ISMET INONU I) PRESIDENT VAN TURKIJE Opvolg er en bevestiger van Kemal Ataturk DE VILLA VAN DEN PRESIDENT IN ANKARA. Hier woont de GazT (held). Deze titel werd aan Ismet Inönü gegeven, om zijn overwinningen in de Vrijheids oorlogen tegen de Grieken. De villa, ontworpen en gebouwd door Kemal Ataturk, ligt op een afstand van 5 km. van Ankara in Tsjankaja, een villa-voorstad van de groote stad. Deze villa is een voorbeeld van den modernen woningbouw, die in Ankara overheerscht. MODERNE TÜRKSCHE SPOORWEG-BRUG. Door Ismet Inönü heeft Turkije een uitgebreid spoorwegennet gekregen en véle mooie moderne bruggen. Deze brug over de Filyos vormt 'n deel van de spoorlijn van Ankara naar Songuldac, een kustplaats aan de Zwarte Zee. en Turksch spreekwoord zegt „Als Kemal Ata- 7 turkde vader der T urken is, dan is Ismet Inönü hun moeder". De huidige president van Tur kije is een bedachtzaam, voor zichtig en volhardend man. Hij valt niet op door daden, die buiten zijn land veel opzien baren, maar hij is vasthoudend van karakter en heeft een groot doorzettingsvermogen. Door deze eigenschappen is Ismet Inönü de ideale opvolger van Kemal Ataturk. Van het begin af aan hebben deze twee groote mannen samengewerkt aan den opbouw van het nieuwe rijk. In de oogen der Turken zijn hun figuren dan ook onafscheidelijk. Ismet Inönü is een middelmatig groote, slanke man, met klaren blik, zware donkere wenkbrauwen, breed voorhoofd en grijzend haar. Hij is, hoe vreemd dit ook in vele ooren klinken moge, een zeer vroom man, die zijn godsdienst den Mokammedaanschen met ware overtuiging belijdt, maar dan bezield met een breedheid van opvatting, een wijsgeerig begrip van de werkelijke punten van gewicht, zoodat zijn Mohammedaan-zijn niet in tegenstelling staat met zijn positie als opvolger van Ataturk, den man die zooveel Mohammedaansche tradities met de voeten trad. Daarom past dan ook op Inönü, wat een der groote Fransche journalisten zeide: „Hij is de eerste priester van de Kemalistische religie." Liefde voor zijn land en trots op zijn volk vormen, samen met een sterken familiezin, Inönü's op den voorgrond tredende karaktertrekken. In het laatste, den zin voor het familieleven, volgt hij de oeroude tradities van de Turken, die juist dit als de hoogste kracht in den staat erkenden. Hij ziet graag wanneer jonge mehschen huwelijksplannen maken, en heeft zelfs voor menig jong paartje een huwelijk mogelijk gemaakt. Mevrouw Inönü is een charmante, moderne vrouw, die vloeiend verschillende talen spreekt, zeer ont wikkeld is, elegant en smaakvol gekleed en boven dien een goede huisvrouw voor haar manis. Hij heeft drie kinderen, waarvan twee zoons; de oudste, Omer Inönü, hoopt eens werktuigkundig ingenieur te worden. Gaarne ruimen wij hier een plaats in voor een causerie over Turkije en zijn huidigen president, van de hand van een te dier zake zeer deskundige correspondente, temeer nu dit land zoo sterk de aandacht op zich gevestigd houdt. Dit paleis is, wat wij zouden noemen, een groote villa, in wit beton, met wijde ramen over den geheelen voorgevel; want het klimaat van Ankara is steeds zonnig en mooi. Ankara is werke lijk een bloemenstad. Het is ontworpen en gebouwd onder persoonlijke leiding van Ataturk met hooge witte gebouwen en huizen in modernen Europee- schen stijl, en vol parken en bloemperken. Vooral dit laatste is een wonder, omdat de bodem, het dorre, onvrucht bare woestijnzand, jaren van verzorging noodig had voor het eerste bloemetje er in leven kon blijven. Ankara is nu de zetel van het Turksche gouver nement, van waaruit het volk geregeerd wordt; dat zijn twaalf millioen inwoners van het