/UAREZ Paul Muni als Juarez. Ook nu weer is deze karakters peler bij uitnemendheid buitengewoon goed geslaagd in zijn creatie van hoofdman der rebellen. In werkelijkheid een volbloed Zapotec-Indiaan vindt men in hem al de onverzette lijkheid en stugheid terug, welke de oorspronkelijke Juarez moet hebben bezeten Napoleon III. Claude Sains maakte van deze figuur een vinnigheersehzuchtig type, dat zeker niet in staat is de sympa thie van den toeschouwer op te wekken. Brian Aherne als Maximiliaan van Habsburg, die er vast van overtuigd was, dat de Mexicanen hem als hun keizer wilden hebben. Onbewust zorgde hij daardoor voor eenige bloedige jaren in de historie van Mexico, waarbij hij zélf als voornaamste slacht offer viel. stortten en haar man als een offer van zijn pliohf viel. Dit zijn zoo de voornaamste figuren uit deze film, welke die heele droevige Mexicaansehe geschiedenis weer voor den geest hrengt. Het is een Amerikaansche film en dus is het heele verhaal van dien kant af belicht. Niettemin werd het een tamelijk getrouw beeld van dit historisch gebeuren, al onthult de film ook niet meer feiten dan het doorsnee-publiek reeds wist. Paul Muni is de Juarez en speelt die rol weer met al de bestudeerdheid en nauwkeurigheid welke we van hem gewend zijn. Een prachtcreatie geeft Brian Aherne van de Maximiliaan -figuur, terwijl Bette Davis zijn lichtelijk dweepzieke echtgenoote ver tegenwoordigt. Noemen we dan nog Claude Rains als Napoleon III, wiens gereserveerd spel eveneens de aandacht trekt, dan liehhen wij daarmede de voornaamste steunpilaren van deze forsch gebouwde en sterk gespeelde film opgesomd. Deze film is niet meer of minder dan de verfilming van de tragische lijdensgeschie denis van keizer Maxi miliaan van Mexico en z'n gemalin Charlotte, welke laatste eenige jaren gele den in hoogen ouderdom in België overleed. Het grootste gedeelte van haar leven bracht zij door met een gesluierden geest, als 1 een gevolg van den schok, welken zij door het Mexicaansehe drama kreeg. Het geheele verloop van die trieste geschiedenis wordt door deze film nog eens nauwkeurig naver teld, waarbij de aandacht meer wordt samengetrok ken op den republikeinschen president van den staat Mexico, Juarez, dan op het keizerlijke echtpaar, dat argeloos in den strik liep, welke het gespannen werd. In 1927 stierf op het kasteel Bonchoute hi| Brussel keizerin Charlotte van Mexico, een van de laatste hoofdpersonen van het drama, dat ztch van 1864 tot 1867 in Mexico voltrok. Willtara Dieterïe heeft er voor de Warner Bros deze hoelende fil Juarez wordt in ieder ge val geteekend als de vrij heidsheld van Mexico, die niet anders kon handelen dan hij gedaan heeft. Hij is in deze film de nobele held, die eigenlijk met een bloedend hart zijn slacht offer laat fusilleeren. Dan komt Maximiliaan.de bes te brave man, die het o zoo goed bedoelde, doch die totaal geen kijk had op dat vreemde volk, dat aan zijn hoede was toevertrouwd en daarom uitslui tend moest afgaan op de raadgevers, welke hem door Napoleon III ter beschikking waren gesteld. Naast hem staat dan zijn vrouw Charlotte als de liefhebben de en edelmoedige keizerin, die tevergeefs trachtte haar man den troon te laten behouden, en die ten slotte waanzinnig werd toen al haar idealen ineen- De landing in Mexico van keizer Maximiliaan en zijn echtgenoote Charlotte. Hoewél een en ander mei veel pracht en statie geschiedde, was er toch geen enkele Mexicaan op de been om hen te begroeten. Bette Davis en Brion Aherne.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 34