Donderdag 19 October Op de conferentie der vier Noordsche staatshoofden spraken via de radio de drie vorsten en de Pinsche president Kallio. Deze laatste verklaarde, dat Fin land vastbesloten is zijn onafhankelijkheid te ver dedigen. Finland heeft gedurende de conferentie voortdurende bewijzen van solidariteit van den kant der andere Noordsche staten ontvangen. De steun van de andere landen bepaalt zich niet tot woorden, maar heeft ook blijk gegeven van activiteit. Na afloop van de conferentie is een gemeenschap pelijk communiqué uitgegeven, waarin men uitdruk king gaf aan den vastberaden wil der vier noord- Europeesche landen om hun neutraliteit te hand haven. VERDRAG VM ENGELAND EN FRANKRIJK MET TURKUE In plaats van de door de Polen vernie tigde brug over den Weich^el bij Dirschau hebben de Duitschers een nieuwe gebouwd, die weldra in gebruik genomen werd. De verplichtingen, die Turkije op zich genomen heeft, als uitvloeisel van bovenstaand verdrag, kunnen dit land niet noodzaken tot een actie, die ten doel of als gevolg heeft, dat het in ge wapend conflict met de Sovjet-Unie komt. Het oppercommando van de Duitsche weermacht maakte o.a. heden bekendonze troepen hebben tusschen de Saar en den straatweg Hornbach-Bitoch de nog op Duitsch grondgebied aanwezige vijande lijke achterhoeden tot over de grens teruggeworpen. Op eenige punten is het contact met den vijand tijde lijk verloren gegaan, daar onze voorhoede de Fransche grens niet overschreden heeft. Hiermee kan het eerste deel der operaties in het westen, veroorzaakt door het initiatief derFranschen, als afgesloten beschouwd worden. Voorts geeft het communiqué een overzicht van de verhezen tot 17 October aan het westelijk front: de Duitsche afweer zou zestig vijandelijke vliegtuigen hebben neergeschoten, waaronder twaalf Britsehe. De verliezen der Duitschers waren196 dooden, 356 gewonden en 114 vermisten, daarentegen werden 25 Fransche officieren en 664 onderofficieren en minderen gevangen genomen. Aan het 170 km. lange front aan den Boven-Rijn werd één man ten gevolge van een granaatsplinter van het luchtdoelgeschut gewond. Van Fransche zijde wordt het uitvoerige leger- bericht van het Duitsche opperbevel van gisteren tegengesproken: het opgegeven aantal Fransche ge vangenen zou aanmerkelijk hooger zijn dan het aan tal vermisten, dat de Fransche generale staf heeft geregistreerd. De Duitschers zijn er met moeite in geslaagd, zoo meldt men, om een tiental gewonden of verdwaalden, die bij den terugtocht waren achtergebleven, krijgs gevangen te maken. Verder zouden slechts elf Duitsche toestellen zijn neergeschoten, terwijl alleen reeds in de maand Sep tember 24 Duitsche vliegtuigen geteld zijn, die achter de Fransche linies moesten dalen. üit New York v/ordt gemeld, dat zoodra het wapenembargo in Amerika opgeheven zou zijn, Frankrijk en Engeland 5750 ge* echtsvliegtuigen willen bestellen. Vrijdag 2Q October Men verneemt, dat vandaag 2000 Joden per extra- trein uit Weenen zijn vertrokken naar een reservaat in de buurt van Lublin, dat tusschen het Duitsche en Russische gebied zou worden gevormd Dit transport zou georganiseerd zijn door de Joodsche gemeente, die hiertoe bevel van de politie zou hebben gekregen. Deze eerste groep Joden bestond echter hoofdzakelijk uit in Polen geboren Joden, die tijdens of na den wereldoorlog zich in Weenen hebben ge vestigd. KONVOOIEEREN VAN NEUTRALE SCHEPEN Vanavond werd aan het departement van bui- tenlandsche zaken een Duitsche