DE DARDANELLES Sleutel tot de Zwarte Zee Marmara- Meer KaleSuifi Cski-HrtsartiK Een goede opname, van het slot Kum-Kale bij den ingang der Dardanellen. l)e forten, welke zich dieper in de zeeëngte, vlak op den rand van het water, oprichten, zijn sombere bol werken, waarachter menig moordend geschut schuilt. Turkije is goed bewapend. Turksche lichte artillerie tijdens een parade in de straten van Ankara. De Dardanellen in vogelvlucht: bij den ingang rijst trots de middeleeuwsche burcht Kum-Kale op het is een imponeerend bouwwerk, maar overigens ongevaarlijk voor de vloot, die het wagen zou den toegang te for- ceeren. Meer in 't midden, waar allerlei vooruit stekende punten en diepe inhamm en voorkomen, zijn de geweldige, gemoderniseerde forten opgetrokken. De vloot, die zich in dit wespennest waagt, wordt absoluut gevonnist. De oorlog van '14-'18 heeft dit bewezen. rPurkije, dat onder de krachtige hand van den dit jaar overleden Ataturk Kemal Pascha een reeks krachtig doorgevoerde modernisatie-maatregelen onderging en dat in het jaar 1936 weer zijn zee engten onder militaire contröle kreeg, is hestemd om in het huidige conflict tusschen Engeland-Prankrijk en Duitschland een groote rol te spelen. De Dar danellen, welke onder deze zeeëngten verstaan worden, zijn de vier aan weerszijden van de Hellespont (straat der Dardanellen) paarsgewijs tegenover el kander gelegen, sterk bewapende Turksche forten, die de zeeëngte tnsschen de Aegeïsche Zee en die van Marmara bestrijken. Deze zeeëngte is de water weg, welke de Middellandsche Zee met de Zwarte Zee verbindt. Door het Fransch-Engelsch-Turksch pact van wederzijdschen hijstand is thans deze zeeëngte dus eigenlijk voor de schepen der ge allieerden opengesteld, en zulks beteekent dat zij eventueel in gevaar verkeerende Balkanlanden men denke hier vooral aan Roemenië met hun vloten kunnen te hulp snellen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 30