de talrijke aparte berichten daarover in de Britsche en Fransche nieuwsorganen in geen enkel opzicht met de samenvattende overzichten der offie.ieele instan ties overeenstemmen. Onlangs heeft Havas bericht, dat de Engelsehen sedert 16 October 20 Duitsehe vliegtuigen boven Engeland neergeschoten zouden hebben. Officieel kan daartegenover gesteld worden dat niet sinds 16 October maar sinds het begin van den oorlog in het geheel 20 Duitsehe vliegtuigen in den strijd tegen Engeland verloren gegaan zijn. In hetzelf de tijdsverloop werden 52 Britsche vliegtuigen neer geschoten, gedeeltelijk boven Engeland. De Franschen meldden nog de vernietiging van vier duikbooten in de laatste dagen, drie door vlieg tuigen, één door een karteeringsschip. Uit Londen wordt medegedeeld, dat aan de kust van Yorkshire meer dan tweehonderd Duitsehe mijnen zijn aan gespoeld. VIJF OPVARENDEN VAN DE „SLIEDRECHT" IN EEN SLOEP GELAND Vijf opvarenden van de tankboot „Sliedrecht" uit Rotterdam, in een sloep aangekomen op de Hebri- den ten westen van Schotland, hebben medege deeld, dat hun schip den zestienden November op den Atlantischen oceaan door een duikboot tot zinken is gebracht. Nog twee sloepen met opvarenden worden vermist. De Britsche admiraliteit heeft echter de toezegging gedaan, dat alles gedaan zal worden om de schipbreu kelingen te redden. Men heeft reeds met marine vliegtuigen de zee afgezocht, voorloopig zonder re sultaat. Het blijkt, dat de commandant van de Duitsehe duikboot, die de „Sliedrecht" door kanon vuur deed zinken, op het standpunt stond, dat dit vaartuig als eerste bestemmingshaven Kirkwall had, hoewel deze slechts voor het Engelscli contrabande- Volgens een legerbericht van den Franschen gene- ralen staf was ook heden de luchtmacht weer zeer actief. In een luchtgevecht tusschen Duitsehe en Engelsche toestellen zouden vier Duitsehe machines zijn neergeschoten. Vrijdag 24 November KABINETSWISSELING IN ROEMENIË De nieuwe regeering-Tatarescu is gevormd. De premier heeft de portefeuille van binnenlandsche zaken voor zichzelf behouden; Gafencu blijft aan hij buitenlandsclie zaken en financiën wordt door Constantineseu geleid Wederom is een groot schip het slachtoffer gewor den van een der vele mijnen, die in de Britsche wa teren liggennamelijk de „Mangalore", een Britsche boot, die 8S86 tonnen meet. De ramp heeft zich hedenmorgen afgespeeld dicht bij de oostkust van Engeland, terwijl het schip voor anker was gegaan en wachtte op een loods, die liet naar de haven zou brengen. Sinds den ondergang van de „Simon Bolivar" is de „Mangalore" het 28ste schip, dat door mijnen, onderzeeërs of andere oorlogsschepen vernield werd Vanochtend meldde de Duitsehe radio, dat de New York Times een bericht had gepubliceerd, vol gens hetwelk de kruiser „Belfast" in de Firth of Forth door een Duitsehe duikboot zou zijn getorpedeerd. Dit bericht werd bevestigd door het raport van de betreffende duikboot en later werd 't torpedeeren van de „Belfast" op 21 November door de Britsche admi raliteit. toegegeven. Het schip zou niet gezonken doch beschadigd zijn. De „Belfast" behoort tot de Southampton-klasse der lichte kruisers en meet 10000 ton. Men stelt in Engeland een onderzoek in, hoe het bericht over de torpedeering van de „Belfast" New York bereikte, daar deze gebeurtenis immers in Engeland zorgvuldig geheim gehouden werd. Het Fransche legerbericht luidt als volgt: Een overval van den vijand in liet gebied ten oosten van de Moezel is mislukt. Wij hebben enkele gevange nen gemaakt. Plaatselijke actie van de artillerie, lieperkte activiteit van de luchtmacht gedurende den dag. In een tijdsverloop van 48 uur zouden de gealieerder. 19 vijandelijke vliegtuigen hebben neergehaald. Het Duitsehe Nieuwsbureau teekent hierbij aan: Nauwe lijks gaat een dag voorbij of Londen of Parijs meldt het neerschieten van Duitsehe vliegtuigen. Dien aangaande moet allereerst vastgesteld worden dat Vandaag wordt in de kranten gepubliceerd, dat luitenant Klop degene is, die bij het incident te Venlo werd doodgeschoten. Uit het dezer dagen gepubliceerde communiqué met de Duitsehe lezing van hetgeen met de Engel sehen Stevens en Best en de twee Nederlandsche staatsburgers, die zich in hun gezelschap bevonden, is gebeurd, is nu gebleken, dat ten deze op Neder- landsch grondgebied is opgetreden door personen die lieliooren tot Duitsehe organen. Dit nieuwe licht op de aanvankelijk duistere zaak is voor de Nederlandsche regeering aanleiding ge weest om aan H.M.'s gezant te Berlijn onverwijld opdracht te geven, ter zake te protesteeren. Behalve Nederland en België hebben nu ook Zweden, Denemarken en Japan bij de Britsche regee.ring geprotesteerd in verband met de voorge nomen Britsche represailles. Volgens het Duitsehe nieuwsbureau hebben heden Duitsehe gevechtsvliegtuigen verscheidene bomaan vallen ondernomen op Engelsche zeestrijdkrachten in het noordebjke deel van de Noordzee, 900 kilo meter van de Duitsehe Noordzeekust verwijderd. Volgens duidelijke waarneming hebben vier Engel sche oorlogsschepen voltreffers gekregen. Alle Duit sehe vliegtuigen zijn, ondanks het zeer krachtige Aan de Finsch-Russische grens, waar Zondag volgens de Russen een ernstig incident plaats vond, zijn barricades opgericht door de Finnen, ten einde op alles voorbereid te zijn. Aan de Duitsehe grens werd door Nederlandsche officieren de laatste eer bewezen aan den in de buurt van Roer- mand gevallen Duitschen vliegerojficier. Het stoffelijk overschot werd door Duitsehe mditairen overgenomen. De Roemeensche regeering is heden afgetreden, doch Tatarescu is tot kabinetsformateur benoemd en zou er reeds in geslaagd zijn een nieuwe regeeriug samen te stellen. De geruchten, dat het aftreden van de regeering verband zou houden met de Duitsch- Roemeensehe handelsbetrekkingen, worden nadruk kelijk tegengesproken. onderzoek werd aangedaan en de werkelijke bestem mingshaven Trondlieim was. De Hollandsche zee lieden kwamen geheel uitgeput aan land, aangezien zij zeven en 'n halven dag op zee hadden rondgezworven. DE „BELFAST" GETORPEDEERD Omtrent het incident te Venlo wordt vandaag in de kranten meegedeeld, dat hierbij een Nederlandsch officier tegenwoordig was, nl. luitenant Klop, die vroeger te Venlo iri garnizoen lag en daarna bij den inlichtingendienst te 's-Gravenhage werkzaam was. In den auto zaten verder de Nederlandsche chauffeur Lemmens en de twee Engelsehen Best en Stevens, die zich hadden gelegitimeerd als zijnde belast be sprekingen met Duitschers te voeren over de moge lijkheid van eventueele vredesonderhandelingen. Luitenant Klop had van z'n chef opdracht in het belang van onze onzijdigheid daarbij toezicht te houden Zaterdag 25 November

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16