lingen, die te Moskou gevoerd zijn op de grond slagen van deze gedachten, hebben geen overeen komst tot resultaat kunnen hebben. De reden daarvan is, dat de Sovjet-regeering onzen minister van Buitenlandsche Zaken volkomen nieuwe voorstellen voorlegde. Het was niet mogelijk deze nieuwe voorstellen in overeenstemming te bren gen met de verplichtingen, die, naar Rusland wist, aangegaan waren tusschen Turkije en Engeland en Frankrijk. Bovendien vormden van het standpunt onzer veiligheid de waarborgen, die ons werden aangeboden, geen compensatie voor de verplichtingen, welke men ons vroeg in ruil op ons te nemen. De eischen van de Sovjet unie werden niet vereenigbaar geacht met de Turksche politiek. Ten aanzien van de Darda- nellen was Turkije van meening, dat het van essentieel belang was, dat het zich niet zou bin den aan andere bepalingen dan die, welke zijn voorzien in zijn internationale verbintenissen van aigemeenen aard. Het Russische communiqué is niet zoo uitvoerig, doch komt op hetzelfde neer', van heide kanten werd echter verzekerd, dat „de betrekkingen tusschen beide staten zouden blijven berusten op 'n hechte ba ais van vriendschap". Yon Papen, de Duitsche gezant te Ankara, is onverwacht naar Berlijn vertrokken, tot groote verbazing van de Turken. Intusschen meldt men uit 't Verre Oosten, dat de VIJANDELIJKHEDEN TUS SCHEN JAPAN EN RUSLAND ZIJN HERVAT De wapenstilstand, die in Augustus tusschen de Russisch-Mongoolsche en Japansche troepen aan de grens van Mandsjoekwo gesloten was, is op 8 October jl. geëindigd. De luchtmacht heeft de bombarde menten bij het Boeirnormeer en de Mandsjoekwosche grens hervat. De Japansche strijdkrachten hebben de Mongoolsche grens in bepaalde sectoren over schreden. Zij zouden daar evenwel weer door de Rus sisch-Mongoolsche troepen zijn teruggeslagen. Intusschen hebben de Duitschers vandaag tot tweemaal toe de Engelsche vlootbasis Scapa Flow aangevallen, waar zooals nu officieel wordt mede gedeeld de „Royal Oak" op 14 October is getorpe deerd. Volgens de Engelschen namen vier machines aan den eersten aanval deel, die om half elf onder nomen werd. Het oude Britsehe slagschip „Iron Duke" werd beschadigd. Eén der Duitsche toestellen werd neergeschoten. Een tweede aanval van tien toestellen had geen succes, deze vond plaats om ongeveer half twee. Het Duitsche verslag is vrijwel gelijkluidend, doch men maakt hierin melding van een Engelsch jachtvliegtuig, dat neergeschoten is. Het verlies van één Duitsch toestel wordt toegegeven. Ook elders in Engeland blijken Duitsche vliegtuigen zich aan de kust vertoond te hebben. De duikboot, die de Roval Oak torpedeerde, kwam heden behouden in een Duitsche haven aan. De duikbootcommandant, Prien, heeft zich, naar men De conferentie der drie koningen en een president. Van links naar rechts: Erkko, de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Munch, de Deensche minister van Buitenlandsche Zaken, Eallio, de Finsche minister-president, koning Haakon van N oorwegen, koning Gustaaf van Zweden, koning Ohristiaan van Denemarken, Kohl, de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, de Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken. zegt twee dagen lang zonder te worden ontdekt voor Scapa Flow opgehouden, zoodat hij den tijd had uit de bewegingen der kleine Engelsche vlooteenheden op te maken, waar zich de veilige vaargeulen tus schen de mijnenvelden en netten bevonden. Men is van meening, dat hier van nalatigheid bij de bewa king sprake is. Ook het feit, dat bij de Duitsche lucht aanvallen sommige burgers zoo slecht op de hoogte waren van wat er gaande was, dat zij de vijande lijke piloten toewuifden, geeft aanleiding tot kritiek. Men begrijpt niet, dat er bijv. in Edingburgh geen alarm werd gemaakt. Intusschen noemde Chatfield het binnendringen van de duikboot een opmerkelijk staaltje van kunde en durf. De bemanning is in Duit8chland feestelijk ontvangen en onderscheiden met het IJzeren Kruis. NEPERLANPSCHE VLIEGTUIGEN BESCHOTEN Hedenochtend werden Nederlandsche vliegtuigen, die langs de grens patrouilleerden, door luchtdoel geschut uit de