HIER KOUT HE ZEEU WSCHE BIETSUIKER! in de kranten over het werk van de bietenrooiers en de loofsnijdsters en de tarra- makers, o, wat staan ze nu in bewondering voor het harde werk in het gure, natte weer, en voor het vroolijke humeur en den arbeidszin en zoo van die dierbare bieten verbouwers Anders, dan zet geen stedeling een voet op onze Zeeuwsche wegen van Octo ber tot December. Dan kunt u hem hooren smalen op die kliederige kloerie, die er uit al de honderden bietenkarren druipt en alle wegen onbegaanbaar en onberijdbaar maakt. Dan kunt u hem hooren schim pen op die achterlijke, over bodige bietencultuur, die toch uit den tijd is, nu ze 3. Onder de ladingen' liggen in de auto's en wagens netten ge spreid.... 4om de vracht met een paar enkele grepen van de kranen te kunnen opnemen en uitstorten. 1. Bij Itooge stapels liggen millioenen bieten gereed op de terreinen van de A'. V. Beetwortelsuikerfabriek Sas van Qent om voortdurend te kunnen voldoen aan den honger van de hijgende keiels. Hebt u ooit eerder zoo'n belangstelling en zoo'n medeleven gezien? 0, wat kunnen ze nu sympathiek en romantisch doen, de stede lingen, die naar de bietencampagne komen kijken, trappelend van ongeduld, of nu nóg niet de voorraad aan de fabrieken groot genoeg zal worden. 0, wat kunnen ze nu aandoenlijk en dichterlijk schrijven 2. Al wat per wagen of auto wordt aangevoerd, wordt voor de afrekening nauwkeurig gewogen 5. Onder de bietensta/pels liggen zwem- goten, waarin het water de peeën mee voert naar de fabriek. in Indië hun rietsuiker niet kwijt kun nen! Dan praat ie eigendunkelijk mee over den strijd van riet tegen biet! Maar nu de minister 'm een klontje minder in z'n koffie en thee voorschrijft o, nu wordt ie ineens frère et com pagnon met den gesmaden bietenboer, nu komt ie ons op den schouder staan kloppen: dat die bietencultuur toch maar 'n uitkomst is, en of de oogst wel goed is uitgevallen en of 't nou niet nog wat vlugger kan! Nu, de fabrieken hebben dezen keer wel alles op alles gezet om de campagne zoo vroeg mogelijk te beginnen en het land van nieuwe voorraden suiker te voorzien. Maar er moet dan ook wat gebeuren, eer die milliarden bieten één voor één uit den grond gestoken zijn door de rooiers, één voor één van kop en loof ontdaan zijn door de vrouwen, geladen en vervoerd naar de haventjes, ver scheept naar de fabrieken. Heel Zeeland is ervoor in rep en roei',

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 24