In de tandheelkunde is geen plaats voor han den, „die verkeerd staan". Integendeel, de toekomstige tandarts moet om zoo te zeggen met zijn handen kunnen maken wat zijnoogen zien. Daarom moeten de studenten in een bepaald stadium, van hun studie ook in staat zijn in gips op „levensgrootte" een kies of tiand te modeleeren. Tanden en, kiezen zijn klein en daarom gebruikt men een groot model tan mahonie-hout om aan de hand daarvan de samen stelling en constructie te behandelen. Als men een kunstmatig gebit wil maken, wordt de schedel gemeten vóór en na het uittrekken van de nog overgebleven tanden en kiezen. Inde Vereenigde Sta len zijn 62000 tandartsen, waar van 1200 vrouwen. Deze tanden en kiezen zien er enorm groot uit en toch zijn ze slechts 2y2 maal zoo groot als echte. Aan de hand van dit model wordt de kauwbeweging ge demonstreerd. Om te beletten, dat het speeksel een kies bereikt, wélke hij juist behandelt, gebruikt de tandarts soms een doek van dunne rub ber met een gat er in, dien hij over de kies sluipt. „het wordt een zenuwbehandeling" slaat ons de schrik al om het hart, maar wij zjjn moedig, liever een zenuwbehandeling, dan dat men één van die 32 kostbare versierselen, die tevens zoo'n nuttig werk verrichten, zou willen missen. En als het dan niet anders kan, weet de architect soms nog wel raad: hij construeert een brug, of een nieuw dak, de kroon, of soms een geheel nieuwen mondinventaris. Zoo zou men tandartsen tevens „leden van de schoonheidscommissie van het menschelijk gelaat" of „restaurateurs van beschadigd antiek" kunnen noemen, maar welke mooie titels men ook bedenkt, deze helpers der mensch- heid genieten slechts een twijfelachtige populariteit, omdat men altijd het ge voel heeft zich naar een middeleeuwsche folterbank te begeven, zoodra men de wachtkamer verlaat om met gepaste vriendelijk heid te gaan zitten op een stoel, waar men zich niet mag verzetten tegen de uitgezochtste kwellingen. Men heeft alleen den troost, dat men onder deskundige handen ge marteld wordt, want de opleiding van den tandarts is zoodanig, dat hij in staat is met een minimum aan pijn een maximum aan resultaat te bereiken. En dat niet alleen in ons land, ook, of liever vooral, in Amerika is de techniek van de tandheelkunde zoo ver gevorderd, dat het mis schien weldra een pleziertje zal worden zieh onder behandeling te stellen. In de Vereenigde Staten heeft men op dit gebied baanbrekend werk verricht: de „electrische" tandartsenstoel is hier uitgevonden, pijnstillende middelen en verschillende vullingen werden hier voor het eerst samengesteld en toegepast. Vele verbeteringen zijn pas later in Europa ingevoerd, zoodat men mag aannemen, dat in dit vak de Nieuwe Wereld aan de Oude Wereld veel nieuws heeft gebracht. Ook dieren kan men behandelen. Men ziet hier een aapje met een beugel om den groei van de tanden in een bepaalde richting te leiden of om de genezing van een kaak- fractuur te bevorderen. ..ppe Oipsmasker om aangezichtsmetingen te doen. In de practijk wordt dit zeer weinig gebruikt, doch op de universiteit wordt men met deze werk wijze op de hoogte gebracht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 33