PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Weeh van 6 November tot IS November 19S9 14 Maandag 6 November De hoop op een accoord tusschen Finland en Rus land is vandaag toegenomen. De Sovjet-pers heeft haar aanvallen tegen Finland gestaakt en de leden van de Finsche delegatie zijn uitgenoodigd de feeste lijkheden hij te wonen, die morgen bij gelegenheid van de viering der Russische revolutie gehouden worden. Aan den vooravond van dezen dag, heden avond dus, hield Molotov een rede, waarin hij o.a. sprak over ,,het> bankroet der kapitalistische wereld". In een manifest, dat vanavond door de Komintern is gepubliceerd, spreekt men in denzelfden geest. Hierin wordt o.a. gezegd: De heerschende groepen in Engeland, Frankrijk en Duitschland voeren oorlog om de wereldheer schappij. De kapitalistische landen, die laat in de arena der koloniale expansie zijn getreden, strijden tegen de Engelsche, Fransche en Amerikaansche wereldhegemonie. Zij wenschen in hun voordeel een nieuwe verdeeling te bewerkstelligen van de grond stoffen, de levensmiddelen, het goud en de koloniën. Dat is de ware beteekenis van dezen oorlog, welke onrechtvaardig, reactionnair en imperialistisch is. Zulk een oorlog kan door de arbeidende klasse niet worden gesteund. Tevens ontketent het manifest een feilen aanval op Japan. Intusschen is het niet Oost-Europa, dat op het oogenblik in het brandpunt der belangstelling staat. Veel indruk maakte het ONVERWACHT BEZOEK VAN KONING EEOPOEP AAN KONINGIN WIEHEEMINA De koning was vergezeld van den heer Spaak, mi nister van buitenlandsche zaken, en ook onze minis ter van buitenlandsche zaken, Van Kleffens, was bij de bijeenkomst tegenwoordig. Hij verliet het paleis eerst, om half twee 's nachts. De koning en minister Spaak bleven daar overnachten. Ook in ander opzicht wordt echter de aandacht op ons land gevestigd, nl. op onze houding als neutrale staat, in het huidige conflict. Van Duitsche zijde wordt de aandacht gevestigd op berichten in de Londensche bladen Financial News en Daily Telegraph, volgens welke Engeland op het oogenblik pogingen in het werk stelt om den uitvoer uit Duitschland, welke via de neutrale landen nog voortgang vindt met neu trale schepen, te beletten. Hierbij zou dus sprake zijn van het toepassen eener controle in beide richtingen. Men vestigt er de aandacht op, dat bij een uitvoer uit Duitschland geen sprake kan zijn van contrabande en dat deze maatregelen alleen getroffen zouden wor den om te verhinderen, dat Duitschland aan neutrale landen goederen levert en zoodoende op die landen een schuldvordering in deviezen krijgt. Terwijl voorts de B.Z. am Mittag in haar editie, die om elf uur 's morgens verscheen, in opgetogen bewoordingen van deze publicatie melding maakte en boven het daarop betrekking hebbende artikel als hoofd plaat ste: „Nederlandsclie vlucht in de openbaarheid; on barmhartige onthullingen over de inbreuk van En geland op het volkenrecht", was de toon der middag en avondbladen heel anders. Hierin verweet men Ne derland en België een te passieve houding. Intusschen maakte het Fransche avondcommuni qué melding van een groot luchtgevecht tusschen Fransche en Duitsche jagers. Van deze laatste zou den er negen zijn neergeschoten. In 't geheel zouden negen Fransche en zevenentwintig Duitsche vlieg tuigen aan dezen strijd hebben deelgenomen. De Brusselsche burgemeester, Adolphe Max, een bekende figuur uit den vorigen wereldoorlog, is vandaag gestorven. De Amerikaansche maritieme commissie heeft de United States Lines gemachtigd acht van haar schepen onder Panameesche vlag te doen varen. Hierdoor zijn deze schepen in staat de Britsche, Fransche en Iersche ha vens aan te doen, welke, zooals men weet, krachtens de neutraliteitswet voor Ameri kaansche schepen verboden zijn. De bemanningen der onder Panameesche vlag varende schepen mogen geen onderdanen der Ver. Staten zijn. Dinsdag 7 November In de Duitsche pers werd ook heden weer commen- taar geleverd op de houding van Nederland en België. „Der Deutsche Dienst" merkte hierover o.a. opT De Duitsche pers heeft naar aanleiding van de ontmoeting van den koning der Belgen en de koningin der Nederlanden het thema van de neutraliteit van deze beide landen in opmerkelijken ondubbel- zinnigen vorm behandeld. Aan België en Nederland wordt door Duitschland verweten, dat zij niet op behoorlijke wijze, zooals het volgens de beginselen van echte neutraliteit vereischt ware geweest, op den eenzijdigen druk van