IJSBEREN JACHT OP GROENLAND Meenend zich door list van zijn achtervolger te hebben ontdaanzet de ijsbeer zich op zijn gemak neer en begint zich te likken. Sinds de menscli het waagde door te dringen tot in de 'onherbergzaamste streken van het hooge noorden, en vooral sinds onverschrok ken ontdekkingsreizigers en groot-wild jagers door drongen tot Baffin- en Hudsonbaai, tot Groenland. Spitsbergen en Nova-Zembla. beleefden de eeuwige ijsvelden menige dierentragedie, als die, waarvan onze fotoserie enkele hoofdmomenten weergeeft. Indien niet de menseh met zijn vernuftige wapens een einde had gemaakt aan zijn heerschappij, zou de ijsbeer nog altijd de onbetwiste heerscher zijn in de Poolstreken. De grimmigste koude en de felste sneeuwjachten en winterstormen trotseerend, zwerft de poolbeer rond door de barre ijswoestenij, even snel van beweging in het ijskoude zeewater tusschen de schotsen der ijsbarrière als op de glibberige ijs blokken en de besneeuwde vlakte- Voor de zeevaarders van het hooge noorden is het ontdekken van een ijsbeer een heele afwisseling, en de jacht op het onverschrokken dier, dat wel plomp schijnt in zijn bewegingen, maar ongeloofelijk snel is in zijn handelen en buitengewoon sterk, vraagt van den jager, die hem aanvalt of achtervolgt, een groote tegenwoordigheid van geest en een buiten gewone schotvaardigheid. De „uitkijk" van de „Polarbjörn" beleefde zulk een opwindend oogenblik, toen hij in een breede vaargeul, aan den rand van het pak-ijs in de buurt van Groenland, een eenzaam zwemmenden ijsbeer ontdekte. Het stoomschip zette onmiddellijk koers in de richting, waarin de ijsbeer zich, op het gewaar worden van onraad, in allerijl trachtte te verwijderen. De opvarenden hoorden reeds zijn snelle ademstooten. Maar zoo eenvoudig is de ijsberenjacht niet. Want plotseling maakte de beer een onverwachte wenteling achterwaarts en begon snel terug te zwemmen. Geen wonder dat de ijsberen goede circusacrobaten zijn het was een volmaakte achterwaartsche salto mortale! Toen dook het groote dier dat zeker van Vanuit den mast volgt men de bewegingen van den ijsbeer en geeft men den jager aanwijzingen omtrent de door den heer genomen richting. J)e jager is op het ijs gesprongen en zet den ijsbeer na Hechts van den staaldraad ziet men de silhouet van het vluchtende dier afsteken tegen het open water tusschen de ijssrhollen De Polarbjörnin het ijs voor de Groenlandsehc kust.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 28