PANORAMA- OORLOGSKRONIEK 1 WeeU van 4 December tot 11 December 1939 14 De Finnen zijn geheel in het wit gekleed en blijven zoodoende tot op korten af stand onzichtbaar voor den naderenden vijand. Een troep Finsche soldaten op wacht bij de grens. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, kolonel- generaal Walter von Brauchitsch, bezocht het wes telijk front om de troepen aan den Boven-ltijn te inspecteeren. De generaal in een provincieplaatsje, nabij het front gelegen. de volle aandacht van den minister. Tot het oproepen van een aantal hunner is dan ook, zooals vermeld, in beginsel reeds besloten. Onder buitengewoon dienstplichtigen verstaat men hen, die vrijgeloot zijn of hen, die wegens broeder- dienst van militairen dienst waren vrijgesteld. DinsUag 5 December Volgens een mededeeling van den radiozender van Moskou verklaart Molotov in zijn telegrafisch antwoord aan Avenol, dat de Sovjetregeering niet kan deelnemen aan de bijeenkomst van den Volken bondsraad en van de vergadering. In het antwoord zegt de Sovjetregeering, dat er geen enkele reden is den Raad en de Vergadering bij een te roepen. De Sovjet-Unie verkeert niet in staat van oorlog met Finland en bedreigt het Finsche volk niet met oorlog. Derhalve is een beroep op art. 11 van het Handvest niet gerechtvaardigd. Intusschen gaf de Finsche regeering het volgende communiqué uit: In de Karelische landengte zijn in een tijds verloop van drie dagen 64 Russische tanks buitge maakt. Alleen reeds in één gevecht zijn 2000 Russen gedood. Hevige strijd is er geleverd te Salmi, waarbij vele gevangenen zijn gemaakt. In een ge vecht, waaraan Russische tanks deelnemen, werden er acht vernietigd. Volgens het Russische hoofdkwartier heeft het leger echter nog geen enkele tank verloren, evenmin zou de „Kirof" beschadigd zijn, zooals van Finsche zijde bericht werd. Finland is er toe overgegaan in de wateren om de Aalandseilanden mijnversperringen aan te leggen en ook de Zweden hebben tusschen het vasteland en de Aalandseilanden mijnen gelegd. Men vreest van Finsche zijde, dat het in de bedoe ling der Russen ligt Finland in twee stukken te ver- deelen door een krachtigen opmarsch van de Russen naar Tornio, dat vlak bij de Zweedsche grens aan de Botnische Golf ligt. Tevens zouden de Russen van plan zijn een vloot- afdeeling langs de Aalandseilanden te sturen om Tornio aan te vallen. Maandag 4 December Nog steeds drijven tallooze mijnen op de kust aan. Men vermoedt dan ook, dat een geheel Britsch mijnenveld door de stormen van den laatsten tijd is losgeslagen, want men heeft verschillende mijnen als Britsche herkend. Bij Zandvoort waren het er twaalf, bij Katwijk zeven, tusschen Noordwijk en Wassenaar eenendertig. Verscheidene zijn er bij het aanspoelen ontploft. Zij richtten hier en daar wel schade aan, doch er waren geen menschenlevens te betreuren. Vanavond kwam nog een mijn bij Oudeschild aan drijven; door de explosie van deze laatste werden van tientallen huizen de daken afgerukt. In ruim vijftig woningen bleef geen ruit heel en tien glas-in- loodramen van de R.K. kerk werden verbrijzeld. De pastoor werd in zijn werkkamer door een glassplinter aan de hand gewond. De burgemeesters van verscheidene kustplaatsen waarschuwden de bewoners van huizen, die dicht bij hef strand gelegen zijn, de ramen en deuren aan de zeezijde open te zetten en zich alleen in vertrekken op te houden, die aan de landzijde gelegen zijn. Vandaag is voor de vierde maal een Duitsch vrachtschip in het Duitsche mijnenveld ten zuiden van het Deensche eiland I,angeland in de lucht ge vlogen. Van de 50 opvarenden werden slechts een paar man gered. Volgens de Britsche admiraliteit zijn in de laatste dagen vier Duitsche duikbooten vernield, doch