PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 27 November tot 4 December 1939 Maandag 27 November De commissie, welke door het Noorsche Storting belast is met de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede, heeft hedenavond besloten den prijs dit jaar niet toe te kennen en het geld tot het volgend jaar te reserveeren. Volgens bij de reederij van het m.s. „Sliedrecht" ontvangen rapporten bleef het zoeken met vlieg tuigen gedurende de laatste dagen zonder eenig resultaat. Men heeft tot zijn diep leedwezen moeten besluiten, op advies van tot oordeelen bevoegde Engelsche deskundigen, het zoeken te staken. De eenige hoop op redding blijft de mogelijkheid, dat de vermisten aan boord zijn genomen door een voorbijvarend schip, dat geen radiobericht kan of mag uitzenden. S.S, „SPAARNDAM" OP EEN MIJN GELOOPEN Bij de directie van de Holland-Amerika Lijn is hedenmorgen bericht ontvangen, dat het stoom schip „Spaarndam" van deze maatschappij van morgen voor den Theemsmond, ongeveer twee mijl ten noordoosten van het Tongue-lichtschip, op een mijn is geloopen. Vijf menschen zijn bij de ramp om het leven ge komen, namelijk vier leden van de bemanning en de eenige passaglere. De Britsche hulpkruiser „Rawalpindi", van welks ondergang de Britsche admiraliteit gisteren in een kort communiqué melding maakte, heeft volgens de ofticieele Engelsche lezing het onderspit gedolven in een gevecht met de „Deutsehland", welk gevecht zich ten zuidoosten van IJsland heeft Ten gevolge van de stormen in de laatste dagen zijn aan de Nederlandsche kust tientallen mijnen aangespoeld. Bij Vlissingen werden veertien stuks gesignaleerd, te Zandvoort spoelden er twee aan, te Castricum eveneens twee, bij Ouddorp ook twee. EINSCH ANTWOORD OP De „Deutsehland" is uitgerust met kanonnen van 27 cm., de „Rawalpindi" had geschut van 15 cm. De tamelijk ongelijke strijd duurde slechts 30 a 40 minuten. Bij het derde salvo van de „Deutseh land" werd de electrische installatie van den munitie- aanvoer vernietigd, bij het vierde werden de brug en de radiokamer weggeslagen. De „Rawalpindi" bleef doorvechten tot elk; stuk geschut buiten werking was gesteld. Men heeft vastgesteld, dat in de laatste 10 dagen 34 schepen gezonken zijn en wel 3 Nederlandsche, 18 Engelsche, 2 Zweedsche, 3 Duitsche, één Itali- aansch, één Japansch, één Joego-Slavisch, één Grieksch, één Poolsch, één Litausch en twee Fran- sche. De Zweedsche regeering heeft bij de Duitsche re geering geprotesteerd tegen het aanbrengen van een nieuwe mijn versperring, welke de viermijlenzóne in de buurt van Falsterbo, ten zuiden van Oeresund, niet eerbiedigt, waardoor de territoriale wateren dus versperd zijn door Duitsche mijnen. De scheepvaart tusschen de Oostzee en de Sont is door het losslaan van mijnen gestremd. De Engelsche koning heeft heden op Buckingham Palace het koninklijk besluit betreffende de Britsche represaillemaatregelen tegen de Duitsche mijnen- campagne onderteekend, waardoor machtiging wordt verleend, Duitsche exportgoederen in beslag te nemen. Het besluit zal morgen gepubliceerd worden. Van de zijde van de petroleummaatschappijen Shell, Standard, Texaco en Sinfina wordt mede gedeeld, dat het me.t het oog op de inmiddels verder gestegen kosten van aanvoer onmogelijk gebleken is de bestaande prijzen van benzine, petroleum en donkere oliën te handhaven. De benzineprijs aan de pompen is thans gebracht op 16 cent per liter; de prijs van petroleum is met cent en die van gasolie en andere donkere oliën met *4 cent per liter verhoogd. SOVJET-NOTA De Finsche regeering heeft de Sovjetnota beant woord en categorisch ontkend, dat van het Fin sche grondgebied af geschoten is, zooals de Rus sen beweren. Zij verklaart zich desondanks bereid, de Finsche troepen van de grens terug te trekken, op voor waarde evenwel, dat de Sovjet-Unie van haar kant een soortgelijken maatregel treft. De „Prawda" (Waarheid) begon een bijzonder feilen aanval op den Finschen premier Cajander onder den titel „Een clown op den post van minister president". Hierin werd o.a. gezegd: De Finsche regeering is bang om voor het parle ment te verschijnen. Eerste minister Cajander kwam op 23 November echter gereedelijk voor het voet licht. De muziek speelde en de eerste minister sprak. De Finsche bourgeoisie wil onder haai' huidige ern stige omstandigheden afgeleid worden. Cajander deed zijn best om haar af te leiden. Hij toonde een meer dan gewoon talent voor clownerie. Hij maakte van het concertpodium een circusarena. Als een clown duikelde hij over zijn hoofd en zei alles averechts, stond op zijn hoofd en liep op zijn handen. Moet men er zich over verwonderen, dat de Cajan- ders geen „gemeenschappelijk platform" met de Sowjetregeering vonden? De clown slaat kuiten flikkers op het „gemeenschappelijk platform" van de oorlogsbeluste imperialisten, er gillen jazz-orkes- ten, fluiten