Engeland hebben gereageerd. Intusschen heeft Engeland zijn blokkade georga niseerd en bij de tenuitvoerlegging de kleine neutrale mogendheden geterroriseerd. Deze hebben zich echter beperkt tot papieren protesten en lamlendige resoluties achter gesloten deuren. Het Oranjeboek bewijst de vruchteloosheid van deze politiek. Enge land heeft integendeel zijn praktijken nog verscherpt en eischen gesteld, waarvan de vervulling niet met het begrip der neutraliteit te vereenigen is. In alle geval stelt men te Berlijn vast, dat de beide landen niet, hebben kunnen besluiten tot een vast beraden en werkzamen stap ter verdediging van de plich ten van hun neutraliteit. Hun praktische onderwer ping aan. den wil van Enge land is een aanval op den vrede, die voor de kleine neutrale landen van nog meer gewicht is dan voor de groote staten. Het plotselinge bezoek van koning Leopold aan onze koningin is vandaag beëin digd, nadat hedenmorgen de besprekingen nog eens her vat zijn. Admiraal Dönitz, over dn Duitsche onderzeeërs, begroet de bemanningen van eenige duikbooten na hun te rugkeer van een lange en gevaarlijke reis. NIEUW INITIATIEF VOOR VREDESBEMIDDELING Naar aanleiding van de samenkomst tusschen koningin Wilhelmina en koning Leopold maakte de regeeringspersdienst hedenavond het volgende bekend H.H. M.M. de koningin der Nederlanden en de koning der Belgen hebben een ontmoeting in Den Haag gehad op 6 en 7 November. De souvereinen waren vergezeld door de heeren Van Kleffens en Spaak, ministers van buitenlandsche zaken. De souvereinen hebben besloten een telegram te richten tot de staatshoofden van Duitschland, Frankrijk en G-root-Brittanië ten einde eventueele onderhandelingen te vergemakkelijken. Dit initiatief der souvereinen is een nieuw blijk van het gemeenschappelijk inzicht en de solidariteit, welke tusschen Nederland en België bestaan. De tekst van het telegram luidt als volgt: In een uur van angstige spanning voor de wereld, vóór de oorlog in West-Europa met vol geweld begint, hebben Wij de overtuiging, dat het Onze plicht is, Onze stem opnieuw te verheffen. De oorlogvoerende partijen hebben reeds eenigen tijd geleden verklaard, dat zij niet weigerachtig staan tegenover een onderzoek naar redelijke en vaste grondslagen voor een billijken vrede. Het komt Ons voor dat, in de tegenwoordige omstandig heden, het voor haar moeilijk is met elkander in verbinding te treden, ten einde haar standpunten te preciseeren en dichter bij elkaar te brengen. Als souvereinen van twee onzijdige staten, die goede betrekkingen onderhouden met al hunne naburen, zijn Wij bereid hun Onze goede diensten aan te bieden. Mocht hun zulks aangenaam zijn, dan zijn Wij bereid, hun, met aanwending van alle middelen, die zij Ons in overweging zouden willen geven en waarover Wij beschikken, en in een geest van vriendschappelijk begrip, het vinden van factoren voor een te treffen accoord te verge- gemakkeiijken. Dit schijnt Ons de taak te zijn, die Wij te vervullen hebben voor het welzijn onzer volkeren en in het belang van de geheele wereld. Wij hopen, dat Ons aanbod zal worden aangenomen en dat aldus een eerste schrede zal worden gedaan op den weg naar de vestiging van een duurzamen vrede. 's-GRAVENHAGE, 7 November 1939. w.g. WILHELMINA. w.g. LEOPOLD. Intusschen hield Lord Halifax dienzelfden avond een radiorede, waarin hij o.a. zei: Wij vechten voor de verdediging van de vrijheid en den vrede. Wij aanvaarden de uitdaging aan onze eigen veilig heid en die van anderen. Wij verdedigen het recht van alle landen, om hun eigen leven te leven. Wij vechten tegen het vervangen van de wet door bruut geweld als scheidsrechter tusschen de naties, tegen de schending van de heiligheid der verdragen en het niet-nakomen van het plechtig gegeven woord. Wij hebben de les geleerd, dat Europa niet de ge- legenheid kan hebben den vrede te bevorderen, voor dat Duitschland er toe gebracht is in te zien, dat het gebruiken van agressie niet toegestaan zal worden. Wij moeten bijgevolg de toekomst niet alleen be schermen tegen een herhaling van het onrecht, dat de Duitsche agressie in de paar laatste jaren Europa aangedaan heeft, maar ook, voor zoover wij dat kun nen, de schade herstellen, die Duitschland gelei delijk zijn zwakkeren buren berokkend heeft. GEEN AMERIKAANSCHE SCHEPEN ONDER VLAG VAN PANAMA Minister Huil lieeft. de maritieme commissie mede gedeeld, dat hij er bezwaar tegen heeft, schepen van

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14