Anatolische of wel Klein-Aziatische gedeelte, en twee millioen van het Europeesche deel. Van deze veertien millioen zijn negentig procent boeren. Ismet Inönü, de moeder der Turken, werd op 13 November 1938, drie dagen na den dood van Ataturk, eenstemmig tot president van Turkije gekozen. Enkele dagen later bood de groote republi- keinsche partij van het volk, die in Turkije de volks vertegenwoordiging voorstelt, en elke vier jaren in een groot congres bijeenkomt, hem den presidentszetel aan, als opvolger van Ataturk. Militaire loopbaan van Ismet Inönü. Ankarabloem van de woestijn, zetel der regeering. in de taal der Turken, die zoo rijk is aan beeldende uit drukkingen, „de bloem der woestijn", woont Ismet Inönü in het paleis, eertijds door Ataturk gebouwd en ingericht. In 't prachtige Anka ra, de tweede stad van dit millioenenrijk, de stad die wel „wonder stad" genoemd word, en Het behoeft niemand te verbazen, dat juist Is met Inönü tot president van Turkije gekozen werd. Hijis het, die samen met Kemal Ataturk het nieuwe Turkije gevormd heeft. Samen maakten zij zijde aan zijde de jong-Turksche revolutie mee van 1908, die de eerste naar buiten merkbare uiting was van de westersche oriënteering bij 't jongere geslacht onder de heerschappij der laatste sultans. Toen was Ismet Pasha, zooals hij toen genoemd werd, vieren twintig jaren oud. Twee jaar te voren had hij de militaire artillerieschool in Halicioglu verlaten met den graad van kapitein der artillerie bij den genera- len staf. Onder het rijk der Ottomanen, gedurende de jaren die volgden op de proclamatie van de consti tutie in 1910, maakte hij deel uit van het expeditie corps van den generalen staf, dat uitgezonden werd om Yemen te pacificeeren. Daar werd hij comman dant. Bij het uitbreken van de Balkanoorlogen wordt hij teruggeroepen en benoemd tot militairen raad gever aan de Turksche delegatie, die de vredes onderhandelingen met Bulgarije voert. Bij het uit breken van den wereld-oorlog, als het Ottomaansche rijk den oorlog ingaat aan de zijde der Centralen, gaat hij over naar de directie van de 1ste sectie van DE PRESIDENT VAN TURKIJE, ISMET INÖNÜ Hij was gedurende de geheéle periode van Kemal Ataturk's alleenheerschappijdiens meest getrouwe en naaste samenwerker, als eerste minister van het Turksche gouvernement. 15 jaren hield hij die positie en sloeg daarmede élk record in de wereld. het generale hoofdkwartier. Nu volgt een verbluf fend snelle carrière. Hij ontmoet opnieuw Kemal Ataturk. Gedurende den wapenstilstand verlaat hij den actieven militairen dienst en wordt onder secretaris aan het ministerie van oorlog. Tivee leiders Hier begint de volkomen werken samen, samenwerking met zijn groo- i^—- ten voorganger Ataturk. Het is het jaar 1919, in Istamboel. In een kleine straat van de wijk Suleymanyie, ge noemd naar den grooten sultan Suleyinan, aan een huis, waarvan de vensters met dichte moucharabiès muggengaas -gesloten zijn, klopt Mustapha Kemal aan de deur. Een oude vrouw opent: „Meneer is nog niet gereed...." zegt ze ver schrikt van den onbekenden man. „Laat me toch maar binnen," meent Kemal. Dan komt de heer des huizes te voorschijn: „Wat is er gebeurd?" en Kemal antwoord: „Het is tijd!" Daarop vertrekt Ataturk en de opbouw van het uieuwe Turkije begint. Ismet Inönü komt op ver zoek van Kemal naar Ankara op den twintigsten Maart 1920, want „Daar help je mijzegt Ataturk. Een ideale samenwerking groeit tusschen deze twee leiders; Ataturk ontwerpt, schept, bouwt; Ismet Inönü bevestigt, werkt uit, verstevigt. Een jaar later wint Ismet Pasha bij Inönü, een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 6