HET ONSCHADELIJK MAKEN VAN LAND MIJNEN IN NIEMANDSLAND radio heeft vanavond omgeroepen, dat een zware Britsche kruiser van de London-klasse getorpedeerd en ten oosten van de Shetland -eilanden vernietigd is. Deze Duitsche bewering is onwaar. Van Duitsche zijde wordt officieel medegedeeld, dat Britsche vliegtuigen vanmiddag boven het militaire vliegkamp van Borkum een luchtraid heb ben ondernomen. Volgens liet D.N.B. waren het Britsche gevechtsvliegtuigen, die laag vlogen en met machinegeweren schoten. Er zijn geen bommen uit geworpen. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede: Hedenmiddag heeft een van onze patrouilles lange- afstandsgevechtstoestellen. die was uitgezonden om te zoeken naar vijandelijke, mijnen-leggende water vliegtuigen, de watervliegtuigbasis op Borkum ver kend, drie van deze watervliegtuigen aangetroffen en met machinegeweervuur bestookt. Onze ge vechtstoestellen werden onder zwaar luchtafweer- vuur genomen, dat zij beantwoordden. Al onze vlieg tuigen zijn veilig teruggekeerd. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt be vestigd, dat de Britsche vliegtuigen, die gisteren den aanval op Borkum ondernamen en daar van een hoogte van slechts twee meter het vliegkamp met machinegeweren bestookten, de Duitschers volkomen verrast hebben. Niettemin is er volgens deze ver klaring geen ernstige schade aangericht. Woensdag 29 November Met betrekking tot de Britsche verordening van 27 dezer betreffende economische represaille maatregelen tegen Duitschland, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard: De uitbreiding van den handelsoorlog tot de ex porten van Duitschen oorsprong op neutrale schepen met neutrale bestemming beteekent een nieuwe in breuk op het volkerenrecht door Engeland. Zij staat in duidelijke tegenstelling tot de erkende beginselen van het volkerenrecht, in het bijzonder van de Parijsche zeerechtverklaring van 1856. Deze nieuwe schending van het volkerenrecht treft de neutralen evenzeer als Duitschland. De Duitsche regeering neemt van de door Engeland geschapen nieuwe situatie nota en behoudt zich alle maat regelen voor. De Finsche regeering heeft het antwoord op de nota van den Russischen volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken, Molotov, waarin het Russisch- Finsche non-agressiepact opgezegd werd, telegra fisch aan den Finschen gezant te Moskou, Koskinen, verzonden. De inhoud van dat antwoord zal niet bekend gemaakt worden, voordat het aan de Sovjet- regeering overhandigd is. Cordell Huil, de minister van Buitenlandsche Zaken in de Vereenigde Staten, heeft verklaard, dat zijn regeering bereid is haar goede diensten in het Russisch-finsche geschil aan te bieden. SOVJET-U HIE VERBREEKT DI PLOMATIEKE BETREKKli\GEl\' MET FIVE AVP Van dit verrassende besluit van de Sovjet-regee ring heeft Potemkin den Finschen gezant te Mos kou gisteravond om half elf in kennis gesteld; tegelijkertijd overhandigde hij den gezant een nota, waarin de beslissing van het Kremlin werd gemotiveerd. In inmiddels uit Helsinki ontvangen berichten wordt gemeld, dat de Finsche nota, die door den Finschen gezant overhandigd zou worden, niet aangenomen werd, aangezien de diplomatieke betrekkingen immers verbroken waren. Ter toelichting van het besluit, de diplomatieke betrekkingen te verbreken, hield Molotov een radio rede. waarin hij o.a. zei: Wij beschouwen Finland als een onafhankelijken en souvereinen staat. De Sovjet-Unie is bereid het Finsche volk te hulp te komen en het zijn vrijheden te waarborgen. Het eenlge doel van de Sovjet- regeering is. de veiligheid van de Sovjet-Unie en Leningrad te verzekeren. Dit doel kan niet af hankelijk zijn van den goeden wil van deze of gene Finsche regeering. Wij zijn overtuigd, dat een op lossing van dit vraagstuk onder de passende voor waarden een nieuw tijdperk van goede betrekkin gen tusschen de Sovjet-Unie en Finland kan openen. Vandaag werd aan de kust van Northumberland een Duitsch vliegtuig omlaaggeschoten. Visschers- vaartuigen hebben zich naar de plaats begeven, waar het toestel is neergekomen, ongeveer 5 mijl uit de kust. De Roemeensclie minister van Buitenlandsche Zaken hield een rede over de buitenlandsche politiek, waarbij hij o.a. zei De jongste rede van gr aaf Csaky heeft evenwel eenige verwondering gewekt. Al len, die verlangend zijn de goede betrekkingen te herstellen, op de eerste plaats de leiders van de Hongaarsche minderheid in Roemenië, en die teekenen van ontspanning zagen, zeggen tegen elkaar, aldus Gafencu: „Als graaf Csaky toch maar niet opnieuw de atmosfeer weer wil vergif tigen." Het Fransche legerbe- richt luidde: Niets belangrijks te mel den. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maak te bekend In het westen geen bij zondere gebeurtenissen. de landen, die een kabel achter zich aansleepte van ongeveer 2000 meter en voorzien was van een anker, groote schade had aangericht. Men meent, dat de ballon uit Engeland afkomstig is. Ook in de Beem- ster is een ballon gedaald. r* c- Donderdag 3Q November De Regeeringspersdienst meldt vandaag: Gelijk indertijd is mede gedeeld, heeft de Neder - landsche regeering, ter stond nadat het voorne men der Britsche regeering bekend was geworden om over te gaan tot inbeslag neming aan boord van neutrale schepen van goe deren van Duitsche her komst, daartegen bij de Britsche regeering een krachtig protest ingediend. De tekst van de inmid dels uitgevaardigde order in council wordt thans door de betrokken instanties nader onderzocht. Te ver wachten is, dat de Neder - landsche regeering zich dienaangaande weldra op nieuw tot de Britsche regeering zal wenden. Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van oeconomische zaken heeft heden verklaard dat, indien de neutralen zoucTcn trachten hun schepen, die Duitschen export aan boord hebben, door oorlogssche pen te laten begeleiden, dit geenszins het wettelijk recht van Engeland om zulke schepen te doorzoeken zou aantasten. Terwijl gisteren reeds in de Betuwe een kabelballon was gedaald en eenige schade had aangericht, heeft nu ook het noorden van het land een dergelijk bezoek gehad. Vanavond werd de omgeving van het dorp Anjum aan de Frie- sche kust opgeschrikt door het geluid van afknap pende palen en omvallende hoornen, terwijl op hetzelf de oogenblik de electrische verlichting uitging. Het bleek, dat een militaire kabelballon, klaarblijkelijk uit ëën der oorlogvoeren- Eén van de verraderlijkste wapens in dezen oorlog is de landmijn, die achter gelaten wordt om oprui,-lende troepen tegen te houden. Op allerlei plaatsen worden deze granaten verborgenin de wegen, aan deuren, aan wagens, dikwijls daar waar men ze niet zou verwachten. Hei onschadelijk maken van deze mijnen is een bijzonder gevaarlijk werkje, dat niet door gewone infante risten, maar alleen door speciale pioniers moet De verborgen mijnen worden door middel van springstofladingen tot ontplofjiug gebracht. Een deur, waaraan een granaat was bevestigd, vliegt de lucht in. Wanneer deze wagen opzij getrokken wordt ontploft de eiergranaat, die er aan bevestigd is. Alleen met een lading dynamiet kan men deze landmijn, die boren den grond bevestigd is, onschadelijk maken. 7. e

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15