afvoer noodzakelijk zou blijken. Het bureau is gevestigd aan het Lange Voorhout no. 3 te 's-Gra- ïenhage. Heden werden de slachtoffers begraven, die bij den aanslag te Münehen gedood zijn. Nadat Hitler vanmorgen de begrafenisplechtigheden had bijge woond, heeft hij een bezoek gebracht aan de gewon den in het ziekenhuis. Vervolgens bezichtigde hij de verwoeste zaal van de Biirgerbraukeller, om daarna naar zijn particuliere residentie te Münehen terug te keeren. Zondag 12 November De antwoorden van den president der Pransche republiek en den koning van Engeland op het aanbod van goede diensten van Hunne Majesteiten de Konin gin van Nederland en den Koning van België werden heden ontvangen en onze regeering is thans bezig deze te bestudeeren. ANTWOORD VA!M PRESIDENT LEBRUN De regeering der Republiek en het Pransche volk brengen eensgezind hulde aan de gevoelens, waardoor de boodschap, welke Uwe Majesteit tot mij richtte, is bezield. Zij waardeeren er ten volle de hoogheid en den adel van. Geen natie ter wereld is vreedzamer dan de Pran sche. Geen enkele natie heeft meer offers voor den Europeeschen vrede gebracht. Frankrijk heeft reeds menigvuldig tot uitdrukking gebracht en het herinnert daaraan thans nogmaals dat het beslo ten is en blijft, om alle mogelijkheden ter verzekering van een eervollen en duurzamen vrede tusschen de volkeren te verwelkomen. Een vrede, gegrondvest op recht, is inderdaad alleen duurzaam. Frankrijk heeft de wapenen opgenomen om eens voor al een eind te maken aan daden van geweld en macht, welke sedert twee jaren ten spijt van alle plechtige verbintenissen en met schending van het gegeven woord reeds drie Europeesche naties tot dienstbaarheid hebben gebracht of vernietigd en welke thans de veiligheid van alle volkeren bedreigen. Een duurzame vrede kan dus slechts tot stand wor den gebracht door het herstel der onrechtvaardig heden, welke het geweld aan Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakije en Polen heeft aangedaan. Hij zal dit ook niet anders kunnen, dan naar mate deugdelijke waar borgen van politieken en economischen aard voor de toekomst den eerbied voor de vrijheid van alle volkeren verzekerenDe menschheid zal eerst van haar onrust en haar vrees bevrijd worden, wanneer zij de zekerheid zal hebben, dat nieuwe aanslagen op het recht voortaan uitgebannen zullen zijn. Elke oplos sing, die de overwinning van het onrecht zou wetti gen, zou aan Europa slechts een hachelijk bestand schenken, zonder eenig verband met den.wettigen en bestendigen vrede, welks komst Uwe Majesteit beoogt. Het staat thans aan Duitschland en niet aan Frankrijk zich uit te spreken voor of tegen dien vrede, waarnaar alle bedreigde landen haken, wier veiligheid en onafhankelijkheid door zijn toedoen bedreigd worden. ANTWOORD VAN KONING GEORGE „Ik heb met mijne regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Canada, het gemeenebest van Australië, Nieuw Zeeland en de Unie van Zuid-Afrika het be roep. hetwelk Uwe Majesteit en Zijne Majesteit de Koning der Belgen op 7 November tot mij gericht hebben, aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Ik breng in herinnering den oproep, door Z.M. den Koning der Belgen op 23 Augustus, uit naam der staatshoofden van de Oslogroep gedaan, waarin Zijne Majesteit gepleit heeft voor de onderwerping van geschillen en eischen aan open onderhandelingen, ten uitvoer gelegd in een geest van broederlijke samen werking. Zoowel mijn regeering van het Vereenigd Koninkrijk, als de Pransche regeering, heeft gunstige antwoorden op dezen oproep gezonden. Ik breng evenzeer in herinnering het gezamenlijk aanbod van goede diensten door Uwe Majesteit en Z.M. den Koning der Belgen aan mijne regeering van het Vereenigd Koninkrijk