I» ACTIE Terwijl eerst heden het bericht binnenkomt, dat het Nederlandsehe schip „Mapia", varende op de lijn Java-New York, op 16 November is aangehouden door de Admiral Scheer" doch toestemming kreeg om door te varen, wordt nu bevestigd, dat het Engelsche mailschip „Doric Star" van 10.089 ton na een aanval door een Duitschen raider gezonken is. Dit bericht was reeds eerder van Duitsche zijde door gegeven. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, becritiseerde in een uiteenzetting voor het Hoogerhuis niet alleen het optreden der Sovjet unie tegenover Finland, maar ook de Duitsche poli tiek, naar welker voorbeeld de Bussen gehandeld zouden hebben. Woensdug 6 December Op het tijdstip, dat Russische troepen trachten Finland te veroveren, herdenkt de jonge Finsche republiek een gewiclitigen dag uit haar historie: vandaag is liet namelijk tweeëntwintig jaar geleden, dat de onafhankelijkheid van Finland werd gepro clameerd. RUSSISCHE WENKEN De „Communistische internationale" het or gaan van de Komintern bevat een artikel van de hand van Stepanof, volkscommissaris voor de staatsdomeinen in Rusland, waarin Roemenië het denkbeeld aan de hand wordt gedaan een pact van wederzijdsc.hen bijstand met de Sovjet-Unie te sluiten in den geest van de verdragen, die Moskou met de drie Oostzee-staten heeft gesloten. Het orgaan van de Komintern bevat, behalve het artikel betreffende de verhouding tot Roemenië, ook nog een waar schuwing aan het adres van Turkije. Het orgaan is van oordeel, dat de Fransch-Britsche imperialisten het pact van wederzijdschen bijstand met Ankara gebruiken om Turkije te betrekken in een oorlog in den Balkan. De strijd op de Karelische landengte is in den loop der laatste vierentwintig uur feller geworden. De Russen zouden de eerste vestingwerken in de Man- herheimlinie bereikt hebben. 13 toen het onzijdige Engeland oorlogsmateriaal leverde aan Frankrijk. Maar was dat een reden voor den ijzeren kanselier om, wat hij neutraal achtte, met geweld te beantwoorden? Geenszins; hij bepaalde zich tot vertoogen tegenover de Britsche regeering, omdat de archieven spreken ten dezen onmis kenbare taal hij niet in staat was, zich met goeden uitslag tegen de Britsche overmacht ter zee te keeren. Zoo gaat het ook den onzijdigen, akhans den klei neren onder lien - de grootere hebben andere mo tieven om zich bij de Britsche actie neer te leggen doch verliezen daarom hun onzijdigheid evenmin als wij. Het is een kwestie van maat. Is de maat vol dan zal ook de kleine neutrale geweld met geweld beantwoorden, van welke zijde het ook moge komen. Wat ten slotte de insinuatie betreft dat Nederland tegenover de eene partij anders zou optreden dan tegenover de andere, dit zal niemand gelooven die Nederland kent en onze neutraliteitshandliaving gadeslaat met den ernstigen wil om haar liet recht te doen wedervaren dat haar toekomt. Dontlerdag 7 December Enkele dagen is het op zee „rustig" gebleven en van Engelsche zijde berichtte men reeds, dat het mijnengevaar overwonnen was. Nadat echter giste ren reeds eenige schepen waren gezonken, was het vandaag erger dan ooit. Vijf schepen, twee Noorsche, een Zweedsch, twee Engelsche, zonken na een explo sie, hetgeen wil zeggen, dat ze hetzij op een mijn liepen, hetzij getorpedeerd werden. Een derde Engelsch scliip kwam in aanvaring met een vaartuig uit hetzelfde konvooi en zonk. „TAJANDOEN" GEZONKEN De Zweedsche regeering heeft de gedeeltelijke mobilisatie verordend en vijftien lichtingen opge roepen. De meeste militairen gaan naar de Zweedsch-Finsche grens. Romeinsche studenten hebben gisteren en vandaag pro-Finsche en anti-Russische betoogingen gehou den. Verscheidene honderden jongelieden begaven zich in optocht naar de Finsche legatie. Italiaansclie en Finsche vlaggen en borden met het opschrift „Roeit de Russen uit", droegen zij mede. Zij juichten den Finschen gezant toe en riepen: „LeveFinland, Finnen, houdt vol." De gezant verscheen op het balkon, sprak woorden van dank en ontving vervolgens een delegatie der studenten, 0111 uiting te geven aan de dankbaarheid van het Finsche volk voor de sympathie der Romein sche studeerende jeugd. De betoogers wilden daarna voor de Sovjet am bassade demonstreeren, doch