piepen, de zweep van den stalmeester knalt. Zal dit politieke kijkspul lang duren? Het is te wenschen van niet. Men moet hopen, dat het Finsche volk niet dulden zal, dat marionetten van het slag Cajander Finlands schip van staat nog verder in den naar het verderf leidenden koers van de Becks en de Moscicki's sturen. BELGISCHE GRANATEN OP NEDERLANDSCH GEBIED Tijdens vuren 'van Belgisch afweergeschut aan de overzijde van de Maas op vreemde - vermoedelijk Duitsche vliegtuigen, zijn vanmiddag om 12 uur te Bunde, op enkele kilometers afstand van Maas tricht, twee projectielen gevallen van 7 y2 cm- door snede. Een granaat viel, zonder te ontploffen, door de nok van het dak, vervolgens door het plafond en kwam terecht in de benedenkamer van een huis. Bij K.B. is aan den heer J. W. van Oorschot op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1940, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van referen daris bij het bureau van den generalen staf. Dinsdag 28 November De Britsche minister van Voedselvoorziening, Morrison, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat op 8 Januari a.s. met de distributie van bacon en boter een aanvang zal worden gemaakt. Van beide artikelen zal 4 Engelsche onzen (ong. 125 gram) per persoon per week worden verstrekt. Vandaag is de tekst gepubliceerd van de „Order in Council" betreffende de Britsche represailles tegen de Duitsche oorlogvoering ter zee. Deze „order" treedt op 4 December a.s. in werking en bevat o.a. de volgende clausules. I. Elk koopvaardijschip, dat uit een vijandelijke haven vertrekt, inclusief eenige haven in gebied, dat onder vijandelijke bezetting of controle staat, kan, na 4 December 1939, gelast worden in een Britsche haven of een geallieerde haven de goederen te ont laden. welke in zulk een vijandelijke haven aan boord zijn genomen. 2. Fik koopvaardijschip, dat vertrokken is, na 4 December, uit een niet-vijandelijke haven, en goederen aan boord heeft, welke van den vijand afkomstig zijn of eigendom van den vijand zijn, kan gelast worden zulke goederen te ontladen in een Britsche of een geallieerde haven. 3. De in een Britsche haven krachtens voornoemde voorschriften ontladen goederen zullen gesteld wor den onder de hoede van het prijzenhof. Tenzij het hof gelast, dat de goederen worden opgevorderd voor Z.M.'s gebruik, zullen zij worden vastgehouden of onder leiding van het hof worden verkocht. De Fransche staatscourant publiceerde een soort gelijk decreet. VERSCHERPING EINSCH- RESSISCH CONFLICT Generaal Meretsjkoff, de commandant van het district Leningrad, heeft alle verloven der Sovjet troepen ingetrokken en aan alle officieren en man schappen bevel gegeven zich binnen 24 uur bij hun depots te melden. De volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Molotow, heeft vandaag, bijgestaan door Potem- kin, den Finschen gezant te Moskou, Yrjo Kos- kinen, een nota overhandigd, waarin het ver drag van non-aggressie, dat gesloten is tusschen Finland en de Sovjet-Unie, wordt opgezegd, „we gens de anti-Sovjetpolitiek van Finland." De nota bevatte o.a. de volgende zinsnede: Door groote hoeveelheden geregelde troepen in de buurt van Leningrad te concentreeren en dus een zeer belangrijk levenscentrum van de Sovjet-Unie onder bedreiging te brengen, heeft de Finsche regee ring 'n vijandelijke daad tegenover de Sovjet-Unie begaan, welke zich niet verdraagt met het niet- aan vals verdrag, dat tusschen beide landen gesloten is. Het hoofdkwartier van de Sovjet-troepen in het district van Leningrad maakt bekend: Dinsdagmiddag om vijf uur hebben vijf Finsche soldaten geschoten op een Russische patrouille, die de grens inspecteerde. De Finnen vielen aan, doch dank zij den versterkingen, die de laatste dagen aan de Finsch-Russische grens zijn aangebracht, konden de Sovjet-patrouilles haar tegenstanders op de vlucht jagen. Een achtervolging werd ingezet, waarbij drie Finsche soldaten gevangen genomen werden. De overigen ontsnapten; aan onzen kant waren geen verliezen te betreuren. Twee geweren, een revolver en twee verrekijkers werden buitgemaakt. S.S. „SPAARNDAM" IN BRAND Bij het aanbreken van den dageraad stond het wrak van de „Spaarndam" van voor tot achter in brand. Het schip was van de kust af te zien. Hoewel de verscherping van den oorlog ter zee, als gevolg van nieuwe, door beide partijen getroffen maatregelen, ook in ons land veel zorg baart, deelt men mede, dat Nederland blijft varen. Van officieele Duitsche zijde wordt bericht, dat de Duitsche duikbootcommandant Prien een Brit- schen kruiser van de „London"-klasse ten oosten van de Shetland-eilanden getorpedeerd en vernietigd heeft. Prien is dezelfde commandant, die onlangs de Royal Oak" torpedeerde. Het bericht wordt inmiddels door de Britsche admiraliteit als volgt tegengesprokenDe Duitsche

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14