•EPIIII den indruk, dat de ontwerpers der diverse landen elkander, populair gezegd, zaten „op te warmen". Ze wisten ten slotte zelf niet meer op welk paard ze moesten wedden: snelheid, bescherming of bewape ning? Door de groote behoefte aan kruisers groeide het verlangen naar een goedkooper soort, den lichten kruiser, dien men dan op minder bedreigde trajecten zou kunnen inzetten. Ten slotte dienen kruisers tevens om aanvallende groepen torpedojagers wat meer stootkracht te geven, deze eventueel tegen vijandelijke kruisers te beschermen. Doch de jagers gingen steeds sneller loopen, zoodat het voor de kruisers geen bijhouden meer was. Uit dezen nood rees de flottieljeleider; een middending tusschen een extra-snellen kruiser en een super-torpedojager. grootste oorlogsschip, geen slagschip maar een slag kruiser is. Deze soorten schepen onbetaalbaar duur! - zijn de onbetwiste heerschers der zeeën, doch hun betrekkelijke traagheid is een onaangename handi cap. Daarmee wekken ze soms den belachelijken indruk van buikige dorpsveldwachters, die tever geefs watervlugge kwajongens achterna zitten. De volgende klasse is die der kruisers, onderver deeld in pantserkruisers, kruisers en lichte kruisers en uiteindelijk ook de flottieljeleiders. Hun werk is de verre verkenning, het beschermen der eigen en het bestoken der vijandelijke verbindingslijnen, het aanvoeren der torpedojagers en natuurlijk liet vech ten tegen iederen vijand die den kruiser een kans op de overwinning laat. Dit ruziezoeken met vijandelijke kruisers werd aanleiding tot het bouwen van steeds grootere en sterkere kruisers, die bovendien beter beschermd werden. Zoo ontstond de pantserkruiser. Vooral bij de kruisers is echter de neiging getoond, om binnen de aangenomen scheepsgrootte het schip zooveel mogelijk gevechtskracht te geven, waarbij de neutrale waarnemer vaak niet ontkomen kon aan De „DeutscMa/nd"een pantserschip met hoog opge voerde gevechtskwaliteiten. Onze „De Buyter", internationaal gezien een lichte kruiser, doch in zijn klasse een voortreffelijk schip. De „Dunkerque"het Fransche antwoord op de schepen der Deutschlandklasse.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 5