„ZWEM" WEDSTRIJD OP jAVA De visschen wachten op den strijd. De deelnemers worden naar den start gedragen. Alles wat met wedstrijden in verband staat geniet in de Javaansche wereld de grootste belangstelling. En dat niet zoozeer om het sportieve element dan wel om de bekoring van het kansspel. Het is den meesten Hollanders, die nooit in Indië waren b.v. onbekend, welk een beteekenis voor den Javaan en Soendanees de races hebben. Ieder jaar vinden er te Bandoeng, Djokja, Semarang, Soerabaia, Madioen en op vele andere plaatsen, paardenrennen plaats. Er zijn inlandsche paarden, die door Javaansche jockeys worden be reden maar er komen in deze races ook Australische paarden met Engelsche of Australische jockeys uit. De opwinding in Auteuil of Longchamps, in Derby of waar dan ook, waar een groote prijs ver reden wordt en tiendui zenden op het spel staan, kan niet grooter zijn dan bij zoo'n Indische race. Men moet het joelen en fluiten, de opwinding en de vreugde van de inland sche toeschouwers hebben meegemaakt om er zich een voorstelling van te kunnen maken.De anders, uiterlijk althans, zoo fleg matieke Javaan laat zich dan zien, zooals hij in werkelijkheid is: in elk ge val op dit bepaalde punt. Ook voetbalwedstrijden en alles wat maar op wedstrijd lijkt heeft in de inlandsche wereld de grootste belangstelling: Karbouwengevechten op Madoera, hanengevechten op verschillende plaatsen van Java. Velerlei zijn de wedstrijden (en gokspel letjes!) die in de desa worden georganiseerd. Een van de meest typische inlandsche wedstrijden op Java is de A doe Koe- koedaan, de zwemwedstrijden met houten visschen in Taschmalaja (Oost-l'reanger op Java). Typisch, omdat dit een wedstrijd is waarin het element kansspel overheerschend is. We zullen hierbij wat vertellen van zoo'n wedstrijd, dien wij eenigen tijd geleden meemaakten. Deze Adoe Koekoedaan wordt meermalen per jaar gehouden. Zooals men op de dwars-foto kan zien, is de kali (rivier) voor minstens twee derde-gedeelten afgezet met plaatijzer. Zoodoende wordt een rechte, gelijke baan in het water verkregen. Op den oever ligt een groot aantal „visschen", die in hun vorm eenigszins aan lucht schepen of onderzeeërs doen denken. In ieder ge val zijn ze in stroomlijn gebouwd. Een der vis schen draagt den naam djimat, hetgeen, in dit verband, geluk beteekent. Trouwens alle visschen dragen een naam! Als de wedstrijd zal beginnen, worden de visschen op een plank gelegd en door twee inlanders naar een bamboe-bruggetje ge bracht. Dan gaan de mannen te water en hou den de plank even boven het watervlak. Als er een sein wordt gegeven, dom pelen de inlanders de plank onder water en de visschen kunnen er van door gaan. Ongetwijfeld hangt er veel af van den bouw der houten visschen, maar toch lang niet alles. De deelnemers in actie. De houten visschen worden ondergedompeld. De visschen worden met den stroom meegevoerd en het komt er nu maar op aan, welke visch het eerst aan het „doel" is. Men kan op een der foto's duidelijk onderscheiden, hoe ze door het water worden voort gedreven. Aan het eind van de waterbaan wordt nauwkeurig gecontroleerd welke visch het eerst aankomt. Natuurlijk hebben de inlanders op den een of anderen visch gewed. Ze zetten voor hun doen zelfs tamelijk hooge bedragen op een bepaalden deelnemer. Winnen ze, dan is het een blijde dag voor de winnaars; de verliezers dragen hun lot gelaten. De bij dit artikel geplaatste foto's geven een goed beeld van het Javaansche landschap in de omgeving van een desa in een waterrijke streek. Bijzonder duidelijk is de kiek, waarop de inlanders juist de plank met visschen hebben ondergedompeld. Links op de foto een klappertuin boomgaard van cocos- nooten. Het zijn jonge klappers, die men ziet, nog maar kort geleden ontsproten. Het duurt meerdere jaren, eer zoo'n klapperboom vrucht draagt. Maal ais het zoover is, dan vergoedt de opbrengst op royale wijze het wachten en de betrekkelijk geringe zorgen, die de eigenaar er aan gehad heeft.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 34