Als er de STORM om het huis buldert.... Met Sinterklaas of Kerst is een pakket van de Kennemer Serie een ware verrassing 23 deur was nauwelijks weer dichtgeslagen achter den eerzamen bediende, of ze keken elkaar met groote vraagoogen aan. „Denkt u, dat dat 'n ernstig spoor is?" waagde de commissaris. „Ik weet er niets van," zei de officier luchtig. „We moeten natuurlijk wan trouwend zijn. Daarom zullen we alle mogelijke voorzorgsmaatregelen nemen. Maar we moeten 't onderzoeken, zelfs al levert 't niets op." „Als 't, eens waar was," zuchtte de commissaris bijna in vervoering. Z'n collega klopte hem op z'n schou der. „Als 't waar was, dan zou de hemel met ons zijn en we konden ons allebei gereed maken voor 'n prachtige pro motie. Hij greep naar de telefoon en begon z'n orders te geven. XX. De prins van Sylvanië zat in z'n bureau te werken, toen men hem kwam waarschuwen, dat twee onbekende hee- ren hem te spreken vroegen. Hij fronste z'n wenkbrauwen, maar ging niettemin naar de bezoekers, die hij inderdaad met z'n tweeën in de spreekkamer aan trof. Bij z'n binnentreden stonden ze op onder betuiging van den diepsten eerbied. „U wilt ons wél verontschuldigen, meneer," zei de oudste, „dat we zoo bij u binnengekomen zijn. Ons bezoek heeft z'n oorzaak in zeer bijzondere omstandigheden. De prins had z'n wenkbrauwen opgetrokken. „Zeer vereerd, heeren; maar mag ik weten, met wie ik de eer heb te spre ken?" De man, die 't woord al gevoerd had, sloeg z'n jas 'n beetje open en liet z'n officieel lierkenningsteeken zien. De andere maakte dezelfde beweging en met 'n buiging zei de een na den ander: „Officier van justitie Bela Martok...." „Rechtercommissaris Todoio. De oude Karol richtte zich op en gaf hun 'n teeken plaats te nemen. Hij nam zelf ook 'n stoel en hernam op 'n anderen toon: „Waaraan heb ik de eer van uw bezoek te danken, heeren?" Eenigszins verlegen keken de twee ambtenaren elkaar aan, alsof ze beraad slaagden. „Meneer," zei de officier van justitie ten slotte, „u hebt 'n secretaris?" „Ja, meneer." „Iemand met name Danischeff, niet waar?" „Jawel." „Kunt u ons uw indruk meedeelen over hem, meneer?" „M'n indruk?" zei de oude man ver wonderd. ,,'t Is '11 aardige jongen, absoluut onberispelijk, heel voornaam, heel vertrouwd, 'n gentleman om 't in één woord te zeggen en een van de beste latinisten, die ik ooit heb mogen ont moeten." De twee mannen keken elkaar ver rast aan. „Werkelijk?" zei Martok. Todoio bekeek zijn schoenen en ver klaarde „Dat soort bestaat er." „Wat voor soort?" vroeg de prins kort. De officier verschoof 'n beetje. „Och, meneer, we hebben 'n kennis geving ontvangen omtrent dien me neer. Danischeff. We zijn er op attent gemaakt, dat hij onder 'n naam leeft, die niet van hem is en daarom acht ik het raadzaam 'n ernstig onder zoek in te stellen aangaande zijn per soon. We vragen u beleefd daartoe te mogen overgaan, maar we wilden graag tevoren uw meening over hem vragen." De grijsaard zat verslagen. ,,'n Valsche naam, Danischeff. 'n onderzoek? U doet me verstomd staan, meneer de officier. dat is iets on mogelijks!" „Meneer, we hebben hoegenaamd geen zekerheid, 't Is mogelijk, dat er niets op liein aan te merken is en dat we ons vergist hebben. Daarom juist zijn we zelf gekomen om geen rucht baarheid aan de zaak te geven Kunt u uw secretaris laten roepen? We zullen hein in uw bijzijn ondervragen." „Zooals u wilt, meneer," zei de prins, die z'n koelbloedigheid had terugge kregen. „Ik denk, dat u op 'n dwaal spoor gebracht bent en dat meneer Danischeff zich met 't grootste gemak zal kunnen rechtvaardigen." De officier boog zonder te antwoor den en de prins drukte op de electrisclie bel. „Wil je meneer Danischeff vragen even hiér te komen?" vroeg hij aan den bediende, die binnentrad. Enkele oogenblikken later was Dani scheff beneden. „Deze heeren zouden u graag even spreken, meneer