of zij naar Duitschland willen ver trekken of de Italiaansche nationaliteit willen behouden. In het laatste geval mogen zij natuurlijk in Italië blijven. Volgens een bericht uit Keval (Tallin) is de bezetting van het eiland Dagö door de Russische troepen vandaag vol tooid. Zondag 22 October Het Russische vlooteskader, dat reeds een week op de reede van Tallinn lag, is vandaag naar de Russische vlootbasis Kroonstad in de Finsche golf ver trokken. Vooral in Finland heeft men dit bericht met voldoening ontvangen. Afgezien van enkele observatieposten vallen de Fransche linies thans onge veer samen met de Fransch-Duitsche grens, terwijl de Duitsche troepen voor het overstroomde gebied van Rijn, Moe zel en Saar staan. Van Fransche zijde beschouwt men den terugtocht als een knappen strategischen zet van generaal Gamelin. Men had nl. vernomen, dat de Duitschers een groot offensief voor- Bastianini, de nieuwe Italiaansche am bassadeur te Londen, overhandigde op IS October zijn geloofsbrieven aan den Engelschen honing. Bastianini verlaat het gebouw van de Italiaansche ambassade op Grosrenor Square. De stad Saarbrücken aan het westelijk jront, door een waarnemer van de Kngelsche luchtmacht op een hoogte van -j- 7000 meter gefotografeerd. De donkere boog is de Saar, de kleine witte vlekken langs de rivier zijn bunkers voor machine-geweren, de groote geschutsteïlingen. bouwen niet. 's Middags werden twee Duitsche vliegtuigen nabij de Schotsche kust gesignaleerd. Eén dezer toestellen zou door Britsche jagers tot dalen zijn gedwongen. KETTIIVGHANDEL De crisisdienst in Rotterdam is een geval van ket- tinghandel op het spoor gekomen, waarbij de „ket ting" wel heel lang bleek te zijneen waterstoker had zich namelijk beklaagd dat hij voor 500 kg. zeep (die hij niet had mogen koopen wegens het hamsterverbod) te veel moest betalen. Het bleek, dat hij de partij had ontvangen van een belastingconsulent, die haar weer van een reiziger had overgenomen. Deze reiziger had de zeep van een mosselhandelaar gekocht en de mos selhandelaar had de 500 kg. van een. échten reiziger in zeep. De patroon van dezen reiziger had zijn goed keuring aan de transactie verleend en tegen allen werd procesverbaal opgemaakt. Militairen, die met verlof zijn, mogen voortaan zoodra ze thuiskomen hun soldatenpakje uittrekken en zich officieel „mijnheer" Pietersen in plaats van „dienstplichtige" Pietersen laten noemen. Wel moeten de gemobiliseerden op de heen- en terugreis hun uniform dragen, doch daartusschen mogen ze twee dagen volop „burger" zijn. Deze regeling geldt voor de oudere gemobiliseerden, niet voor hen die voor eerste oefening onder de wapenen zijn gekomen. bereidden tegen de Fransche troepen, die op Duitsch gebied gelegerd waren. Hadden de Fransche voorposten zich niet zes dagen ge leden teruggetrokken, dan zouden zij zich thans in een uiterst netelige situatie bevinden, omdat het water in de rivieren zoo snel gestegen is. Naar het Britsche ministerie van Luchtvaart meedeelt, werd hedenmorgen juist onder kerktijd luchtalarm gegeven De diensten werden onderbroken, doch vele kerkgangers verlieten de ge- In den strijd aan het westelijk front maken de Duit schers veelvuldig ge bruik van landmij nen, die een groot gevaar opleveren voor oprukkende troepen. Een aan tal Fransche mili tairen bekijkt met belangstelling deze verweermiddelen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17