rukskaimselier omtsimapt de United States Lines op liet scheepsregister van Panama over te brengen, hetgeen zoo niet met de letter dan toch met den geest van de neutraliteitswet in strijd is. De commissie heeft intusschen medegedeeld, dat zij haar definitieve goedkeuring nog aanhoudt. Deze was gisteren al gegeven. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte heden bekend, dat vijf vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten, één Engelsch, vier Fransche. In de eerste zeven dagen van November zouden negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten zijn. Duitsche verliezen: twee, drie vermist. De Duitsche strijdkrachten aan de Nederlandsclie grens zijn, naar men van Fransche zijde verneemt, uitgebreid. Voorts zouden de Duitsche legerautori- teiten bezig zijn bij Emmerik twee bruggen over den Rijn te slaan. De Westwall, die bij het begin van den oorlog slechts langs de Fransch-Duitsche grens voltooid was, wordt thans langs de geheele westelijke grens van Duitschland, dus ook langs Nederland en België, doorgetrokken. Woensdag 8 November De regeeringspersdienst meldt, dat de koningen van Denemarken, Noorwegen en Zweden, evenals de president van Finland, aan H.M. de Koningin en aan koning Leopold telegrammen hebben doen toekomen, waarin deze staatshoofden hun adhaesie betuigen met het initiatief ter bevordering van het herstel van den vrede, hetwelk gisteren door de souvereinen van Nederland èn België is genomen. In Duitsche kringen vestigt men de aandacht op bet feit, dat lord Halifax, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, zijn rede hield op een oogen- blik, dat het telegram van koningin Wilhelmina en koning Leopold reeds lang in zijn bezit moest zijn. Dientengevolge heeft de Britsche minister het oor- stel „spontaan getorpedeerd". Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt echter mede, dat lord Halifax zijn rede heeft opgesteld zonder kennis te dragen van het initiatief der beide neutrale staatshoofden. Aangezien de oproep tot den koning gericht was, moet in overeenstemming met het protocol eerst overleg gepleegd worden met de regeeringen van Groot-Brittannië en de dominions, alvorens een antwoord gegeven kan worden. Ten aanzien van de verwijten van Duitsche zijde, dat Nederland en België zich al te passief gedragen ten opzichte van de Engelsche controle, merkt men op, dat belligerenten het recht hebben niet alleen in hun eigen territoriale wateren, maar ook in open zee, neutrale koopvaarders te onderzoeken. De Duit- schers doen hetzelfde in de Oostzee. Men vestigt er tevens de aandacht op, dat het aanhouden der Nederlandsche schepen door de Engelschen juist geschiedt, omdat wij hun niet de garanties willen geven, die zij verlangen ten aanzien van de door hen opgestelde contrabande-lijsten. Voorts zijn liet. niet alleen de Nederlanders en Belgen, die zich aan het Engelsche onderzoek onder werpen. Immers: in de week, die op 4 November geëindigd is, heeft de Engelsche contrabande-com missie 137 nieuwe gevallen onderzocht, terwijl nog 77, die van de vorige week overgebleven waren, afge handeld werden, aldus het Engelsche ministerie van voorlichting. Daarvan waren: 41 Nederlandsche. 