HOOFDPLEIN HA ISTANBOEL.Oonstantinopel heeft drie yroote wijken: Istanboel, het Turksche deel, Galata, het havenkwartier, en Pera, het Europeesche gedeelte. Deze foto toont het Hippodroomplein in Istanboel. Vroeger onder Oonstantijn den Grooten waren hier de paardenrennen. De obelisk in het midden is wit Egypte naar Oonstantinopel gebracht. Hechts op den achtergrond de moskee met de meeste minarets, genoemd: Moskee van Achmet Sultan. Achtergrond midden: ronde koepel waaronder bron, gebouwd door Willem II, ex-keizer, als geschenk aan den toenmalige Sultan, met men hij zeer bevriend was. kleine plaats gelegen tussclien Smyrna en Ankara, de twee veldslagen tegen de Grieken, die de beslissing vormen in den Turkschen bevrijdingsoorlog. Hier krijgt hij den naam van Iuönii als familienaam, want Atatnrk stelde voor het eerst voor iederen Turk de verplichting een familienaam te hebben. Na de overwinning leidt hij de onderhandelingen met Griekenland, eerst in Mudanya, dan in Lausanne, waar in het verdrag van Lausanne de heroveringen worden vastgelegd. Door een proclamatie van de re publiek wordt Ismet Inönü tot eersten minister gekozen, wat hij blij ven zal tot zijn verkiezing als opvolger van Kemal Ataturk, tot president van Turkije, in 1938. Schepping van de Turksche industrie. Gedurende 15 jaren leidt hij als eerste minister van Turkije, naast en met Ataturk de nationale omwenteling en ophouw van het nieuwe rijk; zijn invloed op Ataturk hij is de eenige man, die dezen machtigen alleenheer- seher iets durft te zeggen remt en beteugelt diens vaak al te hevige en wilde plannen. Zijn eerste interesse is de schepping van een Turksche industrie. Men spreekt van zijn „folie des quatre blancs", dit zijn katoen, suiker, papier en beton. Voordien was er geen industrie van eenige beteekenis in Turkije, en de bier vermelde be langrijke producten werden niet ver vaardigd. Alleen door den wil van Ismet Inönü ziju deze industrieën verrezen. Reeds gedurende de laatste jaren zijn ze zoo productief geworden, dat de invoer van Javasuiker tot een minimum is gedaald, en dat de katoen en betonproductie bijna volkomen do behoefte van het groote land dekt. Slechts de papierproductie is nog in achterstand. Ismet Inönü werd geleid door een zeer merkwaardig principe hjj weigerde buitenlandsch bedrijfskapitaal en verkoos „weinig winst en veel zaken" tegenover „veel winst en veel schulden". Hierdoor gelukte het hem tot voor drie jaren Turkije vrij van buitenlandsche schulden te houden. Ook voor de arbeiders zorgde Inönü; een unicum is wel, dat iu Turkije aan alle industriearbeiders van staatswege eenmaal per dag warm eten wordt verstrekt. Naast de schepping eener eigen industrie dankt Turkije aan Inönü zijn uitgebreid spoorwegennet. Het ontwerp daarvan was van Kemal Ataturk, zooals alles in bet nieuwe Turkije door Ataturk werd bedacht en ontworpen. Doch Ismet Inönü bouw de het en deelde bet plan van Ataturk, die liefst alles in een dag had afgewerkt, behoedzaam in en stelde voor de uitwer king van elk deel een jaar vast. Zoodat heden zonder schulden, zonder hooge belastingen Turkije spoorwegen, bruggen, tunnels en treinen heeft, die al bijna met het beste in Europa con- curreeren kunnen. Zorg voor den landbouw. In 1931 kwamen de boeren aan de orde. Turkije is in de eerste plaats een agrarisch land. Hoeveel werk verzet moest worden, hoeveel vast houdendheid en concentratie er noodig was om het dorre Klein-Aziatische deel vrucht baar te maken is bijna on beschrijfelijk. De