He haven van Helsinki. Op dm achtergrond de Hemelvaart- l athedraal, in 1868 voltooid. He witte daken en vergulde koepels dezer Grieksch-Katholieke kerk zijn ver in den omtrek zichtbaar. De schuitjes tusschen de havendammen op den voorgrond voeren de koopwaar aan. welke op het havenmarktplein wordt verhandeld. Ret monumentale postkantoorgebouw van Helsinki. lien, omgeven door indrukwekkende gebouwen, waartusschen fraai aange legde parken. Gedurende den langen noordelij ken winter ligt Finland voortdurend als met een dichte sneeuwdeken toe gedekt. Vooral gedurende de eerste drie maanden van het jaar gaat er bijna geen dag voorbij of er valt een stevig pak sneeuw. Maar in de hoofd stad is steeds een geperfectionneerde sneeuw-opruimdienst aan den arbeid, waartoe iedere woningbezitter prac- tisch het zijne bijdraagt, daar hij be halve zijn stoep en trottoir ook het straatgedeelte voor zijn woning heeft schoon te houden. Het groote marktplein met zijn hon derden tentjes, zijn af- en aanzwer- mende bezoeksters, in kleurige dracht, biedt een schilderachtigen aanblik. De properheid is er overigens even spreekwoordelijk als in Nederland. De haven van Helsinki, met zijn uitstekend verzorgde kaden van gra niet, is een der drukste en tevens ook een der mooiste punten van de hoofdstad. Het modernste hotel, Form, met een torengebouw van 19 verdiepingen. Van het restaurant op de hoogste verdieping heeft men een schitterend uitzicht aver de stad. Alle belangrijke gebouwen zijn er in een halven cirkel omheen gebouwd. Vanuit de zee is de Finsehe hoofdstad onzichtbaar, totdat de boot door een mach tige kloof in een muur van graniet is binnengevaren in de haven-engte. Deze Zuiderhaven is dientenge volge een van de best bewaakte havens ter wereld en heet dan ook terecht de sleutel van het noorden. an Januari tot ruim half April is de haven evenwel door het ijs gesloten. In 1934 telde de bevolking der Finsehe hoofdstad meer dan een kwart millioen inwoners, levend van scheepvaart, handel en industrie. Helsinki kreeg stadsrechten in 1550, doch kwam eerst tot bloei nadat een betere gelegenheid voor de handelshaven, 5 km. naar't zuidwesten, was gevon den. Daar groeide de nieuwe stad op een opgeheven scherenbodem. De golvende rotsbodem komt nog uit in het hoog en laag der tegenwoordige straten, terwijl verschillende groote gebouwen, op afzonder lijke rotshoogten geplaatst, het stadsbeeld beheer- scheu. Wanneer men in aanmerking neemt dat in 1900 het zielental slechts weinig meer dan een derde be droeg van het tegenwoordige, dan is daarmee wel zeer sterk aangetoond de belangrijkheid dezer sterk groeiende stad, waarvan we den lezer op deze blad zijden een aantal karakteristieke afbeeldingen laten zien. hoofdstad, kan men zich indenken. Het zal den lezer daarom ongetwijfeld interesseeren eenige bijzon derheden omtrent deze hoofdstad van het land der Duizend Meren te vernemen, aan de hand van een aantal fraaie opnamen op deze bladzijden bijeenge bracht. De suprematie van Helsinki als de hoofdstad van Finland werd bevestigd ten gevolge van een gewel digen en noodlottigen brand, in de historische stad Abö (Turku) in het jaar 1827. Deze brand leidde tot de verplaatsing van de aldaar gevestigde universi teit naar de hoofdstad. Toch zijn nog altijd twee klei nere universiteiten, een Zweedsche en een Finsehe, in de havenstad Abö gevestigd. Een moderne stad, zoo schreven we hierboven van de Finsehe hoofdstad. Haar ontwikkeling als zoodanig, meest in klassieken stijl, is vooral te dan ken aan den architect C. L. Engel, dien men den „va der der Finsehe architectuur" heeft genoemd. Het oude Helsingfors, met zijn lage, houten huizen van slechts één enkele verdieping, heeft plaats gemaakt, en dat slechts in luttele jaren, voor een bijna volko men nieuwe stad, met ruime straten en breede plei- Een typische marktscène in Helsinki. De boeren paarden staan midden in het drukke marktgewoel. De Duthersche St. Nikolaaskerk te Helsinki is gebouwd op een enorm voetstuk van graniet, vijftien meter boven het Senaats- plein. Vijfenveertig breede treden leiden naar den ingang.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3