „Enkele dagen geleden reeds had ik mij er op verheugd tot het Amerikaansche volk te spreken, maar omstandigheden, waarover wij zelf niet te beschikken hadden, maakten zulks onmogelijk. Thans evenwel kan ik u van den huidigen toestand op de hoogte stellen. Wij Finnen hebben steeds een vreedzaam volk willen zijn en wij wenschen vooral niet een bijdrage te leveren tot den chaos van het oogen- blik. Helaas is de springvloed thans ook onze kusten gaan teisteren. Wij zijn tot preventieve maatregelen gedwongen. Dit was noodig, omdat wij ons genoopt gevoelden die mate van veilig heid te bereiken, die wij onszelf verschaffen kunnen. Het Fransche legerbericht luidde als volgt: Vijandelijke patrouilles ontplooien activiteit in de gebieden westelijk van de Saar en ten zuiden van Zweibriicken. De verkenningspatrouilles werden teruggeworpen. Zuidwestelijk van Saarbriicken heftig artillerievuur. Hoewel het Britsclie leger nog niet actief is opge treden heeft het al een zekere vermaardheid gekregen in het „zich onzichtbaar maken". Men vertelt o.a., dat men door steden en dorpen kan rijden, waar eenheden van het Britsclie leger liggen, zonder dat men hiervan iets bemerkt. Men ontdekt nergens een kanon en toch staat de heele streek vol met kanonnen. Vliegtuigen, vliegvelden, vliegtuigenlood- sen zijn alle zoo gecamoufleerd, dat men er voorbij loopt zonder iets te zien. Vanmiddag vertrok een door de Duitsche regee ring beschikbaar gestelde trein met diplomaten van Berlijn naar Warschau. De vertegenwoordigers der tot voor kort in de Poolsohe hoofdstad geaccrediteer de mogendheden krijgen daar drie dagen den tijd 0111 de gezantschapsgebouwen te ontruimen en de zaken af te handelen. Viervijfde deel van de stad zou in puin liggen, ong. 80.000 gewonden worden in de hospitalen verpleegd. Van de vele in ons land gestrande Amerikanen, die hier gedwongen verblijf hielden, omdat zij niet op tijd een schip konden krijgen om naar Amerika terug te keeren, gingen vandaag ruim 1000 aan boord van de „Rotterdam", een boot, die eigenlijk al uit de Amerikavaart genomen was, maar die nu Zondag ochtend naar de Vereenigde Staten vertrekt. Zontlag 15 October Vandaag zijn weer drie koopvaardijschepen, twee Fransche en één Engelsch, getorpedeerd, nl. de „Louisiane", de „Bretagne" en de „Loehavon". Britsclie torpedo boot jagers hebben de leden der bemanning en de passagiers, die in de reddingsbooten waren gevlucht, aan land gebracht. De Fransche opperbevelhebber, generaal Gamelin, heeft in een interview uiteengezet, waarom er zoo weinig aan het westelijk front gebeurt. Hierbij sprak hij o.a. over de TECHNISCHE MOEILIJKHEDEN Bij den opmarsch is vooral van tanks en artillerie gebruik gemaakt. De Duitscliers hebben alles laten springen en onzen opmarsch vertraagd door een krachtige achterhoede achter te laten. Overal loerde het gevaar. Opende men een deur, zette men den voet op een steen, verplaatste men een plank of raakte men aan een sleutel, dan vloog liet huis de lucht in. Nu de bladeren vallen zijn de mijnen nog moeilijker te ontdekken. Men moet ze met de hand verwijderen en dat is geen gemakkelijk werk voor onze genie. Hij besloot echter met de verzekering, dat het juist voordeelig voor de geallieerde troepen is, indien er weinig geschiedt. „Elk uur, dat voorbijgaat, is voor ons van voordeel," meende de generaal. Voor de a.s. veertien dagen krijgen onze landge- nooten 1 pond suiker per hoofd. De minister van economische zaken deelt nl. mede, dat op bon 110. 1 der Rijksdistributiekaart met ingang van Maandag a.s. suiker kan worden betrok ken. Deze bon is uitsluitend geldig in de periode van 16 t/m 29 October a.s. en geeft recht op het koopen van y2 kg. suiker. De Royal Oak bekoort tot 't kleinere type slag-schepen, met de „Revenge"de „Resolution" en de Royal Sovereign" in 1916 gebouwd, van de klasse „Royal Sovereign". De normale tonnage is 29.150 ton. De lengte bedraagt 186 m., de breedte 30 m., de diep gang 8.40 m. Behalve een aantal machinaal bediend kleiner geschut telt het schip acht 32 c.m.-kanonnen, twaalf 15 cm.-kanonnen, acht 10 cm.-kanonnen, en tier onderwater-torpedo-lanceerbuisen. De Royal Oak had tevens een catapult-inrichting op den uitkijktoren en voerde één vliegtuig mee. Het schip was uitgerust met z.g. „blisters", metalen schotten, die de torpedo's tegen moesten houden zoodat zij niet tegen den scheeps wand konden ontploffen. Deze schijnen echter geen afdoende bescherming gevormd te hebben. - ili

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17