luchtdoelgeschut, veilig naar hun bases teruggekeerd. Een Duitsche onderzeeër heeft in zijn operatie gebied een Engelsche dnikbootval, een hulpoorlogs schip van 7000 ton, vernietigd. De dnikbootval was als Nederlandsche stoomboot gecamoufleerd. Het Duitsche s.s. „Adolpli Woermann" (8577 ton, toebelioorende aan de Woermann-Linie te Ham burg), dat op 18 November uit Lobito Bay (Angola) ontsnapt was, is midden in den oceaan door de be manning tot zinken gebracht. Het had eerst een Engelsch koopvaardijschip aangehouden en de Duitsche prijsbemanning zou juist overstappen, toen een Engelsch oorlogsschip naderde. Men vestigt er de aandacht op, dat in den laatsten tijd verschillende Duitsche schepen neutrale havens hebben verlaten. Men brengt dit in verband met het feit, dat onlangs in de buurt van Mozambique een Duitsch oorlogsschip zou zijn waargenomen. „ORAIYJE NASSAU" MET SCHIP BREUKELINGEN VAN PE „SlMOfl BOLIVAR" AANGEKOMEN Het stoomschip „Oranje Nassau" van de Maat schappij Zeeland, dat met ongeveer negentig ge redden van de Simon Bolivar" reeds Woensdag te Vlissingen had moeten arriveeren, is vanmiddag be houden te Vlissingen aangekomen. Zondag 26 November Vanmorgen om zeven uur heeft oen mijn aan den Waddenkant van 't eiland Texel, op ongeveer twee kilometer ten zuiden van Oude Schild, 'n groot gat in den dijk geslagen. De ontploffing was zeer hevig: in liet doip Oude Schild, op 'n half uur loopen afstands, werden vele ruiten vernield. Een Duitsch marinevaartuig is in de Oostzee op een mijn geloopen. Het schip was 600 a 700 ton groot. De ontploffing vond plaats in de onmiddellijke nabijheid van het aldaar uitgelegde Duitsche mij nenveld en men neemt aan, dat het schip tijdens zijn bewakingsdienst op een der Duitsche mijnen is ge- stooten. Tijdens het weekend zijn weer heel wat schepen het slachtoffer geworden van den oorlog ter zee. De Engelsche hulp kruiser „Rawalpindi" van 16.697 ton is ver loren gegaan, waarbij 280 man verdronken. De „Pilsudski", een Poolsch schip van 14.294 ton, liep op een mijn of werd getorpedeerd. Voorts liep de „Hookwood", een Britsche vrachtboot, op een mijn. INCIDENT AAN PE liNSCH RUSSISCHE GRENS De premier der Sovjet-unie, Molotof, heeft den Finschen gezant te Moskou gisteravond een nota overhandigd, waarin krachtig geprotesteerd wordt naar aanleiding van een grensincident en waarin de Finsche regeering gesommeerd wordt, haar troepen onmiddellijk 20 a 25 km. van de grens terug te trekken. De Sovjet-lezing van het incident is, dat door plotseling artillerievuur van de Finnen vier Russen gedood en negen gewond zijn. Het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft echter ten stelligste ontkend, dat van Finsche zijde op Russische mili tairen geschoten is. Molotov heeft in zijn nota nog laten uitkomen, dat de Sovjet-regeering het incident niet op de spits wil Dwtsehe soldaten in een buit gemaakten, Fianschen pantserwagen, die voor het vervoer van ammunitie dienst doet. drijven. Zij wenscht evenwel een herhaling te voor komen. Van Finsche zijde meldt men, dat door de Finnen geen schot is gelost, wél werden door de Russen in de nabijheid der Finsche grens schietoefeningen met mortieren gehouden. Chamberlain hield vanavond een radiorede, waarin hij o.a. zei: „Ons verlangen, wanneer wij ons oorlogs doel bereikt hebben, is een nieuw Europa te stichten, niet nieuw in dezen zin, dat alle oude grenzen uiteen gerukt worden en een nieuwe kaart, overeenkomstig de denkbeelden van de overwinnaars, geteekend wordt, maar een Europa met een nieuwen geest, waarin de naties, welke het bevolken, hun moeilijk heden onder de oogen zien, bezield door goeden wil en door een geest van wederzijdsche verdraagzaam heid." Het Japansche stoomschip de Terukuni Maru" bleef gelukkig nog eenigen tijd drijven, nadat het op een mijn geloopen was. Passagiers en leden van de be manning, nadat zij geland zijn op de Engelsche kust. wachten op den trein, die hen naar Londen zal brengen. De van Duitsche zijde uitgebreide mijn versperring nabij Falsterbo, waarte gen, zooals gemeld, de Zweedsche regeering reeds te Berlijn heeft geprotes teerd, heeft 't scheepvaart verkeer langs de zuidpunt van Zweden volkomen lam gelegd. Deze uitbreiding heeft in Zweden groote op schudding teweeg gebracht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17