35 liet Engelsche oorlogskabinet. Van links naar rechts staande: sir John lord Hankev minister zonder portefeuille, IIore-Behsha, minister van oorlog, Winston CtiurcliM minuter Zn mariiZ'Anthony Eden. minister van de dominions, sir Edward Bridges, secretaris van het oorloge- ZbiZt en permanent secretaris. Zittend van links naar rechts: lord Halifax minister van zaken sir John Simon, minister van financiën, Neville Chamberlain, minister-president sir Samuel Hoare, grootzegelbewaarder, lord Chatjield, minister van de coördinatie der verdediging. Italiaansche, 28 Noorsche, 14 Grieksche, 13 Deen- sche, 11 Amerikaansche, 10 Zweedsche en 7 Finsche schepen. Ook de Japanners en de Spanjaarden onderwerpen zich aan de Engelsche controle. Negenentwintig stoomschepen zijn gecharterd voor het vervoer van hout van Sovjet-Rusland naar Engeland.. Dit geschiedt krachtens de ruil-overeen- komst tussehen beide landen, In verschillende Amerikaansche kringen heerscht groote opwinding over de kwestie van de eventueele overdracht van Amerikaansche schepen naar Pana ma. Men acht het mogelijk, dat een groot conflict ontstaat, indien de regeering geen oplossing vindt, welke den betrokken partijen voldoening kan sehen- ken. In het Lagerhuis heeft Churchill medegedeeld, dat de Britsche duikboot Oxley is vernield door een ont ploffing, welke aan een ongelukkig voorval te wijten is. Het ongeval is geschied in omstandigheden, welke publicatie op het tijdstip, dat het gebeurde, onge- wenscht maakten. Rijkskanselier Hitier hield vanavond overeen komstig de nationaal-socialistische traditie een rede bij het „appèl van de oude garde" in de Bürgerbrau- keller. Hierin zei hij o.a. Wanneer iemand met 46 millioen menschen 480 millioen menschen onderworpen heeft, is het begrij pelijk, dat men eindelijk rust wenscht. Driehonderd jaar hebben wij oorlog gevoerd, zoo zeggen de Engelschen. Al dien tijd hebben wij oorlog gevoerd. Wij hebben thans land na land overwonnen, volk na volk onderdrukt, thans hebben wij de wereld en nu moet er rust heerschen. Wanneer Engeland voor de vrijheid zegt te strij den, kan het een prachtig voorbeeld geven door zijn eigen volkeren volledige vrijheid te schenken. Het is belachelijk wanneer Engeland steeds weer verklaart, geen egoïstische doeleinden te hebben. De oorlog is er alleen, omdat Engeland hem gewild heeft. De leus, volgens welke eindelijk een einde moet worden ge maakt aan den oorlog, is dus onjuist. Wij zijn overtuigd, dat er steeds oorlog zal zijn, zoolang de goederen der wereld niet rechtvaardig zijn verdeeld. Uit vrijen wil had men tot een betere ver deeling van de goederen der wereld moeten komen. Wanneer men tegen mij zegt: dan zal de oorlog misschien drie jaar duren, dan antwoord ik daarop: hoe lang de oorlog duurt speelt geen rol, maar capituleeren zal Duitschland nooit, nu niet en nooit in de toekomst. Men zegt tegen mij: Engeland heeft zich voorbereid op een driejarigen oorlog. Ik heb op den dag van de Britsche oorlogsverklaring aan veldmaarschalk Goering het bevel gegeven onmiddellijk alle voorbereidingen te treffen voor den duur van vijf jaar allereerst. Niet omdat ik geloof, dat deze oorlog vijf jaren duurt, maar omdat wij ook in vijf jaar niet zullen capituleeren. On 4 November 1939 is helgrootste en modernste Dcensche schip, de Canada, groot JÖ.W ton. Op 4 de Engehch* kust in de nabijheid ran Huil op een mijn geloopen en gezonken. in de buurt Donderdag 9 November H.M. de Koningin heeft aan Rijkskanselier Hitler een telegram gezonden, waarin Zij den Rijkskanse lier geluk wenscht met zijn ontsnapping aan den aanslag van München. De minister van buitenland sche zaken bracht vanochtend een bezoek aan den AA1VI AATSISEAG Kort nadat Hitler het gebouw verlaten had, vond een ontploffing plaats, waarbij zeven menschen gedood en zestig gewond werden. In Duitsche krin gen neemt men algemeen aan, dat de Britsche ge heime dienst bij dezen aanslag de hand in het spel heeft gehad. De tijdbom was afgesteld op 21.22. Bij het spreekgestoelte, dat Hitier kort te voren had verlaten, stortte drie meter puin neer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15