nota overhan digd inzake 't convooieeren door oorlogvoerenden van neutrale schepen. In deze mededeeling brengt men in herinnering, dat wanneer een neutraal schip zich onder de bescherming van oor logsschepen van 'n vijandelijke mogendheid stelt, dit neutrale schip zijn karakter van onpartijdig heid verliest en dus a's vijandelijk schip behan deld mag worden. Men vestigt er echter de aandacht op, dat Nederland tot dusver geen aanbod van de En- gelsche regeering heeft ontvangen om Nederland- sche koopvaardijschepen te laten konvooieeren. Onze regeering heeft trouwens nooit een dergelijke bescherming aanvaard. Zou er aanleiding zijn om onze schepen te doen konvooieeren, dan zou de regeering gebruik maken van vaartuigen der Koninklijke Nederlandsche Marine. Zaterdag 21 October Vandaag was het precies driehonderd jaar geleden, dat Maerten Harpertsz. Tromp de Spaansche vloot bij Duins versloeg en zoo een einde maakte aan «jp fW» In de dorpen aan het front worden barricades opge rekt tegen de tanks. Zij bestaan voor het meerendeel uit stevige steenen muren. Spanje's heerschappij ter zee. Dit Duins (het F.ngel- sche Downs) ziet ook nu nog vele Hollandsche schepen op de reede, bijna dertig, gezamenlijk meer dan 150.000 ton metend, doch het zijn koopvaardij schepen en zij liggen daar om door de Engelsehen op contrabande te worden onderzocht. Op zee was het vandaag weer lang niet zoo kalm als aan het westelijk front; drie neutrale schepen werden getorpedeerd: de Noorsche tankboot „Deo- data", de Zweedscke vrachtboot „Gustav Adolf" en de Roemeensche taukboot „Oltenia". Een Britscli konvooi werd op de Noordzee aangevallen door twaalf vijandelijke vliegtuigen. Volgens de Britsehe admiraliteit zou deze aanval in het geheel geen succes gehad hebben, terwijl minstens drie toestellen zouden zijn neergeschoten. Men meent een kort zee gevecht te hebben waargenomen in de buurt van Jutland tusschen drie Britsehe torpedojagers en een Duitsche torpedoboot. De laatste zou na een strijd in westelijke richting verdwenen zijn. Verder is het Duitsche wachtschip „Este 701" bij het Deensche eiland Moën op eenige mijnen geloopen en gezonken. Het grootste deel van de opvarenden moet verdron ken zijn, naar schatting d- 70 man. De „Statendam" vertrok dezen nacht met 1500 a 1600 passagiers, grootendeels nog „gestrande" Amerikanen, maar ook Polen, Hongaren en Joodsche emigranten. GOUWLEIDERS EN RIJKSSTAD HOUDERS NAAR BERLIJN De Führer heeft alle rijksstadhouders en gouw leiders naar Berlijn laten komen, waar zij vanmiddag aankwamen. Omtrent de redenen, waarom dit ge schied is, wilde men geen inlichtingen verstrekken. Wel zouden uiteraard kwesties van groot belang besproken worden. Van Duitsche zijde wordt bericht dat ^e Franschen nu ook het bosch „Der Warndt" ontruimd hebben. Aan beide zijden meldt men dat het kalm is, be houdens verontrustingsvuur van de artillerie. Het Italiaansch-Duitsche accoord om trent de in Italiaansch Tirol wonende Duitschers is vandaag onderteekend. Bij de overeenkomst wordt bepaald, dat de verhuizing van de in Alto Adige wonende Duitschers binnen drie maan den moet plaatsvinden. De bewoners van Duitschen oorsprong mogen kiezen, Het verdrag van wederzijdschen bijstand, dat van daag in Ankara gesloten werd, voorziet in verschil lende gevallen, waarbij Engeland, Frankrijk en Turkije zullen samenwerken. Belangrijk is in dit ver band nog een aangehecht protocol, dat bepaalt:

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16