dit bericht is van Duitsche zijde tegengesproken. RUSLAND ONDERHANDELT NIET gebouwen, aan fietsen, aan voorv erpen, waarvan men zou denken, dat ze los op den grond liggen, aan huis deuren enz. enz. Dikwijls zijn ze ook eenvoudig in de sneeuw weggestopt. Sneeuwstormen en koude heerschen in de gevechts zones. Vooral bij hun pogingen over het bevroren Ladoga-meer te trekken is dat den Russen duur komen te staan. Het ijs belemmerde den opmarsch. Bovendien vormden de soldaten onder deze omstan digheden een gemakkelijke prooi voor de Finsche artillerie, die zeer actief was. Op vele plaatsen be zweek het ijs. Honderden Russen moeten op deze wijze den dood gevonden hebben. AALANDSEILANDEN VERSTERKT Het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft hedenavond medegedeeld, dat de Finsche regeering reeds eeuige dagen geleden heeft besloten, de Aalandseilanden te versterken, daar men verhin deren wil, dat de Russen deze eilanden zouden bezet ten. Gedurende de laatste dagen zijn daarom groote troepenafdeelingen naar Mariehamn, de voornaamste haven der Aalandseilanden, gezonden en men is in Finsche militaire kringen van meening, dat deze ver sterking omvangrijk genoeg is om een Russische lan dingspoging af te slaan. Van vele zijden komen berichten binnen, dat de Finnen zich hardnekkig en moedig verdedigen, zoo wel in de lucht als op het land. Van Engelsche zijde heeft, men thans officieel be kend gemaakt, waarom de Engelsch-Fransch-Rus- sische onderhandelingen vóór den inval in Polen mis lukt zijn. De voornaamste reden hiervan zou de weigering der regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk geweest zijn om toe te geven aan de Russische eischen, die de integriteit der Oostzeelanden en van Finland in gevaar zouden hebben gebracht. Als deel van hun prijs voor een bondgenootschap drong de Sovjetregeering er op aan, dat Frankrijk en Engeland de Baltische landen en Finland zouden overreden vlootbases aan de kust van Oesel en Dagö en de Aalandseilanden ter beschikking te stellen. Van Poolsche zijde wordt aan dit bericht nog toegevoegd, dat Rusland de bezetting van twee corri dorzones bij Wilna en Lemberg eischte. OPROEP VAN BUITENGEWOON MET FINSCHE REGEERING DIENSTPLICHTIGEN De Sovjet-omroep maakte heden het volgende bekend „Kameraad Molotov heeft in den loop van den dag Winter, den Zweedschen gezant te Moskou, ontvan gen, die hem mededeeling deed van den wensch van de zoogezegde Finsche regeering om nieuwe onder handelingen met de Sovjet-Unie aan te knoopen. Kameraad Molotov heeft verklaard, dat de Sovjet regeering deze zoogezegde Finsche regeering, welke Helsinki reedsmet onbekende bestemming ver laten had, niet erkende. Er kan dan ook in het geheel geen kwestie zijn van onderhandelingen. De Sovjet regeering erkent slechts het kabinet Kuusinen, waar mee zij een verdrag van wederzijdschen bijstand en vriendschap gesloten heeft, den eénigen waarborg voor vreedzame betrekkingen tusschen de Sovjet- Unie en een democratisch Finland." Volgens de Russen hebben de oprukkende troepen veel last van landmijnen, die de Finnen overal hebben aangelegd. Men vindt ze op de straten, voor de deuren van de huizen, in de winkels en in overheids- In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de minister van defensie o.a. het vol gende medé: Ook de regeering acht het gewenscht, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Lichting 1939 is nagenoeg geheel ingelijfd, terwijl van de lichting 1940 reeds een deel in werkelijken dienst is. Het denkbeeld om bui tengewoon dienstplichtigen op te roepen en op deze wijze het aflossen van gewoon dienstplichtigen, bepaaldelijk van ouderen, te kunnen versnellen, heeft

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14