drukte. Men verwacht, dat Engeland en Frankrijk eerstdaags groote bestellingen zullen doen. De Finnen werden heden weer op het Kremlin ont vangen. Bij deze bespreking heeft Stalin nieuwe Russische tegenvoorstellen ter tafel gebracht. De delegatie heeft deze nieuwe voorstellen naar Helsinki overgeseind en nieuwe instructies gevraagd. Ondanks den oorlog is de Duitsche regeering van plan, het Joodsche vraagstuk op te lossen in dien zin, dat de Joden overgebracht zullen worden naar een reservaat in het voormalige Polen, dat Lublin tot hoofdstad zal hebben. Tot nu toe zijn ongeveer 22.000 Joden naar dit gebied vervoerd. Yan Duitsche zijde wordt echter ontkend, dat de regeering de Duitschers in Turkije heeft aangezegd dit land te verlaten. ORANJEBOEK VAK DE NEDEREANDSCHE REGEERING Bij memorie van antwoord op de begrooting van buitenlandsche zaken heeft de betrokken minister een Oranjeboek aan de Tweede Kamer overgelegd, waarin verschillende aangelegenheden in verband met den oorlogstoestand worden besproken. De Britsche, Fransche en Duitsche contrabande- lijsten gaven de regeering aanleiding nota's aan de betreffende staten te sturen, die vrijwel gelijk luidend waren. Wij nemen een deel over uit de nota aan Engeland: Het systeem, gevolgd in de contrabandeiljst, geeft aanleiding tot een ontoelaatbare onzekerheid voor de neutrale scheepvaart en handel en laat anderzijds de grootste vrijheid aan de oorlogvoe renden voor't aanhouden van schepen en ladingen. Door de toepassing van deze contrabande- lijsten zou een groot aantal voorwerpen door de Britsche autoriteiten als absolute contra bande kunnen worden behandeld, waarvan onomstootelijk vaststaat, dat zij onmisbaar zijn voor het leven van het geheele volk, voor den handel, de nijverheid en het verkeer, daar waar deze bedrijvigheid niets te maken heeft met het militair apparaat. De Nederlandsche regeering moet zich al haar rechten voorbehouden voor die gevallen, waar in zou blijken, dat de belangen van Nederlandsche onderdanen in strijd met het volkenrecht zouden worden benadeeld door de toepassing van deze contrabandelijsten. Het lange oponthoud van Nederlandsohe koop vaardijschepen in Duins heeft den minister aanleiding gegeven een aide-mémoire met bijlage aan de Britsche regeering over te leggen. Hierin werd o.a. gezegd: De onredelijke vertraging, waarmede sche pen, die naar Duins of een Britsche haven zijn opgebracht, worden vrijgelaten, heeft aanlei ding gegeven tot zeer ernstige klachten van Nederlandsche reeders, die zich te dier zake tot de Nederlandsche regeering hebben gewend. Het ernstigst wordt bezwaar gemaakt tegen den maatregel, dat de schepen volkomen zijn afgesloten van verbinding met den wal, zoodat gezagvoerders hun reeders niet kunnen doen weten waar zij zijn. Deze maatregel schijnt wel buitengewoon bezwarend; telegrammen van den gezagvoerder behooren den censor te be reiken en het is ondenkbaar, dat Engelands vijanden belangrijke inlichtingen zouden ver krijgen, zoo zij werden ingelicht over de plaats waar een Nederlandsch schip zich bevindt. Het is niet goed in te zien, dat eenig belang ge diend zou zijn met de buitengewoon langzame behandeling van de schepen, terwijl anderzijds de Nederlandsche regeering overtuigd is, dat Zijner Koning George inspecteerde ergens in Engeland soldaten van de kustverdediging. post bevatte post voor Nederland, post van Sema- rang voor Medan en post voor het buitenland. In opdracht van mijn regeering heb ik de eer tegen deze inmenging te protesteeren. De censuur door een land van een tusschenhaven is in strijd met de alge meen erkende vrijheid van doorvoer, welke landen met postverbindingen noodig hebben en in het bij zonder voor de verbinding tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. De bovengenoemde maatregel sohijnt bovendien nauwelijks in overeenstemming met de vriendschappelijke betrekkingen, welke in zake overvliegen tusschen onze beider gebiedsdeelen bestaan. Intusschen kondigde de minister van economische zaken aan, dat weldra Majesteits regeering, als regeering van een zee varend volk, zich bewust is van den last en de enorme schade, aan neutrale belangen toege bracht. Voorts maakte de Nederlandsche regeering nog aanmerkingen op de Britsche „Zwarte Lijst", tevens verzette zij zich tegen de aanhouding van schepe lingen en passagiers van Duitsche nationaliteit op Nederlandsche schepen door de Franschen zoowel als de Engelschen en protesteerde tegen de storing in het postverkeer. Uit de drie naar aanleiding van het postverkeer geschreven brieven halen wij het volgende aan: Overeenkomstig ontvangen instructies heb ik de eer u mede te deelen, dat de Holland-Amerika-Lijn de Nederlandsohe regeering heeft bericht, dat alle postzakken bestemd voor Duitschland en Danzig aan boord van de Nieuw Amsterdam, ten getale van honderdvijfenveertig, van het schip zijn verwijderd en in verzekerde bewaring zijn genomen, terwijl het te Duins lag. Mijn regeering is van oordeel, dat deze inbeslagneming in strijd is met artikel 1 van het Xle Haagsche verdrag van 1907, betreffende zekere beperkingen in de uitoefening van het prijsreclit ter zee. Dit artikel bepaalt, dat correspondentie van neutralen naar belligerenten, onverschillig of de correspondentie van officieelen of particulieren aard is, op zee aangetroffen aan boord van een neutraal of vijandelijk schip, onschendbaar is. Verder is mijn regeering van oor deel, dat het feit dat een schip, dat post vervoert, bin nen territoriale wa teren of havens van oorlogvoerenden komt, deze on schendbaarheid on aangetast laat. De onschendbaarheid had naar haar oordeel in dit bij zondere geval zeer zeker moeten wor den geëerbiedigd, daar de Nieuw Amsterdam door Britsche belemme ringen voor de scheepvaart in het Kanaal en door be velen van Britsche autoriteiten ge dwongen was zioh naar Duins te be geven. Het doet mij leed Uwer Excel lentie te moeten mededeelen, dat de gouverneur gene raal van Neder landsch-Indië mijn regeeringlangs tele- graf ischen wegheef t bericht, dat de post van het K. L. M.- vliegtuig Nandoe op zijn terugweg door den censor te Singapore is opge houden. De lucht- Een Britsche tor pedoboot laadt am munitie in voor het maken van een pa- trouilletocht. ERWTEN WORDEN GEDISTRIBUEERD Met ingang van 11 November zal men slechts erwten kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der rijksdistributiekaart. De hoeveelheid voor 11 November tot 8 December is vastgesteld op een halve kilogram erwten per persoon. Zondag 5 November De berichten van het westelijk front worden steeds korter en men krijgt den indruk, dat op de eenige linie, waar de vijandelijke partijen recht tegen over elkaar staan, zoo goed als niets gebeurt. De Noorsohe regeering heeft het Duitsche protest aangaande het vrijgeven van de „City of Flint" en het interneeren der Duitsche prijsbemanning afge wezen, daar de bepalingen van de Haagsche conventie van 1907 strikt zijn nageleefd. Men kan nu een vrij sterke prijsstijging voor ver schillende artikelen constateeren. Deze zijn als volgt (vergeleken met de week van 24-29 Juli van dit jaar): havermout 10 pet., kaas 50 pet., eieren 33.3 pet., boter 20.6 pet., margarine 7.6 pet., slaolie 7.3 pet., bak- en braadvet 10.6 pet., zachte zeep 32.8 pet., kaarsen 5.9 pet., thee 8 pet., lucifers 13.3 pet., abrikozen 9.2 pet., appelen gedroogd 5 pet., pruimen 15 a 20 pet. en rozijnen 9 pet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17