Op het dak van het postkantoor te Helsinki staat een yroote waarschuwt bij luchtgevaar. RUSSISCH LEGER OVER SCHRIJDT DE FINSCHE GRENS Om 1.15 hedenmiddag deelde het radiostation van Helsinki het volgende mede: „Finland is door het Sovjet-leger aangevallen. Zooals reeds gisteren in een speciale zitting en ook hedenmorgen mede gedeeld werd zijn de diplomatieke betrekkingen tus- schen Rusland en Finland verbroken. De Sovjet unie heeft ook een tiental vliegtuigen boven Finland laten vliegen en zoodoende het Finsche gebied geschonden." Het Russische leger is op drie plaatsen Finland binnengevallen, nl. bij de landengte van Karelië, ten noorden van het Ladoga-meer en in het hooge noor den, waar het schiereiland Rybatsji (Visschers- eiland) werd bezet. Het eerste Finsche communiqué dienaangaande luidt: „De Sovjet-Russische troepen zijn zonder oorlogs verklaring de grens overgetrokken. Op vele plaatsen konden zij op Finsch gebied doordringen, doch zij werden door onze troepen teruggedrongen. Ten noorden van Ladoga zijn twee Russische tanks door onze troepen, die nergens de grens hebben over schreden, vernield. Helsinki is verscheidene malen blootgesteld ge weest aan aanvallen uit de lucht; deze waren voor al noodlottig voor de burgerbevolking en hebben talrijke slachtoffers geëischt, vooral onder de vrouwen en kinderen. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Te Helsinki zijn zeven of acht huizen in brand gevlogen; de technische hoogeschool is vernield. De aanval op Hangö werd te half twaalf in den ochtend door vier Russische vliegtuigen ondernomen alle bommen vielen in 't water. Te 14.40 uur naderden de bommenwerpers opnieuw boven Hangö en thans werd een persoon gewond. De regeering is in plenaire zitting met gesloten deuren bijeengekomen. De Kamers hebben haar ver trouwen in de regeering uitgesproken." De Amerikaansche zaakgelastigde Thurston heeft de „goede diensten" van Washington aangeboden. De Noorsche radio heeft bekend gemaakt, dat de president der Finsche republiek den staat van oorlog heeft afgekondigd en maarschalk Mannerheim het opperbevel over het leger heeft opgedragen. FINSCHE REGEERING TREEDT AF Vanavond is de Finsche regeering afgetreden. Het aftreden geschiedde in weerwil van het een parige votum van vertrouwen der Kamer ten einde den weg vrij te maken voor een kabinet, dat met Rusland kan onderhandelen. Tanner, minister van financiën in het afgetreden kabinet, is de man op wien de taak rust, een bestand met het Kremlin te verkrijgen. Morgen hoopt hij een nieuwe regeering gereed te hebben, die gebruik zal maken van het aanbod der „goede diensten", dat door den Amerikaanschen minister, Cordell Huil, rene, welke de bevolking ring zouvormen,treedt niet als kabinetsforma teur op. Vanmiddag kwam 'n nieuw kabinet tot stand onder leiding van Ryti, directeur van de bank van Fin land. In dit kabinet is Tanner minister van buitenlandsche zaken en Paasikivi minister zonder portefeuille. Molotof heeft ver klaard, dat liij weigert te onderhandelen met, de niéuwe regeering, die te Helsinki onder leiding van Ryti ge vormd is. Door de botte weigering van Molotof om met de nieuwe regeering te Helsinki te onderhandelen, schijnt de kans op een spoedige beëindiging van de vijandelijkheden vrijwel verkeken. De nieuwe minis ter van buitenlandsche zaken te Helsinki, Tanner, verklaarde nl. nadrukkelijk, dat het doel van de kabinetswisseling was geweest na te gaan of er met de Sovjets een regeling te bereiken viel. „VOLKSREGEERING" GEVORMD Radio Moskou deelde mede, dat als gevolg van een opstandige beweging, welke zich in het Finsche leger zou hebben voorgedaan, te Terioki (in Karelië) onder leiding van Otto Kusinen 'n „volks- regeerlng" gevormd zou zijn, welker doel is de regeering Tanner omver te werpen en vrede te sluiten met de „Sovjetvrienden". In haar verklaring verzoekt de nieuwe regeering aan de regeering der Sovjet-unie haar te hulp te komen met haar roode leger. Zij kondigt verder de oprichting van een speciaal leger aan, welker taak zou zijn de vlag der revolutie te planten te Helsinki. Hoofd van deze regeering is Otto Kusinnen, de communistische partijleider, die in 1918 moest wijken. Hij woonde sedertdien als emigrant in Moskou en is reeds jaren secretaris van het dagelijksch bestuur van de Komintern. Deze volksregeering is door Moskou als zoodanig erkend President Roosevelt heeft een boodschap gezon den aan de Sovjet-unie en Finland, waarin hij er bij deze landen op aandringt, de burgerbevolking niet, uit de lucht te bomhardeeren. De boodschap van president Roosevelt aan Moskou en Helsinki is bijna gelijkluidend aan die, welke indertijd aan Groot-Brittanriië, Frankrijk