Danischeff," verklaarde de prins op 'n hartelijken toon. Hij trad verwonderd op de onbeken den toe. Zij maakten 'n buiging in zijn richting. „U bent meneer Danischeff?" vroeg Bela Martok. „Jawel. „Zoudt u zoo goed willen zijn om uw papieren te laten zien?" Danischeff schrikte op en verbleekte, maar hij belieerschte zich en vroeg kalm „Met welk recht, meneer?" Zonder te antwoorden lieten de twee mannen hun herkenningsteekens zien en maakten hun naam en beroep be kend, zooals ze 't voor den prins gedaan hadden. Danischeff haalde z'n portefeuille uit z'n zak en nam er enkele papieren uit. Hij was uiterlijk kalm, maar den drie anderen ontging 't niet, dat z'n hand lichtelijk beefde. De commissaris onderzocht de pa pieren en reikte ze zonder iets te zeggen aan den officier van justitie over. Deze keek op zijn beurt en blies zachtjes tusschen z'n lippen door. „Is dat alles?" vroeg hij. „Dat is alles, wat ik bij me heb, meneer, maar ik heb nog andere op m'n kamer." „Welke?" zei de commissaris barsch. „O, 'n bewijs van lidmaatschap van 'n club, ontvangbewijzen van 'n bank...." „Geen kiezerskaart! Geen afschrift- van 'n geboorte-akte?" „Neen. ,,'t Spijt me wel voor u, meneer, maar uw papieren lijken me niet voldoende. Waar bent u geboren?" „In Brengadi." „Vader en moeder?" Danischeff was rood geworden. Hij antwoordde echter op denzelfden toon „Steplianus Danischeff en Barbara Hunyajevo." De commissaris maakte aanteeke- ningen in z'n boekje. „In orde," zei hij. „Dat zal gemakke lijk na te gaan zijn." Er was 'n oogenblik stilte. Opeens vroeg de officier van justitie weer „Sinds wanneer bent u hier?" „Zes maanden, meneer." „Waar was u van te voren V" „Bij graaf van Karysch. De toon van Danisclieff's stem was eenigszins anders. De twee ambtenaren VERVOLG OP BLADZ. 26 dan vindt U binnen rust en gezelligheid bij een fijn boek. en voor alle hatte en koude dagen die ons nog te wachten staan, wat je noemt: een uitkomst! Mooie romans, Wild-Westverhalen en historische geschiede nissen, kortom goede en spannende lectuur van de beste auteurs ter wereld, vindt U in de Kennemer Serie vertegen woordigd. De prijs is een unicum in Nederland, n.l. 30 cent voor een genaaid en Fl. 1.- voor een gebonden exemplaar. PREMIE Alleen geldig voor deze aan bieding Indien U 5 boeken bestelt, krijgt U als premie een Se boek naar keuze 6 RAT IS Hiernaast vindt U een lijst van de nog voorradige boeken, waarbij moet worden opge merkt, dat van enkele nummers nog maar weinige exemplaren aanwezig zijn. Spoedig bestel len wordt dus sterk aanbevolen. Alleen van de met gemerkte nummers zijn nog gebonden exemplaren voorhanden. Ingeval van toezending per post wordt de prijs verhoogd met 10 cent voor een bestelling van 1 tot .3 boeken en met 20 cent voor een bestelling van 4 en meer boeken. Bestellingen kunnen worden opgegeven aan onze bijkan toren, agenten en bezorgers en bij den boekhandel. Voor toezending per post uit sluitend bestellen bij het Bureau Panorama, Nassaulaan 51, Haarlem onder inzending van het bedrag per postwissel of stor ting op Postgiro No. 142700 2. Het vonnis is geveld Patricia Wentworth 4. Victoria Station 4.30 Cecil Roberts 5. De verdwenen Koning Rafaël Sabatini 6. De Graaf van Chicago Brock Williams 7. Tommy's jeugd Sir James Barrie 8. De purperen papegaai Clyde B Ciason *10. Lisa Loverley J. C. Snaith 11. Jenkins de cowboy William Colt Macdonald *12. De familie Sartoris William Faulkner *13. Het witte kasteel bij de Doodenvallei J. B. Priestley *14. De gebroeders Wiskotten Rudolf Herzog *15. Een millioen per jaar Richard Connell 17. Te duur gekocht Agnes Sligh Turnbull 18. Ridder van den derden stand Hector Fezandié 19. De erfgenaam van Eilerholm Th. Washington Metcolfe 20. De kwakzalver •Oi 11 I - Dolega-Mostowicz 2 1. Het huis der stormen Emily Brontë

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 23