ANDREWS Chlorodont U BEMERKT DADELIJK DE B.O.VAN ANDEREN maar hoe staat het met U zelf? Schuimend cf niet schuimend Tand pasta m WJLJÊL m U MJÊLM en schoonheidstip\ - en nóg wat! 27 waren. Hij bezat den Dauphin, den bekenden blauwen diamant, die vroeger gezeten bad in de kroon van Frankrijk en in 't geheim verkocht was, naar men meende, door Lodewijk XIV tijdens 'n hongersnood, die 't land had geteisterd den Hemelvuursteen, een van de mooi ste robijnen, die bekend zijn; den groot sten smaragd van de wereld'n schitte rend parelsnoer, waarvan verteld werd, dat 't was van Elisabeth, keizerin van Oostenrijk en koningin van Hongarije, die 't aan de golven van de Tyrheensche zee zou hebben toevertrouwd om de zieke parels te genezen, terwijl 't na haar dood nooit meer zou teruggevonden zijn. Hij had turkooizen, die de sultan langen tijd begeerd had, robijnen, die tsaar Peter de Groote aan een van de Mada- ny's uit 't voorgeslacht had geschonken omdat hij hem 't leven gered had, en parels in alle kleuren van rose tot zwart, saffieren in alle schakeeringen van blauw, magnifieke diamanten en verder '11 serie bijzondere smaragden, die 't erfgoed waren der familie en die de zeldzaamste en beroemdste bloemen bleven in dien woudertuin van edelsteenen. Natuurlijk omringde Madany dien schat met de noodige voorzorgen. Deze zat opgesloten in 'n brandkast van de laatste vinding, die bovendien voorzien was van 'n aantal electrische geleidingen, die bij de geringste poging *tot inbraak verschillende alarmbellen in beweging brachten. Ondanks dit alles had de graaf de kast op 'n morgen leeg gevonden, zonder dat 't minste geluid zijn slaap of dien van z'n bedienden had gestoord, zonder dat 't meubel zelf 't minste spoor droeg van geweld, zonder dat de minste wanorde in de kamer aanduidde, dat iemand daar geweest was, zonder één vingerafdruk, zonder één aanwijzing. Niets. Dat grensde aan 't wonderlijke. Politie en detectives hadden met elkaar gewedijverd in 't speuren, maar zonder resultaat, 't Huis zelf en de belendende gebouwen had men van boven tot onder doorzocht; 't eene onderzoek volgde op 't andere, elk spoor, hoe onbeteekenend 't ook scheen, werd gevolgd. Niets, telkens niets! De ontmoediging van Madany was treurig om aan te zien. Z'n verzameling was voor hem als 't ware 'n levend wezen; 't verliezen er van beteekende niets voor hem vergeleken bij de ge dachte, dat de verzameling uit elkaar gehaald en verspreid zou worden, dat ze beschadigd zou worden en terecht komen in onwaardige handen. De juweliers van Europa en Amerika werden van den diefstal op de hoogte gebracht, evenals de politie van alle landen. Als geldelijke winst de beweeg reden geweest was van den diefstal, zou de dader de grootste moeilijkheden heb ben de kleinooden van de hand te doen, dat is zeker. Maar Zoltan maakte zich geen illusies. Hij wist, dat ze de steenen zouden losmaken en verslijpen om ze onherkenbaar te maken, dat zelfs de parels bewerkt konden worden, dat 't goud en 't platina, waarin ze gevat waren, gesmolten zouden worden en in staven verkocht. Hij dacht mismoedig aan enkele haarbanden uit z'n collectie, kunststukken van goudsmeedkunst, die bezet waren met robijnen. De vrouwen droegen die in den tijd van de Renai- sance. Hij dacht aan 'n sieraad b -tan de uit gouden takjes bespikkeld met saffieren en ongeloofelijk licht, aan 'n ring in oosterschen stijl met figuren van den Dierenriem en 'n enormen agaat- steen; hij dacht aan al dat fijne drijf werk ten slotte, in de stijlen van alle tijd vakken, dat nu op zoo'n waanzinnige manier vernield zou worden, 't Viel hem bitter hard. Aanvankelijk had Madany zich vast geklampt aan 't idee, (lat de onbe schaamde dief ontdekt zou worden, maar naarmate de tijd verliep begon hij zich ontgoocheld te voelen. Hij werd 't moe. In 'n opwelling van wreveligheid had hij 't voorstel aangenomen van 'n New Yorksclie juweliersfirma. Hij had ook 'n idee 'n eigenaardig idee vol on waarschijnlijkheid, dat hij nog aan nie mand had meegedeeld aangaande den persoon van den inbreker. Hij was over al z'n zwarigheden heengestapt en zonder 't minste uiterlijk vertoon was hij vertrokken, echter niet zonder