en de Fransehe, Duitsche, Italiaansche en Poolsche regeeringen op 28 Augustus gedaan. Dit aanbod werd welkom geheeten door mijne regeering en door de Pransche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. Enkele dagen later heeft de Duitsche regeering een niet uitge- lokten aanval op Polen gedaan, hetwelk op de meest ruwe wijze onder den voet is gelöopen. Mijne regeeringen waardeeren lioogelijk den geest van Uwer Maje- steits aanbod en zij zullen altijd bereid zijn een redelijken en vasten grondslagvoor een billijken vrede aan een onderzoek te onderwerpen. Het is en was steeds mijn wensch, dat de oorlog geen dag langer dure dan volstrekt noodzakelijk is en ik kan daarom aanstonds antwoorden op dat gedeelte van Uwer Majesteits beroep, waarin U Uwe bereidheid tot uitdrukking brengt, om het on derzoek naar factoren tot liet be reiken van overeenstemming te vergemakkelijken. De essentieele voorwaarden, waarop wij besloten zijn, dat een eervolle vrede ver zekerd zal moeten worden, zijn reeds duidelijk bekend gemaakt. De documenten, welke sedert liet uitbreken van den oorlog openbaar zijn gemaakt, verklaren daarvan duidelijk den oorsprong en stellen de verantwoordelijkheid voor het uitbreken er van vast. Mijne volkeren hebben de wapens eerst opgenomen, nadat alle pogin gen gedaan waren om den vrede te behouden. De onmiddellijke aanlei ding tot ons besluit om oorlog te voeren is Duitschlands aanval op Polen geweest. Doch deze aanval was slechts een nieuw voorbeeld van de Duitsche politiek tegenover zijne naburen. De ruimere doeleinden, waarvoor mijne volkeren thans strijden, zijn de waarborgen, dat Europa, om de woorden te bezigen van mijn eerste- minister van het Vereenigd Konink rijk, moge worden 'verlost van de altijd weer terugkeerende vrees voor Duitsche agressie, ten einde de volkeren van Europa in staat te stellen hun onafhankelijkheid en hunne vrijheden te bewaren en voor den vervolge te verhoeden het gebruik van geweld in stede van vreedzame middelen ter beslechting van internationale geschillen. Deze doeleinden zijn bii verschil lende gelegenheden aangevuld en verruimd, in het bijzonder in de verklaringen door den eerste-minis- ter van het Vereenigd Koninkrijk afgelegd in het Lagerhuis op 12 October en door mijn minister van Buitenlandsche Zaken in het Hoogerhuis op 2 November. De factoren, welke naar het oordeel van mijne regeeringen van elke regeling deel belmoren uit te ma ken, zijn uit deze verklaringen onzer politiek helder en duidelijk aan den dag getreden. Mocht Uwe Majesteit in staat zijn, mij mededeeling te doen van eenigerlei voorstellen van Duitsch land, van een zoodanigen aard, dat zij een werkelijk vooruitzicht bieden op verwezenlijking van het door mij boven omschreven doel, zoo kan ik reeds aanstonds ver klaren, dat mijne regeeringen daar aan de meest ernstige aandacht zullen schenken." De ministers van Buitenlahdsche Zaken van België en Nederland hebben elkaar vandaag in Breda ontmoet. De Finsche minister van Buiten landsche Zaken heeft verklaard, dat de Russiseh-Finsche onderhan delingen op een dood punt zijn aangeland. Heden werden in vele Finsche steden demonstraties voor do Finsche weermacht gehouden. De Duitsche Rijkskanselier tijdens zijn redevoering in de Biirger braukeller te Münehen op 8 November Werklieden zijn bezig het puin na den aanslag op 8 November op te ruimen. Een goed overzicht van de geweldige verwoesting, welke de tijdbom aanrichtte, die in de Biirgerbraukeller ontplofte. Leden van het diplomatieke corps kwamen den Führer gelukwen- schen met zijn ontsnapping aan den aanslag van 8 November. Staatsminister Meissner begeleidt den pauselijken nuntius Orsenigo naar zijn auto.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17