PAS OP REUMATIEK KRUSCHEN SALTS HOED U Er is een© in de maand de van BESCHERMT U TEGEN BODY ODOUR (B.O.) DIKWIJLS HINDERT U DE B.O. VAN ANDEREN MAAR IS U ER ZELF WEL VRIJ VAN C7^c»vilo^^vsclje 31 VERVOLG VAN BLAD I. 27 kwartier, dat je voor je werk noodig had. Hij staat daar met den ouden Chinees, die de twee geheime deuren gemaakt heeft, met Jacobsen, die je geholpen heeft enkele juweelen naar 't buitenland te krijgen, met mevrouw Van Haalden, die eigenlijk Frida Klaapstein heet, die geprobeerd heeft ze aan den man te brengen en met den detective John Killarney, die die inenschen voor me van Engeland naar hier gebracht heeft, te zamen met nog enkele bewijzen, die ik noodig had. Neen, je behoeft niet te probeeren weg te loopen, ik heb m'n voorzorgsmaatregelen genomen, je komt er niet door." Van Karysch, die opgesprongen was, liet zich terug op z'n stoel vallen. Z'n donkere huid was nu olijfachtig bleek geworden. Hij trachtte te spreken, maar kon slechts enkele verwarde klanken uitbrengen. „Ik ben u enkele ophelderingen schul dig, meneer de officier," zei Zoltan, op nieuw sprekende op z'n toon van uit nemende beleefdheid. Hij scheen 't bestaan van Van Karysch vergeten te hebben en redeneerde met evenveel on gedwongenheid als had hij z'n meening gegeven over 'n boek of over 'n kunst voorwerp. ,,'t Is 'n verrassing, niet waar? Ja, er zit iets in, dat op 'n buiten gewoon talent wijst, iets, dat bijna ge niaal is. '11 Onderneming, geleid door de zekere hand van 'n meester. Kijk, ik zal u alles eens vertellen, 't is bewonderens waardig. U moet, om te beginnen, weten, dat Van Karysch niet meer wist, wat hij doen moest. Hij zat er moeilijk voor. Ik weet niet, hoe hij er toe gekomen is z'11 keus op mijn collectie te laten vallen. Dat is de eenige fout, die hij gemaakt heeft; namelijk z'n hand uit te steken naar iets, dat zoo uiterst moeilijk in geld om te zetten is. De geschiedenis komt in 't kort hierop neer. Onder den naam van theoloog Rakos heeft hij kamers ge huurd in 'n huis naast 't. mijne, terwijl hij onder den naam van professor Mans- vic kamers huurde op dezelfde etage in '11 huis daarnaast. Hij heeft toen 'n Ohi- neesch werkman laten komen, een van die Chineezen, die allerlei wonderlijke karweitjes kunnen uitvoeren en dien heeft hij twee geheime doorgangen laten maken: een tussehen no. 21 en 19, waar ik woon en 'n andere tussehen no. 21 en 23. Toen ze niet meer noodig waren, werden die doorgangen overigens direct dichtgemaakt, voldoende ten minste om geen argwaan te wekken tijdens de huis zoekingen. Toen liet hij ik vermoed door z'11 rentmeester'n jongen electri- cien omkoopen, die '11 verwoede lief hebber van de wedrennen was en niet lang weerstand bood aan de schitterende premies, die hem werden aangeboden, te meer daar de dienst, die van hem ge vraagd werd, tamelijk onschuldig leek. Twee maanden lang hoort u 't, meneer de officier: twee maanden lang! moest hij den eleetrischen stroom van de stad uitschakelen op 'n vastgesteld uur. De electrische inrichting, die ik als veiligheidsmaatregel voor m'n steenen had laten aanbrengen, kreeg haar stroom van dé stadsleiding. U kunt dus 't resultaat wel raden. Als reden was aan den jongen opgegeven: de onderzoekin gen van professor Mansvic aangaande de kracht van de eleetrieiteit Op den duur en doordat hij geduld had, kwam Van Karysch achter 't geheim woord van m'n brandkast, 't Was heel eenvoudig, 't was de naam van m'n nichtje Lila, waar ik als '11 oude idioot, die ik ben, 'n.soort bijgeloovige kracht aan toekende. Toen hij 't ontdekt had, was de rest gemakkelijk. Hij doorliep de verschillende huizen en kwam in mijn huis, waar hij 't terrein voldoende had kunnen verkennen. Hij kwam bij de brandkast, maakte ze open, nam de juweelen, deed de kast weer dicht en ging rustig weg, zonder dat 't minste gerucht of de minste wanorde verried, dat er iemand geweest was. 