I m echter eerst nog een proef nemen met de „Mees", het Nederlandsche vliegtuig, dat op 26 September bij vergissing door Duitschers werd aangevallen. Het „kindervliegtuig" der K.L.M. is heden te Medan aangekomen en tevens vertrokken vandaag drie groote Douglasmacbines van de zelfde maatschappij naar Napels om vandaar den dienst op Indië te gaan onderhouden. De Nederlandsche regeering heeft besloten niet deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te New York, wanneer deze het volgend jaar heropend zal worden, in ver band met de tijdsomstandigheden. Aan het westelijk front iets meer activiteit. Het Fransche legerbe- richt meldde o.a.De Duitsche artillerie heeft voor het eerst met kanonnen van zwaarder kaliber geschoten. Deze kanonnen, die een kaliber van minstens 15 cm. moeten hebben, bestookten een Fransch dor]), dat 10 km. achter de Fransche linies ligt. Woensdag 1 November Nadat reeds onmiddellijk bij het uitbreken van den oorlog in het Unileverconcern een scheiding tot stand gebracht werd tussclien de Nederlandsche en Engelsche maat schappijen door wijziging te brengen in de commissariaten, heeft ook de Algemeene Kunstzijde Unie beslo ten de Duitsche en Nederlandsche ondernemingen te scheiden. De Duitschers hebben in het bestuur van de Nederlandsche maatschappij hun ontslag aangeboden en omge keerd. Hierdoor bewaart de Neder landsche maatschappij haar neu traal karakter. Leden van den senaat der Vereenigile Staten beraadslaagden over de opheffing van het wapenembargowaartoe ten slotte besloten werd. STAAT VAA BELEG IA VELE GEMEEATEA Vandaag is uitgegeven staatsblad 189 tot verkla ring van den staat van beleg in verschillende ge meenten, welke liggen in Noord-Brabant, Gelder land, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Limburg. De „staat van beleg" gaat verder dan de „staat van oorlog", waarin ons land reeds verkeerde. Het burgerlijk gezag gaat daarbij practisch over op het militair gezag. In Finland is men nog niet bekomen van den schrik, dien de rede van Molotov heeft gewekt Men acht daar enkele van de door Molotov geformuleerde eischen volkomen onaanvaardbaar, doch de Finsche regeering is van meening, dat de onderhandelingen voortgezet moeten worden. Ten einde op alles voorbereid te zijn heeft men in Finland in alle huizen lichtontvlambaar materiaal verwijderd en op open plekken neergegooid, waar het kan branden zonder schade te veroorzaken. Donderdag 2 November De Finsche delegatie is vanochtend in Moskou aangekomen en werd, behalve door den Russischen chef van het protocol, begroet door de gezanten van Zweden en Denemarken en den Noorschen legatie- raad. Om vijf uur hebben de leden der delegatie een uitnoodiging ontvangen om de slotzitting van de Opperste Sovjet bij te wonen. Wanneer de onder handelingen zullen beginnen, staat nog niet vast. Wegtns het gestadig toenemende aanbod van lading van Indië naar Zuid-Amerika heeft de directie van de Koninklijke Paketvaart Mij. besloten een dienst op Zuid-Amerika te openen, ook al omdat de Norddeutsche Lloyd niet meer de verbinding tusschen Zuid-Afrika en Zuid-Amerika verzorgt. Men bericht, dat een Duitsch tankschip, de „Emmy Friedricli", voor een neutraal schip trachtte door te gaan en toen dit niet gelukte door de be manning zelf tot zinken werd gebracht om te ver hinderen dat het vaartuig opgebracht werd door een Engelsehen kruiser. HET HUIS VA A AFGEV A ARPIGDEA TEGEA HET WAPEAEMBARGO Het. Huis van Afgevaardigden heeft de wet, waarbij het wapenembargo wordt opgeheven, aangenomen met 243 tegen 181 stemmen. De staat van beleg, die in tal van plaatsen van ons land is afgekondigd, houdt niet in dat daar nu een militaire dictatuur zou worden uitgeoefend. Het is vooral de bedoeling al te nieuwsgierigen op een afstand van de stellingen te houden. In verband hiermee is de toegang voor militairen van vreemde nationaliteit in het in staat van beleg verklaarde gebied verboden. Voorts heeft de opperbevelhebber het wegvoeren bevolen van de vaartuigen uit het Julianakanaal, de Maas en het Maas-Waalkanaal, welker aanwezigheid naar zijn oordeel schadelijk kan zijn voor de belangen der landsverdediging. Men meldt, dat de Duitsche regeering den Duit schers in Turkije dringend heeft aangeraden zich gereed te maken het land zoo spoedig mogelijk te verlaten. De hertog van Windsor bracht een bezoek aan het westelijk front en bekeek de verschillende stellingen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15