'jÊ. Ahiinii (jijyfnIwiiklnaiklivii Vrijtlag 3 Norentber In de eerste twee maanden van den oorlog zijn in het geheel hon derd en twee schepen gezonken met een inhoud van 432.368 ton. Enge land verloor zevenenvijftig schepen met 282.456 ton, Duitschland zeventien met 86.584 (hiervan zonken slechts acht, daar negen Vaartuigen, samen 56.905 ton, werden opgebracht), Frankrijk zes schepen met 42.719 ton en neutrale landen 31 schepen met 77.514 ton inhoud, ten minste als men aan neemt dat twee kleine Nederland- sche schepen, de „Tegri" en de „Safe", die langen tijd vermist worden, gezonken zijn. Behalve deze twee vaartuigen verloor Ne derland ook de „Mark" en de „Bin nendijk", die beide op een mijn liepen. Een van de laatste gezonken schepen was de Emmy Friedrich, het Duitsche tankschip, dat verle den week plotseling een Zuid- Amerikaansche haven had verla ten, naar men zegt om een Duitsch vestzakslagschip, dat in den Atlan- tischen Oceaan opereert, van brand stof te voorzien. De prijsbetnannlng van dit slag schip, op de City of Flint, die Moer- mansk had veriaten, deed vanavond de Noorsche haven aan, onder op gave van redenen, dat een lid van de Amerikaansche bemanning ziek geworden was. Dit achtten de Noren echter geen steekhoudenden grond (de man was naar men zegt niet ziek genoeg om dezen maat regel te rechtvaardigen), zij hebben de Duitsche prijsbemanning geïnter neerd en het schip vrijgegeven aan de Amerikaansche bemanning. President Roosevelt heeft in een persconferentie medegedeeld, dat de verklaring van de Panama conferentie, waarbij een neutrale zone rond het westelijk halfrond gelegd werd, thans van kracht is. In een opzienbarend artikel in de „Prawda", het leidend orgaan van de communistische partij der Sovjet-Unie, werd Erkko, de Fin- sche minister van buitenlandsche zaken", ervan beschuldigd zich in zijn laatste rede agressief ten op zichte van de Sovjet-Unie te heb ben uitgelaten. De minister wees de beschuldiging af. De Finsche delegatie werd vandaag op het Kremlin ontvangen. Als een teeken des tijds mogen we den moord op een veekoopman te Leidschendam beschouwen, die kort geleden plaatsvond door een jongen man, di6 zich „vermomd" had als korporaal om meer ver trouwen in te boezemen. De dader werd vandaag gevangengenomen en legde een gedeeltelijke beken tenis af. Een ander teeken des tijds is de aanhouding van een jongmensch, dat betrapt werd op het over brengen van Nederlandsche uniformen naar Duitsch land. Men neemt aan hier met een spionnagezaak te doen te hebben. De havenstaking te Amsterdam werd vandaag opgeheven- - Zaterdag 4 November De „City of Flint", die gisteren door de Noorsche autoriteiten aan de Amerikaansche bemanning is teruggegeven, liep hedenochtend om 10 uur de haven van Bergen binnen. Intusschen heeft de Duitsche zaakgelastigde te Oslo opdracht gekregen bij de Noorsche regeering te protesteeren. NIEUWE AMERIKAANSCHE NEUTRAEITEITSWET VAN KRACHT President Roosevelt onderteekende vanmiddag de gewijzigde neutraliteitswet, waarbij het wapenem bargo werd opgeheven, zoodat de oorlog voerende partijen van heden af wapens in de Vereenigde Staten kunnen aankoopen, op voorwaarde, dat zij de goederen contant betalen en zelf halen. De president teekende tevens een drietal procla maties bij de eerste werd de wet onmiddellijk van kracht verklaard, bij de tweede de toegang tot de havens en de territoriale wateren voor duikbooten van oorlogvoerende naties verboden, behalve wan neer zij daartoe door overmacht gedwongen zouden zijn. De derde proclamatie verklaart de volgende wa teren tot oorlogszone: le De Golf van Biscaje, uitgezonderd de Noord kust bij Spanje. 2e. Alle wateren om Groot- Brittannië, Ierland en aangrenzende eilanden, met inbegrip van het Kanaal. 3e. De geheele Noordzee, tot aan de Noorsche kust, op een punt, dat ten zuiden van Bergen ligt. 4e. De geheele Oostzee en de belendende wateren. Volgens de neutraliteitswet mag van nu af aan geen Amerlkaansch schip meer naar de havens van Engeland, Duitschland en Frankrijk varen. Volgens deze proclamatie echter mogen Ameri kaansche schepen evenmin naar Ierland, Noor wegen (ten zuiden van Bergen) alle Oostzee- staten, Denemarken, België of Nederland gaan. In de haven van New York heerschte heden door de aanneming van de nieuwe neutraliteitswet groote De stad Wilna werd door de Sovjet- Unie aan Litauen ajgestaan. Op onze foto ziet men Litau- sche infanteristen de feestelijk versierde stad binnentrekken. In het gebouw op den achtergrond werd vroeger het hart. van den Poolschen vrijheidsheld, maarschalk Pilsoedski, bewaard. DE KRACHT VAN 'T NEDERLANDSCHE INUNDATIEGEBIED Dit is ook voor vechtwageus (tanks) bij oefeningen van 't Veldleger oiidoorschriidbaar gebleken. Pet terrein aan den rand van het inundatiegebied is door den hoogen grondwaterstand sterk doorweekt. Een vechtwagen is reeds bij zijn poging het inundatiegebied te bereiken omgeslagen. Slechts de boomen verhinde ren verder wegzakken in water en modder. Een tweede vechtwagen weet na veel moeite hel inundatiegebied aan den uitersten rand binnen te dringen. Xa uren van zwaren arbeid gelukt het door middel van zware takels den vechtwagen overeind te brengen. A'auwelijks eenige meters in het inundatiegebied binnen gedrongen strandt de tweede vechtwagen onherroepelijk in de eerste de beste sloot, die on zichtbaar onder het watervlak hem dit verdiende lot bereidt. De bestuurder tracht zich te bergen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16