wet op den landbouw gaf eerst aan de boeren eigen stukken land, in een soort huurpaeht van den staat; deze stelde de boeren het noodige crediet ter be schikking en legde een soort afbetalingssysteem, dat groote mogelijkheden opende, vast. Het moeilijkste deel van deze kolossale taak was wel de boeren aan te sporen en hun den trots op hun eigen bezit, op bun eigen land, bij te brengen. De Turk is uiteraard traag en langzaam, het oostersche flegma verlamt de energie. Beiden, Ataturk en Inönü, vochten daartegen. Ataturk reisde de dorpen af en gaf persoonlijk den hoeren onder richt. Hij leerde bun de nieuwe landbouwwerktui gen gebruiken en schrijven en rekenen, zoodat zij ook hun bedrijf administratief konden beheeren. Daar na gaf Inönü aan deze menscben gemakkelijke werk- mogelijkheden, eredieten en nieuwe wetten. De Turken zijn uiterst democratisch. De boer voelt zich als mensch gelijk aan den minister van buiten landsche zaken, zoodat men vaak in Turkije zien kan, dat hooggeplaatste personen genoeglijk samenzitten met eenvoudige landbouwers of arbeiders in bun werkplunje. Vernieuwing De Europeesche wereld heeft ernstige vrees gekoesterd over die blijft. de toekomst van Turkije, toen de figuur van Kemal Ataturk, naast wien alle andere Turksche persoonlijkheden in het niet zonken, er niet meer was. De figuur van Ismet Inönü was zoozeer op den achtergrond gebleven, dat men zijn werkelijke waarde slechts in Turkije kende. Nu blijkt deze vrees ongegrond te zijn geweest. Plotseling op den voorgrond geplaatst, niet meer alleen de leider van de binnenlandsehe politiek maar ook van de buitenlandsche, gaat Ismet Inönü, president van Turkije, rustig verder op zijn weg van opbouw en bevestiging. Beter gezegd; de opbouw is volkomen, dat wat Ismet doet is: dezen jongen staat zoo beebt te maken, dat hij de komende tijden zal kunnen doorstaan. Verdwenen zijn de misschien zeer interessante Haremliks en Selamliks; de gesluierde vrouwen, de aparte af deelingen in trams en booten, waar de vrouwen als onreine, ziellooze wezens moesten zitten, verdwenen is de ingewikkelde, moeilijk te begrijpen Turksche schrijfwijze, verdwenen de sloomheid en onkunde van den oosterschen geest, verdwenen de vieze enge straatjes, de vuile honden die ziekteplek van Turkije en daarvoor in de plaats vindt men een jong, krachtig land, met twee prachtige steden, Ankara en Istamboel, met treinen en witte betonnen bruggen, enorme fabriekscomplexen, universiteiten en meisjesscholen. Er is een land geschapen met een waarlijk modernen geest, waar de vrouw een vrije, gelijkberechtigde plaats inneemt naast den man vrouwelijke piloten, vrouwelijke afgevaardigden zijn er zoo gewoon als ze dit zijn in West-Europa en in Amerikawaar de inwoners zich vrij en gelukkig voe len onder de zachte, vastberaden, vooruitziende, alles stabiliseerende leiding van den president, Ismet Inönü. WINKELSTRAAT IN ANKARA Ankara is een werkelijk moderne stad met elegante winkels en restaurants. Dit is een der groote, wijde winkelstraten in Ankara. Rechts op de foto de lage gebouwen zijn de enorme vischhallen. HET IMPOSANTE TENTOON STERLINGS- GEBOUW IN ANKARA. Ankara, door de Turken genoemd „de bloem derwoestijn"ontstond in weinige jaren, ontworpen door Kamal Ataturk zelf, op den dorren bodem der Klein-Aziatische woestijn. Het is heden een uiterst moderne stad, met witte gehouwen en prachtige parken en bloemenperken wijde boulevards en een gladde bestrating.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7