ALS OORLOGSBODE 6 Wat onze luchtfotograaf, de (vredes)duij, als oorlogecorrespondent zooal presteert! Ken momentopname van een op de luchtverkenning tegengekomen kasteel, waar de vijandelijke staf zijn intrek heeft genomen. Aan weerskanten van de kiek: de punten der vlerken van den klapwiekenden cameravogel. Voorwaar een vernuftige uitvinding, deze duivenkodak, die ook en vooral in oorlogstijd „nuttig" werk kan verrichten. Afgezien van de kosten en 't uitschakelen van risico voor menschenlevens biedt zoo'n vliegende duif heel wat minder trefkans dan een al van verre gehoorde en zichtbare vliegmachine! Wanneer meerdere duiven thuis komen, elk met een zestal verschillende foto's, dan zijn er allicht enkele bij, die te zamen een beeld geven van de vijandelijke opstellingen, troepenverplaatsingen, mitrailleursnesten, kortom van de „positie". Ken postduif kun je om en met een boodschap stu ren! Maar al is zij nog zoo'n kraan in terrein kennis een lastdier is zij niet, dus is het zaak de in speciaal kleinen druk geschreven berichten in een licht „couvert" te stoppen, in de praktijk in een aluminiumkokertje. men wel meent. Het heet, dat het de zoon van Rothschild te Londen was, die het eerste in 1815 den uitslag van den Slag bij Waterloo met den val van Napoleon te weten kwam (én daar zijn geld zaken naar regelen kon) dank zij de duivenorga- nisatie, die immers de vijf zoons van den slimmen Frankforter bankier, Maier Amsehel Rothschild, onderhielden bij Wijze van.... familie-beurstelex Het is waarlijk geen opzienbarend nieuws meer, dat, naast paarden en honden, ook van duiven voor militaire doeleinden gebruik wordt gemaakt. Hun sterk oriënteeringsvermogen, het kénnen terugvinden van het woonhok, komt te velde gelegerden voorposten, die een spoedbericht aan de hoofdmacht achter de vuurlinie willen doorgeven, vaak goed te pas. Daarbij is deze vogel snel, nl. 60 km. per uur ofwel, zooals de postduivenliefhebbers het uitdrukken ca. 1000 meter per minuut, ietwat afhankelijk natuurlijk weer van wind- tegen of wind-mee. Het is van oudsher bekend, hoe dit huisdier nog steeds beschikt over datzelfde zesde zintuig, den instinctieven richtingszin, gelijk ten slotte allen natuurdieren en in het hijzonder den trekvogels eigen is. Deze gevederde toeristen immers verhuizen elk najaar van hun noordelijke broedlanden naar het zuiden, bijvoor beeld Afrika, en keeren straks in het voorjaar niet alleen terug naar Noord- Europa, maar vinden zelfs het nestkastje, den struik, het moerasje, waar zij een vorig seizoen nestelden. De theorie, dat wil zeggen in hoeverre zulke vogels „maar instinctmatig" handelen, dan wel 'n extra orgaan bezitten, dat bij ons menschen is afgestompt, ofwel hoe ze, volgens de jongste zienswijze, gehoor zamen aan (radio) stralen, welke hun woongebied voor hen uitzendt, zullen wij laten rusten. Hoofdzaak is: zij dóén het ze vinden, hoe dan ook, honk en hok terug. En dié eigenschap nu benut het veldleger van diverse mogend heden, vooral in den zoogenaamden bewegingsoorlog. Hoewel eigenlijk de eerste „dienstdoende boodschapsduif" al die is geweest van de Arke „daarna liet Noach eene duif van zich uit.... maar zij vond geen rust voor de holte haars voets...." is deze tamme vogelsoort minder onder de wapenerf geroepen dan De fotografeerende postduif! Met zijn op de borst bevestigd jototoestclletje van 80 gram, dat automatisch op een vooraf ingesteld tijdstip afknipt, kan de vogel in de vlucht zes vogelvluchtopnamen maken In haast alle landen is de niet veel geld en manschappen kostende duivendienst in verplaatsbare hokken ze zijn immers in automobielen gehuisvest ingesteld. Zie bovenstaand, zeer interessant artikel over het vermogen der duiven om een intusschen wat verplaatst domicilie ondanks die verhuizing weer te vinden. Hier een manoeuvre op de Hawaï-eilanden op het moment, dat de duiven uit den achter de troepen aan rijdenden wagen worden opgegooid.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 6