PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Wecfc ran IS October tot 23 October 1939 Maanclag 16 October Met den ochtendexpres uit Leningrad zijn staatsraad Paasikivi en de overige leden der Finsche delegatie te Helsinki aangekomen en om half elf zijn de be sprekingen op het Finsche ministerie van Buiten- landsche Zaken begonnen. Paasikivi heeft de Finsche regeering op de hoogte gebracht van de Sovjet- Russische voorstellen. Men doet hieromtrent allerlei gissingen (afstand van eilandjes in de Finsche golf, militair verdrag, Finland mag de Alandseilanden niet versterken, enz.), doch met zekerheid is niets bekend, alle geruchten spreekt men van officieele zijde tegen. In tusschen is de Finsche mobilisatie voltooid, de ontruiming van Helsinki, die tot nu toe vrijwillig was, zal van heden af verplicht zijn, het eiland Hogland in de Finsche golf is vandaag door de bevolking verlaten. Een verbazingwekkend aantal vrijwilli gers, zoowel vrouwen als mannen, heeft zich beschik baar gesteld voor allerlei werk, zoodat dus vrijwel de geheele natie aan de taak der landsverdediging meedoet. Saradzjogloe, de Turksche minister van Buiten- landsche Zaken, is nu al drie weken in Moskou; vandaag ging hij weer eens op bezoek bij Molotov, maar wat die twee besproken hebben, blijft een geheim. De Litausehe troepen zijn vanochtend liet gebied van Wilna binnengetrokken, de Russen verlaten de stad; Russische troepen zijn daarentegen in de haven van Baltischport aan land gezet. Op het oogenblik liggen bij Tallin (Reval), dat slechts tachtig kilometer van Helsinki verwijderd is, veertien Russische oorlogsbodems, waaronder het vlaggeschip „Oktja- brskaja Rewoljoetsjia" (October-revolutie). LUCHT A AIM V AL OP FIRTH OF FORTH Het Britsche ministerie van luchtvaart meldde hedenmiddag, dat Duitsche bombardementsvlieg tuigen een aanval gedaan hebben op Engelsche oor logsschepen in de Firth of Forth aan de oostkust van Schotland. Geen enkel schip heeft schade geleden, volgens dit bericht. Een bom, welke langs de huid van den kruiser Southampton schampte, veroor zaakte geringe schade bij den boeg en bracht de admiraalssloep en een achtriemssloep tot zinken. De Emrelsche verliezen bedragen: drie man aan boord van de Southampton gedood of gewond en zeven aan boord van den kruiser Edinburgh. Verder viel een bom bij den torpedojager Mohawk, waardoor vijfentwintig man gedood of gewond werden. Ten minste vier van de twaalf tol veertien aanvallende toestellen werden neergehaald. Het Duitsche bericht verschilt niet veel van het Engelsche, doch hierin wordt gemeld, dat twee Engelsche kruisers door bommen van zwaar kali ber werden getroffen en dat slechts twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Van de Britsche vliegtuigen, die opste gen om de Duitsche bommenwerpers aan te vallen, werden er twee neerge schoten Er was bij het begin van dezen aan val geen alarm gemaakt, zoodat de mensehen aanvankelijk dachten, dat er manoeuvres gehouden werden en bleven kijken, hoewel dit niet zonder gevaar was, daar op verschillende plaatsen granaatsplinters neervielen. Van Duitsche zijde werd bericht, dat dezelfde duikboot, die het Britsche slagschip Roval Oak" getorpedeerd heeft, ook den Britschen slagkruiser „Repulse" zou hebben getroffen. Van Britsche zijde wordt deze be wering tegengesproken. Het Fransche legerbericht luidde: Vanochtend hebben de Duitscliers een aanval ondernomen, gesteund door artillerie, onmiddellijk ten oosten van de Moezel; liet front van den aanval was zes kilometer breed. De aanvallers bezetten de hoogte van Sclmesberg, waar wij lichte bewakingselementen hadden liggen, beschermd door mijnen velden. Door ons vuur moest de vijand den aanval staken en zelfs moest hij zich te noorden van Apach, waar hij een oogenblik was doorge drongen, terugtrekken. Wij vestigen de aandacht- op het feit, dat Apach op Fransch gebied ligt. Bevoegde Fransche militaire kringen maken er thans geen geheim meer van, dat zij op korten ter mijn een Duitsch offensief aan het westelijk front verwachten. Tegen het einde van den namiddag De Firth of Forth met zijn brug van bijna twee kilometer, die meer dan negentig meter hoog is. De aanval was voornamelijk gericht op deze brug en op de oorlogsschepen, die in het nabijgelegen Rosyth voor anlcer lagen. De vier Scandinavische staatshoofden tijdens het défilé voor 't paleis te Stockholm. V.l.n.r. president Kallio van Finland, koning Haakon van Noorwegen, koning Gustaaf van Zweden en koning Christiaan van Denemarken. hebben de Duitschers in de streek ten oosten van de Saar over een front van ongeveer 30 km. een twee den aanval ontketend, eveneens gesteund door krachtig artillerievuur. De zwakke Fransche ver kenningstroepen trokken zich, volgens het Fransche legerbericht, terug in overeenstemming met hun taak. Volgens Noorsche visschers zou een zeegevecht plaats gehad hebben bij de Noorsche kust, doch bijzonderheden hieromtrent werden niet bekend. F 1 OO.OOO.OOO VOOR DEFENSIE In ons land is een wetsontwerp ingediend ter ver krijging van een buitengewoon crediet koor 1939 van f 100.000.000. Van het buitengewoon crediet van f 100.000.000 van 1938 was op het tijdstip der zg. voormobilisatie nog f 52.000.000 beschikbaar. De- uitgaven gedurende de eerste dertig dagen der mobi lisatie waren echter f 37.000.000, zoodat de regeering het raadzaam acht, opnieuw een extra-crediet van f 100.000.000 aan te vragen. Dinsdag 17 October In Rusland is „de kogel door de kerk", doch dit maal anders dan iedereen verwachtte, want er is geen overeenkomst tot stand gekomen tusschen Rusland en Turkije. Saradzjogloe is hedenavond naar Ankara vertrokken. De Turksche premier, Saydam, legde de volgende verklaring af: DARDANELLES STRUIKELBLOK Toen Saradzjogloe naar Moskou vertrok, hadden de belde regeeringen reeds van gedachten ge wisseld over de essentieele punten betreffende de sluiting van een verdrag. De onderhande-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14