en Dnitsch- land werd gezonden. Molotof heeft den Amerikaanschen gezant Stein- hardt hedenavond om 10 uur ontvangen, die hem Roosevelt's oproep overhandigde. Molotof zou geant woord he'bben, dat Roosevelt's oproep op een mis verstand moet berusten. Amerika ligt achtduizend kilometer verwijderd van Finland. In Amerika kan men dus niet weten wat er in Finland gebeurt. Van Sovjet-zijde zijn geen open steden aange vallen en zal dit ook niet gebeuren. Intusschen meldt men uit Finland, dat de open steden wél gebombardeerd worden. De generale staf deelde o.a. mede, dat zestien Sovjet-bommenwerpers onschadelijk waren gemaakt. Tien daarvan werden door jagers vernield. De overige vijf zijn door het luchtdoelgeschut neer gehaald. Vier machines werden bij aanvallen op Helsinki omlaaggeschoten. Eén toestel werd door de jachtvliegtuigen tot dalen gedwongen. Van de grens melden de Finnen hevige gevechten, waarbij de Russen gevoelige verliezen moeten lijden. Vrijdag 1 December Vanochtend werden te Helsinki drukke bespre kingen gevoerd over de vorming van een nieuwe Finsche regeering. Tanner, die aanvankelijk de regee- Officieel wordt gemeld, dat elf Russische tanks zijn buitgemaakt. De oorlogsschepen der roode vloot hebben Hangö onafgebroken gebombardeerd. Er liggen daar blijk baar drie Russische oorlogsschepen, die voornamelijk het fort bij Hangö met zware granaten bombardeeren, zonder nochtans voltreffers te plaatsen Russische duikhooten hebben de fjord van Petsamo gesloten; vliegtuigen hebben Petsamo gebombardeerd. De stad werd daarna door troepen van het, roode leger bezet. AMBTENAREN WEGENS SPIONNAGE GEARRESTEERD De politie in Den Haag heeft na een uitgebreid onderzoek eenige dagen geleden aanleiding gevon den om over te gaan tot de arrestatie van een hoofdambtenaar van het departement van sociale zaken en diens echtgenoote, en van een ambtenaar van het departement van economische zaken, die alle drie verdacht worden betrokken te zijn bij een zaak van splonnage ten gunste van een vreemde mogendheid. Zaterdttg 2 December In den loop van den morgen heeft Helsinki opnieuw aan een zwaar luchtbombardement blootge staan. Vooral de burgerbevolking is daarvan 't slacht offer geworden. Dertien woonhuizen liggen in puin. „VOLKSREGEERING" SLUIT VER DRAG MET RUSEAND In een speciale uitzending van radio-Moskou heeft de Sovjet-regeering Zaterdagavond medegedeeld, dat zij met de „volksregeering" van Finland een pact van wederzijdsehen bijstand en vriendschap geteekend heeft. Hierin komen o.a. de volgende bepalingen voor: De Sovjet-unie staat aan Finland een gebied af van 70.000 km2, in Karelië, dat door de Finnen bewoond wordt. De Finsche democratische volksregeering gaat er mee accoord, dat, de grens ten westen van Leningrad achterwaarts geschoven wordt en staat op deze wijze een gebied van 3970 km2 af aan de Sovjet unie. Hiervoor zullen als compensatie aan de Finsche republiek 120 millioen Finsche marken worden uit gekeerd. De Finsche volksregeering verpacht voor den duur van dertig jaar het schiereiland Hangö en omrin gende wateren aan de Sovjet-unie en wel over een afstand van vijf mijl in zuidelijke en oostelijke rich ting en drie mijl in noordelijke en westelijke richting, alsmede '11 aantal eilanden zuidwestelijk van Hangö. De Sovjet-unie zal een militaire en een vlootbasis vestigen op Hangö. Voorts zal de Sovjet-unie een aantal eilanden in de Finsche golf krijgen en o.a. Hogland en Bjorkoe en de Finsche deelen van de schiereilanden Rymatsji en Sredni in de Noordelijke IJszee. De Sovjet-unie zal voor deze eilanden 300 millioen Finsche marken betalen. De Finsche regeering heeft gisteren beslo'ten haar conflict met de Sovjet-unie aan den Volkenbond voor te leggen. De Finsche vertegenwoordiger te Genève heeft opdracht gekregen daartoe de noodige stappen te ondernemen. Een officieel Finsch communiqué dat vanavond is verstrekt verklaart dat de Russische aanvallen zijn afgeslagen. De activiteit van de Russische troepen is den geheelen dag zeer groot geweest aan het zuid oostelijk front, in het bijzonder in het gebied noor delijk van het Lagoda-meer waar vooral bij het plaatsje Sudjarvi hevig is gevochten. De Russische aanvallen werden niettemin volledig afgeslagen. In een gevecht waren twee Russische afdeelingen be trokken. Het gunstige resultaat voor de Finnen is goeddeels te danken aan het gebruik van een nieuw Finsch wapen, dat, speciaal is ge construeerd voor gevechten in bosschen. Dit, wapen is een automatisch geweer Een foto van het der stroomversnellingen in Karelië, waar tusschen de Russen en Finnen thans hevig gevochten wordt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16