lichting Emden beschoten. De vlieg tuigen werden niet getroffen, enkele projectielen ont ploften boven Nederlandsch grondgebied. De regee ring heeft een protest te Berlijn ingediend. Den geheelen ochtend en middag hoorde men kanonvuur langs de Nederlandsche kust in de buurt van de Dollart, Het blijkt later, dat Engelsche vliegtuigen in gevecht zijn geweest met Duitsche jachtvliegtuigen, die gesteund werden door het af weergeschut. Eén Engelsch toestel werd neergehaald. De margarine en boter worden duurder, de benzine wordt binnenkort gerantsoeneerd, de K.L.M., die nu weer op Engeland vliegt, moet de raampjes der vliegmachines blindeeren, opdat de passagiers aan boord niets kunnen zien van de militaire maatregelen. Vandaag werd een witboek gepubliceerd, waarin de richtlijnen der Britsehe politiek ten aanzien van de wenschen der Britsch-Indiërs werden vastgelegd. Dit De bemanning van de onderzeeboot, die in de baai van Scapa Flow het Engelsche slagschip Hoyal Oak heeft getorpedeerd, wordt na aankomst op de luchthaven Tempelhof door zijn kapitein, Prien, toegesproken. witboek is zeer ongunstig door de Britsch-Indische leiderB ontvangen. Gandhi zei o.a. „Het zou beter geweest zijn, indien de Britsehe regeering in het geheel geen verklaring had af gelegd. De lange uiteenzetting van den Onder koning bewijst alleen, dat de oude politiek van verdeelen en heerschen zal blijven bestaan. Voor zoover ik kan zien, zal het Congres hier niet aan meedoen, noch kan Indië, voor zoover het de opvattingen van het Congres huldigt, zich aan Engelands zijde scharen in zijn strijd tegen Hitier. De regeeringsverklaring toont aan, dat ais Engeland het kan verhinderen, in Indië geen democratie zal komen." Woensdag 18 October De activiteit van de Duitsche duikbooten en vlieg tuigen tegen de Britsehe strijdkrachten sluit het optreden van de onderzeeërs tegen de geallieerde koopvaardijvloot niet uit. Ging reeds eenigen tijd geleden een groot Fransch tankschip van 14000 ton, de „Emile Mignet", ten onder, hierop volgden de Engelsche schepen „Sagaing" (8000 ton), „City of Mandalay" (7000 ton), „Yorkshire" (10000 ton). Minister-president Chamberlain bleef in zijn weke- lijksch overzicht echter tamelijk optimistisch en verklaarde o.a.: Sedert het begin van den oorlog hebben de duik- booteli van den vijand een zwaren tol moeten betalen. Het mislukken van dezen vorm van aanval tegen onzen handel moge blijken uit hetgeen ik het Huis mededeel over de geschatte verliezen van de Britsehe schepen, welke in de week, welke 17 October is ge ëindigd, de Britsehe havens zijn binnengekomen of deze hebben verlaten. Deze verliezen bedragen onge veer een half procent van de totale tonnage ter zee. Vandaag begon te Stockholm de conferentie van DRIE KONINGEN EN EEN PRESIDENT Koning Christiaan van Denemarken, koning Haakon van Noorwegen en president Kallio van Fin land kwamen heden te Stockholm aan. Om elf uur begonnen de besprekingen, die twee uur duurden. Omtrent den inhoud der beraadslagingen werd geen mededeeling gedaan, doch men veronderstelt, dat het Finsche tegenvoorstel aan de Sovjet-regeering is opgesteld en aan de staatshoofden gezamenlijk zal worden voorgelegd. Op grooten afstand van de kust zou ten noorden van Schiermonnikoog een gevecht hebben plaats gehad tusschen oorlogsschepen en vliegtuigen. Hierover is echter niets naders bekend geworden. Aan het westelijk front schijnt het voorloopig nog tamelijk rustig te zijn: de Duitschers melden, dat zij vele gevangenen hebben gemaakt en enkele op Duitsch gebied liggende steunpunten heroverd, de Fransehen spreken van sterke activiteit der verken- ningsafdeelingen Bij Ford deelde men veertig Russiseken ingenieurs mede, dat zij niet langer vrijen toegang tot de fabriek kregen, op grond van het feit, dat zij in verbinding staan met de plaatselijke afdeeling der communis tische partij. Zij bestudeerden reeds jarenlang de Amerikaansehe productie-methoden daar ter plaatse. Generaal Weygand (Frankrijk) en generaal Wavell (Engeland) zijn vandaag in de Turksche hoofdstad aangekomen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15