'n Muis had niet stiller kunnen te werk gaan. Maar 't mooiste, meneer, was, dat de aangifte pas gedaan werd den volgenden dag, want ik was 'n paar dagen afwezig, zoo als ik toen verklaard heb. Bovendien, de eleetricien ging nog 'n week door met z'11 spelletje zonder iets te vermoeden en zonder dat iemand, zelfs de heeren van de justitie niet, verband legde tussehen den diefstal, waarvan ik 't slachtoffer was geworden, en de korte stroom- uitschakelingen, die niet geregeld, maar van tijd tot tijd opgemerkt werden tus sehen twee en vier uur in den morgen...." De oogen gingen met verbazing van Zoltan naar Van Karysch. Zoltan druk en ongedwongen pratend. Van Karysch roerloos, z'n oogen gericht op z'n aan klager. „Hoe is 't mogelijk," mompelde Zicki verslagen. En Jan, van wiens hart lang zaam 't gewicht van 'n heele wereld zich afwentelde, keek met 'n uitdrukking van niet begrijpen naar z'11 onvermoeden vijand. „Waarom beschuldigde hij mij dan?" mompelde hij voor zich uit. „Wat heb ik hem gedaan?" Zoltan ging voort. ,,'t Vervelende voor Van Karysch begon pas, toen hij de moeilijkheid inzag om de juweelen van de hand te doen. Ik ben te weten gekomen, dat de Dauphin en de Hemelvuursteen, m'n mooiste steenen, werden aangeboden aan den ouden Natanaël, die 'n tegen aanbod deed ver beneden de waarde vanwege de risico. Van Karysch moest zich toen bepalen tot wachten, nog steeds in de hoop naar 't. buitenland te gaan. Hij slaagde er eerst in z'n Chinees naar Italië te sturen, van waaruit die naar Amerika kon komen, maar 'n gelukkige roodvonkepidemie hield den man van 't Hemelsche Rijk 'n tijd lang in Milaan vast. WORDT VERVOLGD PANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der perio dieken De Stad Amsterdam, Groot Rotterdam. 's-Gravenhage in Beeld. Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland f 1.62% kwartaal of f 0.12% per week. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonne menten en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's: HAARLKM, Nassaulaan 51. Telefoon Tnt. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM. N.Z. Voorburgwal 262, Telefoon Intere. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Stationsweg 24. Telefoon Interc. 50540. Giro nr. 101981. 's-GRAVENHAGE, Stationsweg 95. Telefoon ïnterc. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT, Biltstraat 142, Telefoon Intere. 13473. Giro nr. 149597. 's-HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27. Telef. Interc. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstr. 20, Telef. Int. 5851. Giro nr. 124690. VLISSINGEN, Badhuisstr, 5, Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Wie geplaagd worden door Rheumatische pijnen, behoeven niet op den kalender te kijken. Die voelen wel aan hun ondraaglijke pijnen en scheuten in lijf en leden, dat de tijd van onafgebroken marte lingen weer is aangebroken. „Slapelooze nachten van Rheuma tische pijnen vier, vijf maal mijn bed in en uit en niet in staat een been te verzetten. Dat heeft zoo jaren ge duurd totdat ik met Kruschen ben begonnen, op aanraden van («n vriendin. De eerste dagen had ik weinig verlichting, maar ik ben Kruschen Salts regelmatig blijven gebruiken en ik ben nu vrij van pij nen. Toch blijf ik het neineu, iederen morgen zoo verklaart een dankbaar gebruikster van in de 70. De aansporende werking van Kru- schen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden geeft deze organen nieuwe kracht. Ze komen tot krachtiger actie en het bloed wordt gezuiverd van over tollig schadelijk zuur. dat zicli anders vastzet in de spierweefsels en dat oorzaak is van Uw lijden en die tergende pijn. Néém toch Kruschen Salts. Tienduizenden deden het en bij. vonden er baat verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.40, f0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland), Opgericht 1756. „Wat onsmakelijk", denkt U, als anderen U hinderen door B. O. Maar bedenk, dat B. O. nooit wordt opgemerkt door het slacht- j. offer zelf. Door veronachtzaamde transpiratie raken de poriën verstopt en veroorzaken B. O. Verzeker U van volkomen iichaamsfrisheid! Gebruik Rexona. I X Het antiseptische Rexona-schuim dringt diep in de poriën van de huid en verwijdert elk spoor van transpiratie. Wassen en baden met Rexona is een genot! Het verfrist en geeft U nieuwe energie. REX 44-0141

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 31