De transfusie heeft plaats. moeiden arbeid der vereeniging Y.AT.H. (Vrijwillige Vrouwelijke Hulp in tijd van oorlog). Deze dames liebben, oui zoo te zeggen, noch op tijd noch op moei te gekeken! Dr. van Dijk was zoo vriendelijk ons in de ge legenheid te stellen bij een bloedtransfusie aanwezig te zijn; zijn assistent, de heer dr. H, J. Henrichs, ver richtte de transfusie. Dien middag gaf de heer Ver hoeven voor de zesde maal zijn bloed. En terwijl dit geschiedde, deed zich de ongezochte gelegenheid voor tot een gesprek met den heer dr. C. J. Wijn berg, officier van gezondheid le klasse van het Kon. Ned. Ind. Leger, oud-assistent van dr. van Dijk, die in Indië de bloedtransfusie ingevoerd heeft en thans met verlof hier te lande vertoeft. Wat hij vertelde, was tot beden nog niet algemeen bekend: De eerste transfusie, zoo vertelt dr. Wijnberg, deed ik in Soerabaia, op den verjaardag van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, op 19 April 1934. De dienst in Soera baia bestaat nog steeds en doet goede diensten. Ik heb een onbeperkt aantal donors van de marine. Oorspronkelijk opgezet voor het Roode Kruis, wordt deze dienst nu tijde lijk waargenomen door den Medischen Dienst der Kon. Marine. In Indië worden nog voortdurend bloed transfusies gedaan. De marine-menschen worden steeds medisch gecontro leerd. Het is de bedoeling, dat het in den Archipel verder wordt gepropageerd. Als een bijzonder resultaat mag zeker vermeld worden, dat hst geheele leger en de ge heels vloot in Indië nu al op de bloedgroepen onder zocht zijn! Van Soerabaia begint de victorie: het begin van den burgerlijken bloed transfusiedienst in Neder- landsch-Indië. Het Nederlandsche Roode Kruis mag trotsch zijn op zijn bloedtransfusiedien sten, aldus dr. van Dijk, en ons volk is véél dank ver schuldigd aan die honder den bloedgevers en bloed- Men ziet het bloed uit 't reservoir vloeien, na een filter te zijn gepasseerd. Dr. Wijnberg, de stichter der bloedtransfusiediensten van het Indische Roode Kruis, met verlof in Neder land, tijdelijk terug in het gasthuis, waar hij vele jaren assistent is geweest. geefsters, die zoo menig mensehenleven met hun bloed gered hebben En danmisschien nog meer dan de afschuwelijke tooneelen, die ik als jong arts aan 't Balkanfront heb meegemaakt en aanschouwd, heeft op mij een diepen indruk gemaakt de machteloosheid, waarmede de geneesheeren stonden tegenover de verbloede en in shocktoestand zich bevindende militairen en burgers. Hier wordt de wetenschap een halt toegeroepen! Hier kunnen wij niet meer helpen, hier kan alleen de menschheid redding brengen door haar bloed! Zou men deze redding dan niet als een plicht willen aauvaardenl Zouden duizenden Nederlandsche vrouwen niet het prachtige voorbeeld van prinses Juliana willen volgen, wier uitdrukkelijke wenscli het geweest, is, dat zij zou worden ingelijfd bij het corps donors, daarbij haar bloed ter beschikking stellende, indien iemand het noodig mocht hebben! Welke Neder landsche vrouw zou achter willen blijven, waar de prinses met haar koninklijk voorbeeld zoo voorging! Deze vorm van liefdadig heid verdient den steun van alle Nederlanders, die er voor in aanmerking komen! Speciaal de vrouw heeft een roeping te ver vullen, die haar geïnspireerd wordt door aller wenseh om zooveel mogelijk mensche- lijk leed te verzachten. Help uw medemensch door uw bloed te geven! Hoe dit geschiedt, laten onze illus traties duidelijk en uit voerig zien. Een Fransche genees heer heeft eens gezegd„Ik spreek de hoop uit, dat de dag zal komen, waarop er nog maar één roemrijke ma nier zal zijn, om zijn bloed te geven ten bate van een medemensch!" Laten wij ons dit voor gezegd houden, d.w.z. ons onverwijld voor dit mooie werk beschikbaar stellen. In tal van gemeenten in ons land is dit mogelijk. Niet 't ontvangen van den Landsteiner-penning, doch de redding van het leven van onzen medemensch is er de schoonste belooning men thans ongeveer 1,000 ingeschrevenen - 't moe ten er 20.000 zijn. In Amsterdam zijn er 2.500 in geschrevenen. Als een gelukkig verschijnsel kan ge memoreerd worden, dat na de laatste oproeping thans ook de élite van Rotterdam op de lijst van den Rot-_ terdamsclien bloedtransfusiedienst voorkomt: „klin kende" namen van Rotterdamsche dames. Onge twijfeld een goed voorbeeld! Een voorbeeld ook, dat gróóte navolging verdient. In breede volkslagen moet het doordringen, dat men zich thans dient op te geven en niet als de nood aan den man is! Met bijzondere waardeering spreekt, dr. van Dijk over den onver-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 4