Duitschen gezant om liem de voldoening der regee ring over het mislukken van den aanslag kenbaar te maken. Koning Carol sloot zieli heden aan bij den Neder- landscli-Belgischen vredesoproep en verzond tele grammen aan den Engelschen koning, president Lebrun en rijkskanselier Hitier. Chamberlain, die wegens ziekte verhinderd was te spreken, liet zijn rede voorlezen, waarin o.a. het volgende gezegd werd. ledereen zal de lofwaardige motieven waardeeren, welke de twee souvereinen er toe gebracht hebben, op deze wijze hun goede diensten aan te bieden, in de hoop een verdere uitbreiding van den oorlog te voorkomen. Ik moet toegeven, dat ik, met het oog op vroegere ervaringen, niet veel hoop heb op een bevredigend antwoord van den Duitschen kan selier. Niettemin willen wij den oorlog geen dag langer voortzetten dan noodzakelijk is, als een bevredigende regeling op een of andere manier bereikt kan worden. In de Tweede Kamer gaf minister van Kleffens 'n uiteenzetting van zijn beleid. Ten aanzien van de aanhouding van Nederlandsche koopvaardijschepen door de Engelschen maakte hij nog de volgende op merkingen Het is een volkomen averechtsche voorstelling van zaken, wanneer buitenlandsche persorganen het doen voorkomen als zou de houding van Neder land en van alle andere neutralen in wezen neerkomen op hulp aan de Britsche maat regelen en dus op inbreuk der onpartijdigheid. Het zou voor Nederland en voor al die andere landen uiterst eenvoudig zijn, het oponthoud in de Downs, dat groote schade berokkent, te vermijden door de garanties te geven, die Engeland wel gaarne zou wenschen te ontvangen. Maar dat is juist datgene, waartoe wij niet bereid zijn. Wij wenschen geen verlengstuk te worden van Britsche maat regelen tegen Duitschland, evenmin als omgekeerd. Wij nemen deze houding aan, evenals de andere onzijdigen, juist als neutralen. Dat dit ons groote moeilijkheden bezorgt, moeten wij op den koop toe nemen, doch de zaken worden onderst boven gekeerd wanneer men het wil doen voor komen als verleenden wij, door aldus te handelen, hand- en spandiensten aan de belligerenten. Aan de Nederlandsch-Duitsche grens vond een incident plaats, waarvan niet meteen nadere bijzon derheden bekend werden. VERLOVEN INGETROKKEN Daar de regeering het gewenscht acht de weer macht thans niet te zeer te verzwakken zullen gedurende eenigen tijd geen periodieke verloven kunnen worden verleend. Zij, die met verlof zijn, ook zij, die vandaag met Een patrouille Duitsche mijnenvegers vaart uit. Winston Churchill, Engelsch minister van Marine bracht per vliegtuig een bezoek aan het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk. Wij zien hem hier in gesprek met lord Gort. den Britsehen opperbevelhebber, in een Fransch kasteel. verlof zijn gegaan, zullen morgenavond bij hun onderdeelen moeten zijn teruggekeerd. De zaken- verloven blijven gehandhaafd. Vrij tl at) IQ November Volgens een juist gepubliceerde lijst zijn er in Roemenië op het oogenblik nog 46.000 Poolsclie bur gers, die gevlucht zijn, 2250 Poolsche soldaten en 1500 Poolse he officieren. De Amerikaansche commissie voor Poolsche vluchtelingen verklaart, dat nog 10.000 vluchtelingen zich op het platteland en in de wouden in het noorden van Roemenië verborgen houden. Overigens is het vandaag een kalme dag; van het oorlogsterrein weinig nieuws (de Franschen maken melding van twee plaatselijke aanvallen, die afgeslagen zouden zijn) en in de hoofdsteden der staten is wellicht groote diplomatieke bedrijvigheid, maar de buitenstaander hoort, niet, wat de resultaten daarvan zijn. LANDMIJNEN ONTPLOFT Het. is vandaag een zeer ongelukkige dag geweest voor de soldaten, die belast zijn met het leggen van en het toezicht houden op landmijnen. In Gelderland ontplofte een mijn, terwijl ze gelegd werd en daarbij kwamen een sergeant en drie soldaten om het leven; in Groningen heeft een kruidenier met een bakfiets een mijn aangeraakt; liij werd op slag gedood, terwijl een soldaat, die daar op schildwacht stond en hem