Op deze wijze mogen de kinderen de school niet verlaten, zeker niet in een straat met druk auto verkeer. Dikwijls worden dan ook de oefeningen voor brandgevaar voortgezet tot buiten het gebouw, ten einde de kinderen te wennen ordelijk de school te verlaten. Deze trap is voor kinderen ongeschikt, aangezien zij te nauw is en te hoog boven den grond eindigt. Indien uit het onderste raam rook komt of zelfs vlammen slaan, zullen kinderen, die naar beneden durven te springen, nog kans loopen bedwelmd te worden of brarïdwonden te krijgen. Per dag vinden in de Vereenigde Staten van Amerika gemiddeld vijf sehoolbranden plaats. Dat is zeer veel, zoo oppervlakkig beschouwd, en zelfs als we de grootte der bevolking en het aantal scholen in aan merking nemen, komen we nog tot een betrekkelijk hoog percentage. Dit is vooral verontrustend, omdat bovendien 11 van de jongens en meisjes bij zware branden den dood vinden, en van die 11 zijn weer 80 kinderen van de lagere scholen. Het is dan ook geen wonder, dat men in woord en geschrift aandringt op het nemen van maatregelen om het gevaai zoo klein mogelijk te doen zijn. In de eerste plaats geeft men den raad, breede trappen en stevige leuningen aan te brengen om te voorkomen, dat de kinderen, zelfs wanneer ze ordelijk het schoolgebouw verlaten, door het vuur achterhaald worden en in de tweede plaats tracht men den jongens en meisjes bij te brengen, hoe zij zich moeten gedragen, wanneer er alarm gemaakt wordt. Men wijst hun de ver schillende uitgangen, men geeft ieder een taak en he opt op deze wijze het aantal slachtoffers tot een minimum te beperken. Wij geven hier een aantal foto's van oefeningen en van voorbeelden (zooals het wél en zooals het niet moet), benevens enkele opnamen, die in hun schrikwekkendheid nauwelijks eenige toelichting behoeven. By een brand in Oklahoma vonden 18 kinderen en 18 volwassenen den dood. De lokalen werden verlicht met petroleumlampen, het hout was pas geschil derd en daar het naar Kerstmis liep, brandde er een Kerstboom De vreugde werd wel wreed verstoord. Deze kinderen verlaten ordelijk de school, doch in geval van brand is dit portaal zeer gevaarlijk, aangezien er twee trappen (een breede en een smalle) op uitmonden, terwijl slechts één smalle trap omlaag leidt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 29