15 eerst in de geschiedenis vliegbooten gebruikt zijn als mijnenleggers. Ook verklaarde men, dat Duitsch- land een groot aantal vliegbooten heeft, die veel mijnen kunnen vervoeren. In officieele Britsche marinekringen wordt mede gedeeld, dat de Duitsche vliegtuigen, die de laatste avonden boven de Theemsmonding vlogen, door middel van parachutes mijnen hebben laten vallen. Deze parachutemijnen zouden tot het type behooren, dat op den bodem zinkt en door een magnetische inrichting tot ontploffing komt. Een schip behoeft er niet mee in aanraking te komen, zoo beweert men, doch er slechts overheen te varen. De ijzermassa van het schip zou de explosie veroorzaken. Het staat volgens deskundigen geenszins vast, dat de mijnen, die in de laatste dagen zoo'n groot aantal scheeps rampen veroorzaakten, „parachute-mijnen" geweest zijn. PROTEST PER MEPERIATOSCME REGEERING TEGEN ENGELSCHE REPRESAILLES De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsshe regeering heeft officieel door Hr. Ms. gezant te Londen ernstig verzet aange- teekend tegen represaille-maatregelen, die de Britsche regeering meent te moeten nemen tegen haar tegenstanders, doch waardoor de onzijdige mogendheden, zoowel zij, die Duitsche goederen plegen te ontvangen, als zij, die Duitsche goederen vervoeren, in bijzondere mate zullen worden getroffen. De aandacht is er op gevestigd, dat de voorgenomen Britsche represaille-maatregelen ten aanzien van Nederland een bijzonder onaangenaam karakter dragen, aangezien zij genomen heeten te zijn naar aanleiding van eenige scheepsrampen, waar van de ondergang van een groot Nederlandsch passagiersschip verreweg de voornaamste is. Evenals de Nederlandsche regeering heeft ook het Belgische gouvernement besloten te protestee ren tegen de door Chamberlain aangekondigde represaille-maatregelen van Groot-Brittannië en Frankrijk betreffende de contröle op den Duitschen export. den chef van de Duitsche politie en rijksleider van de S.S. de Britsche Intelligence Service, organisator was Otto Strasser, een bekend tegenstander van het nationaal-socialistische régime, die in Zwitserland woont. Verder wordt van Duitsche zijde aangaande het incident aan de Nederlandsche grens op Donderdag 9 November medegedeeld, dat de chef van de Engelsche Secret Service, afdeeling West-Europa, zetel in Den Haag, door de Duitsche politie gevangen genomen is bij een poging om van Nederland uit de Duitsche grens te overschrijden. Te zamen met dezen chef van de aideeling West-Europa van de Secret Service, Best, is ook zijn medewerker Stevens ge vangengenomen. Deze beide heeren stonden reeds geruimen tijd in verbinding met ambtenaren van de Duitsche politie, in de verbeelding dat zij te doen hadden met Duitsche revolutionnairen. Vandaag liep de Britsche torpedojager „Gipsy" op een mijn aan de oostkust van Engeland. 40 man schappen worden vermist. Woensdag 22 November VAART OP ENGELAND STILGELEGD De Nederlandsche reederijen hebben van de regee- ring advies gekregen om in de eerste dagen niet uit te varen; een advies, dat verband schijnt te houden met de door Engeland aangekondigde represaille maatregelen tegen Duitschland en met het mijnen gevaar aan de Engelsche oostkust. De meeste scheepvaartmaatschappijen schijnen zich aan dit advies te houden. Het tankschip „Rotterdam" van de A.P.C., dat gisteravond de haven van IJmuiden ver liet, is, na korten tijd buitengaats te zijn geweest, weer teruggekeerd. Hetzelfde deed de Batavierboot, die gisteravond den Nieuwen Waterweg uitvoer. De verschillende scheepvaartmaatschappijen over leggen thans wat haar verder te doen staat. Bij de vergadering waren ook eenige marine-auto riteiten, o.a. de chef van den marinestaf aanwezig. Het Italiaansche stoomschip Fianona (6660 ton) is. aan de zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen. Hoewel het schip lek is geslagen, is het nog steeds drijvende. In den afgeloopen nacht heeft een reddingboot in de buurt gelegen. Sleepbooten pro- beeren het schip de haven binnen te sleepen. Het Fransche legerbericht van hedenavond luidde De dag werd gekenmerkt door activiteit van de luchtmacht aan beide zijden. Twee vijandelijke onder zeeërs, waarvan een werd ontdekt door een marine vliegtuig, zijn in drie dagen tijd door dezelfde torpe doboot tot zinken gebracht. Vooral de Duitsche luchtmacht was zeer actief: in de nabijheid van de Shetland-eilanden werden zes bommenwerpers gesignaleerd, die bommen hebben laten vallen. Hierbij werd een Engelsch watervlieg tuig getroffen en vernietigd. Tevens vloog een Duitsch vliegtuig boven de monding van de Theems. Ook werd luchtalarm gegeven in Kent en Essex. Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat zeven Duitsche vliegtuigen aan het westelijk front werden neergeschoten. De Franschen zouden slechts twee toestellen hebben verloren, de Engelsehen geen. Naar de Britsche admiraliteit mededeelt is het Duitsche schip „Bertha Fisser" (3929 ton, reederij Fisser von Doomum te Emden) in de buurt van IJsland opgevangen door een Britsch oorlogsschip. De bemanning bracht het schip tot zinken, begaf zich in de booten en werd door het oorlogsschip gered. Bij Hillegersberg stortte een Nederlandsch militair vliegtuig neer. BURGERDIENST Volgens het ontwerp van de opperbevelhebber aan d zouden indien in een plaats afgekondigd, inwoners kun nen worden opgeroepen tot het verrichten van persoon lijke diensten voor hulp bij militaire werkzaam heden tot het herstellen van schade aan wegen, bruggen en daarmee ver-- band houdende werken veroorzaakt door militaire operaties, luchtbombarde menten of militaire tran sporten. een verordening, welke 3 gemeenteraden zond, e staat van beleg wordt Donderdag 23 November In de afgeloopen 24 uur zijn weer vijf schepen door mijnen of onderzeeërs ver nietigd. Het zijn de „Da- rino" (1351 ton) en een klein scheepje van 270 ton, verder de „Geraldus" (2494 ton), de „Ilena" (4576 ton), van Grieksche nationaliteit, en een Fransche treiler. De aanwezigheid van vele vliegbooten aan de oostkust van Engeland heeft de vraag opgewor pen, of deze soms dienst doen als mijnenleggers. De Britsche admiraliteit heeft bevestigd, dat voor het Het groote Japansche pas sagiersschip de „Terukuni Maru" liep 21 November op een mijn nabij de En gelsche kust. Daar het schip eenigen tijd bleef drijven, waren er geen slachtoffers te betreuren. Het verlaten van de booten. Kermit Roosevelt, zoon van den vroegeren president der Vereenigde Staten van Ameri ka, Theodore Roosevelt, diept Ott majoor in het Engelsche leger. Majoor Roosevelt tijden, een schietoefening.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15