op verschillende wijze ruchtbaarheid aan z'n vertrek gegeven te hebben, opdat heel 't land 't zou weten. Hij hoopte daardoor te bereiken, dat de dief, mee- nend minder gevaar te loopen, zich meer en meer bloot zou geven en een of andere onvoorzichtigheid zou begaan, die tot z'n arrestatie aanleiding zou geven. Deze zienswijze, die hij aan de politie ter kennis had gebracht, werd niet door velen gedeeld. Hij was niet tegenstaande dat vertrokken. Dat was nu zes maanden geleden en er was geen enkel nieuw feit aan den dag getreden, dat meer klaarheid kon brengen in 't nog steeds in gang zijnde onderzoek. De gezichten van den rechtercommis saris en den officier van justitie betrok ken meer en meer naarmate ze in hun geheugen de bijzonderheden van die geheimzinnige zaak nagingen. „We hebben toch alles gedaan wat in onze macht lag," mompelde de rech tercommissaris op 'n toon van veront schuldiging. De officier gebaarde met z'n hoofd en liet 'n onduidelijk gebrom hooren. ,,'t Vervelende," hernam de ander, „is de terugslag van dat alles op de openbare meening. 'n Bekende familie, 'n beroemde verzameling, al 't gerucht,, dat de pers er over gemaakt heeft, dat romantisch vertrek van dien gekken graaf Zoltan „Ja," zei de officier van justitie somber. „Gisteren nam de Pesti Na-pln den commissaris van politie nog onder handen naar aanleiding van 'n feit van niets, kwam toen terug op deze zaak en stelde de vraag, of er geen reden bestond '11 hervorming te brengen in zoo'n nutte- looze instelling als de onze. 'n Nutte- looze instelling!" Hij sloeg met z'n vuist op 't bureau. „Met 't werk, dat ik voor deze zaak verzet heb," viel de commissaris bij. „had ik vijfhonderd inbrekers van 'I gewone kaliber kunnen inrekenen, 't Valt niet mee om 't te bekennen, maar we staan voor iemand, die sterker is dan wij." WORDT VERVOLGD PANORAMA. Geïllustreerd weekblftd. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der perio dieken De Stad Amsterdam, Groot Rotterdam, 's-Gravenhage in Beeld, Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland f 1.62% per kwartaal of f 0.12% Per weck. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonne menten en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's: HAARLEM, Nassaulaan 51. Telefoon Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM, N.Z. Voorburgwal 262, Telefoon Interc. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Stationsweg 24. Telefoon Interc. 50540. Giro nr. 101981. 's-GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Telefoon Interc. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT. Biltstraat 142, Telefoon Interc. 13473, Giro nr. 149597. 's-HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27, Telef. Interc. 4286, Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstr, 20. Telef. Int. 5851. Giro nr. 124690. VLISSIXGEN. Badbuisstr. 5, Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aAnvraag verkrijgbaar. EK Het resultaat is altijd: mooie witte tanden Tube 25 cent. Groote tube 45 cent roTnr* jmtjcvibim .jmltm.j BRUISEND GEZONDHEIDS-ZOUT RFX 39-0141 Groote Bus fl. 1.05 Kleine Bus fl. 0.60 Verkrijgbaar bij alle Om er aardig, jeugdig en opgewekt uit te zien. moet U geregeld Andrews Bruisend Gezondheids Zout drinken Dat zuivert mond en keel en vooral Uw inwendige ergonen van alle onvoldoend verwijderde afvalstoffen - meestal de oorzaak van onfraaie hula, kringen onder de oogen, con stipatie, lusteloosheid, hoofdpijn, slechten eetlust, etc. Regelmatig Andrews drinken beteekent een gereoeld inwendig bad. E!k lichaam heeft dat noodig, óók"het Uwe, wanneer U ten minste prijs slelt op een gezond lichaam en gezonde huid. Gebruik het ook eens een tijd lang en let eens op, hoe gezond U er gaat uitzien en hoe fit en levens lustig U zich gaat gevoelen. 's U er zeker van, dat U er zelf vrij van is? B.O. is een gewoon verschijnsel, daar we allemaal transpireren. Verwaarloosde transpiratie veroorzaakt B. O. Hoed U voor B. O. met Rexona! Het antiseptische Rexona-schuim dringt door tot diep in de poriën van de huid en bevrijdt ze van alle onzuiverheden. Haal vandaag nog een tablet Rexona

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 25