bij het overtillen van de bakfiets behulpzaam was geweest; spoedig overleed. Na een onderzoek, door de autoriteiten ingesteld, weet men nu wel, wat er gisteren nabij Venlo gebeurd is. maar het voorval zelf is niet minder duister. Er is komen vast te staan, dat Donderdagmiddag te half vijf op enkele tientallen meters van de grens een Nederlandsche auto heeft gestopt. Twee van de inzittenden stapten uit, waarop zes personen in bur ger toesnelden en hen beschoten, ten gevolge waarvan een inzittende vermoedelijk werd doodgeschoten en een ander zwaar werd gewond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, die den Nederlandschen auto met de nog inzittenden en de beide slachtoffers over de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder bedrei ging met geweld en kon niet worden verhinderd. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het oor logsschip „Northern Rover," een klein hulpvaartuig der marine, al zeer lang over tijd is en als verloren be schouwd moet worden. De nabestaanden van het personeel (4 officieren en 23 minderen) zijn op de hoogte gesteld. Zaterdag 11 November Paus Pius XII heeft aan koning Leopold het vol gende telegram gericht: „Wij waardeeren ten zeerste de nobele, gevoelens, die geleid hebben tot de boodschap van Uwe Maje steit en van de koningin der Nederlanden en wij bid den God, die de harten der mensclien kent en de men- schelijke gebeurtenissen bestiert, dat Hij in Zijn barm hartigheid de wegen naar een duurzamen en waar- aclitigen vrede inogè openen." EOPZ BIJ DUITSCHLAND INGELIJFD Na de inlijving van de voormalige Poolsche pro vincies West-Pruisen en Posen bij het Duitsche rijk, zijn thans ook het district en de stad Lodz in de Rijksgouw Wartheland, eri daarmede in Groot- Duitschland, ingeschakeld. Van de ongeveer 2.5 millioen inwoners waren hier 155.000 Duitschers. Van Engelsche zijde wordt ge meld, dat. 't in de bedoeling der Duitschers zon liggen, om vóór het voorjaar de 400.000 tot 500.000 Joden, die nog in Duitschland verblijf houden, over te bren gen naar het Joodsche reservaat in Polen. De geheele verhuizing is toevertrouwd aan Himmler, die ook de overplaatsing van de Balten uit Estland, Letland en Litauen regelt. De Duitsche gezant heeft, in opdracht zijner re geering, aan minister van Kleffens medegedeeld, dat de inhoud van het telegram, dat Hare Majesteit de Koningin en Zijne Majesteit de Koning der Belgen Dinsdag j.l. tot den Rijkskanselier hebben ge richt, zorgvuldig zal worden onderzocht. NIEUWE SPANNING TUSSCHEN FINLAND EN RUSLAND Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt: Een Engelsch blad heeft een bericht uit Helsinki ge publiceerd, volgens hetwelk Stalin opnieuw de laatste concessies van Finland zou hebben verworpen. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat dit bericht gelieel in strijd met de feiten is. Er zijn door de Fin nen geen „nieuwe concessies" gedaan en Stalin kan derhalve niet iets afwijzen, wat in het geheel niet bestaat. De Finnen zijn niet alleen niet tegemoet gekomen aan de minimum-voorstellen der Sovjet-Unie, doch hebben integendeel hun onverzoenlijke stemming vergroot. Tot. onlangs hadden de Finnen op de landengte van Karelië slechts twee of drie divisies tegenover Lenin grad, terwijl zij dit aantal thans hebben verhoogd tot zeven. Op deze wijze demonstreeren zij hun onverzoenlijke houding. In Helsinki is men lang niet gerust, nu het blijkt, dat ook de radiozenders te Moskou en Leningrad weer zijn begonnen met hun agitatie. Men acht den toestand dan ook kritiek. BUREAU ONTRUIMING INGESTELD In onderling overleg tusschen de ministers van defensie en van economische zaken is als onderdeel van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ingesteld een Bureau Ontruiming. Aan dit bureau is opgedragen de voorbereiding en de eventueele uitvoering van den afvoer van vee en landbouwproducten, wanneer uit bepaalde streken des lands daarvan onder bepaalde omstandigheden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16