„GRIJZE OP DE WOLVEN" ADMIRAAL GRAAF VON SPEE, de commandant van het Duitsche Oost-Aziatische eskader. De kruiser Emdenin den wereldoorlog beroemd om z'n kruistocht in de Indische wateren. Er is een merk waardige over eenkomst tus- schen bepaalde ge beurtenissen ter zee tijdens de eerste maanden van den wereldoorlog en thans. Zooals nu enkele Duitsche oorlogsbodems, de vestzakslagschepen „Deutschland" en „Admiraal Scheer", de oceanen bevaren op jacht naar buit, onvindbaar voor de speurende Engelsche zeestrijdkrachten, zoo waren het in den herfst van 1914 eenige pantser en kleine kruisers, de „Scharnhorst" en „Gneisenau", de „Leipzig", „Dresden", „Nürnberg" en vooral de „Emden", welke als het eskader van admiraal graaf von Spee onder den naam van „Grijze Wolven" de zeeën bevoeren, tot schrik van de vele koopvaardijschepen, waarvan een groot aantal nooit meer een haven zou bereiken. Het is dezer dagen juist vijfentwintig jaar geleden, dat aan de westkust van Zuid-Amerika twee zeegevechten plaatsvonden, die onder de belangrijkste krijgsverrichtingen uit den wereldoorlog ge rangschikt worden. Als goede Nederlanders zijn wij, vooral in dezen tijd, neutraal. Als nazaten van een De Ruyter, Tromp en Piet Hein echter zullen wij onze waardeering niet onthouden mogëh aan den onverschrokken moed en het groote zeemanschap van admiraal gras von Spee en zijn dapperen, die, nadat zij op 1 November 1914 bij Coronei een schitterende overwinning hadden behaald, kort daarop, den 8sten December, bij de Falkland-eilanden tegen een verpletterende overmacht heldhaftig ten onder gingen. Ontleend aan geschiedkundige gegevens en de mededeelingen van een ooggetuige volgt hieronder het beknopte verhaal der lotgevallen van het eskader der „Grijze Wolven", van het begin van den wereldoorlog af tot aan het roemrijke einde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2