M' De oesters worden nu gesorteerd; de kleinere gaan weer terug naar de oesterbanken om verder te groeien de groote worden in de oesterputten opgeslagen Volgeladen komt de boot in de haven terug om gelost te worden. Maar liet waren niet de handelsmoeilijkheden alleen, die deze nijverheid van de Iersekenaars be dreigden de cultuur had hier, zooals trouwens ook elders, te kampen met parasieten en ziekte onder de oesters, met groote sterfte, met sterken teruggang in de uitzaaiing. Maar het laat zich aanzien, dat ten minste dit kwaad langzamerhand weer verholpen is. De productie steeg weer in omvang en kwantiteit en in 1938 kon den reeds weer vijftien millioen stuks worden uit gevoerd. Waarbij nog komt, dat ook Nederland veel meer is gaan meetellen onder de verbruikers, juist van de duurdere soorten. Een andere tegenvaller is weer, dat de marktprij zen, die vroeger van f 100.tot f 120.per duizend bedroegen, thans gedaald zijn tot ca. f. 60. Dat alles geeft u een beeld, hoe de omstandigheden van allerlei aard het bedrijf en het bestaan van een nijvere bevolking kunnen beheersclien, zonder dat zij zich daartegen te weer kan stellen. De oestercultuur is trouwens een veel tijd, zorg en moeite en veel kosten eischend bedrijf. De oesters zijn heel kieskeurig op haar woonplaatsen. En nu is gelukkig de noordkust van Zuid- Beveland blijkbaar een van de plek ken, waar zij zich gaarne vestigen. De inenschen helpen haar een handje, door in Juni, wanneer het broed zich uitzaait, met kalk bestreken dakpannen uit te zetten op de oesterbanken daar hech ten de jonge oesters zich gemakkelijk en graag aan vast. Later worden dan de pannen weer opgehaald om de jonge dieren daarvan te verwijderen en ze uit te zetten op gronden, waar ze zich verder kunnen ontwikkelen. En het is gewenscht ze ook daarna geregeld op te visschen en ze van planten en parasieten te reini gen, tot ze, na een jaar of zes, vol doende gegroeid en gemest zijn voor de consumptie. En ook de bedden, de oesterbanken, eischen de grootste zorg om verontreiniging en ziekten te weren. Van dat bedrijf zullen we aan de hand van onze opnamen een indruk trachten te geven. En on- dertusschen kunnen we onzen Iersekenaars, die ziekte en sterfte onder hun oesters met veel zorg en kosten wisten te overwinnen, niets beters toe- wenschen, dan dat de inter nationale omstandigheden van allerlei aard zich ook eens in hun voordeel zullen wijzigen, zoodat ze van hun goudmijn nog eens het profijt trekken, dat hun ar beid verdient. waaruit ze kersverseh verzonden en genuttigd kunnen worde,n.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 25