dit werd hun belet. DUITSCH VESTZAKSLAGSCHIP Op vier fronten wordt thans gestreden in de Karelische landengte, ten noorden van het Ladoga- nicer, in het gebied, dat Kuolajarvi tot centrum heeft en in het uiterste noorden rond Petsamo. Ook de Nederlandsehe scheepvaart leed weer een gevoelig verlies. Dit schip van 8159 ton, dus slechts weinig minder dan de Simon Bolivar (8309 ton) en de Spaarndam (8850 ton) zonk eveneens na een explosie. Van de 68 opvarenden (14 passagiers en 54 leden van de bemanning) werden 62 aan boord genomen van het Belgische stoomschip „Louis Scheid", zes personen werden dus vermist. De over levenden van de „Tajandoen" hebben echter daarna nog een avontuur beleefd, dat hun het, leven had kunnen kosten. Vanavond om 8.24 zond de „Louis Scheid" nl. noodseinen uit en het bleek, dat het vaartuig ten gevolge van den zwaren mist uit den koers geraakt was en op een rots was geloopen. Ge lukkig slaagde een Engelsche reddingboot er in alle schipbreukelingen te redden. Uit Finland komen zeer veel tegenstrijdige berich ten binnen. Terwijl de Russen eerst hadden gemeld, dat zij op de Karelische landengte door de Finsche linies waren gebroken, werd dit van Finsche zijde categorisch tegengesproken. Wel bevestigt het Fin sche legerbericht, dat de Russen vandaag een poging gedaan hebben om de Finsche verdedigingslinie in den oostelijken sector van de Karelische landengte te forceeren, doch de Finnen zouden reeds tot een tegenaanval zijn overgegaan. Volgens de Finnen zouden de Russen bij Salmi gebruik gemaakt hebben van gifgas. Men vecht nog hevig in de buurt van Petsamo en beide partijen melden successen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekendDe luchtmacht heeft verkenningsvluchten ondernomen naar Engeland en Schotland, waarbij de toestellen weer tot de Shetland-eilanden wist en door te dringen. Bij een luchtgevecht ten westen van het Neder landsehe eiland Texel zijn een Duitsch en een Engelsch vliegtuig met elkaar in botsing gekomen en in zee ge vallen. De Engelsehen hebben de bemanning van een duik boot gevangen genomen en brengen deze aan land. De commandant van de duik boot betreedt den valreep. Op de Karelische land engte staan 80.000 man Russische troepen tegen over 40.000 Finnen. In totaal heeft Rusland in het district Leningrad en bij het Ladoga-meer een half millioen manschappen, dui zend tanks en 500 vlieg tuigen tegen Finland ge concentreerd. Ondanks het slechte weer zijn Finsche vliegtuigen opgestegen en hebben getracht een aanval te onder nemen op Leningrad. Intusschen zijn in Finland vijftig vliegtuigen aangekomen. De toestellen zijn van Italië naar Finland gevlogen. In Italië blijft men doorgaan met de pro-Finsche en anti-Russische be toogingen. Men vormde spreekkoren. In het liooge noorden werd met wisselend geluk om Petsamo gestreden, doch het schijnt, dat de Russen nu definitief deze plaats hebben bezet. Ten zuiden van Petsamo hebben de Finnen althans hun posities geconsolideerd en zij wachten thans den Russisehen opmarsch af. De Russen hebben gisteren versterkingen gekregen van troepen, die niet oor logsschepen naar Petsamo vervoerd zijn. Rondom het plaatsje Salmi aan den noordkant van het Ladogameer wordt hevig gevochten. In verschillende Duitsche bladen en ook van offi cieuze Duitsche zijde wordt de laatste dagen weer kritiek uitgeoefend op de houding van Nederland ten aanzien van de Engelsche maatregelen, die, zoo als men weet, hier te lande ten scherpste veroordeeld worden. Van- gezaghebbende Nederlandsehe zijde wordt hiertegen o.a. het volgende ingebracht: Een officieus Duitsch bericht spreekt er ver wondering over uit, dat de neutralen waarom in dit verband alleen Nederland met name wordt ge noemd en niet óók andere onzijdige zeevarende landen, zooals bijv. Italië, Japan en Noorwegen, is onduidelijk geen daadwerkelijk verweer stellen tegenover de Britsche en Fransche maatregelen ter zee, door koopvaarders te bewapenen of eigen kon vooien samen te stellen. Indien men deze. uiting niet als een polemische wending, doch als een naar de letter te nemen, wel overwogen uitspraak zou moeten opvatten, zouden dus Italiaansche, Japansche, Noorsche en Nederland sehe schepen naar eigen opvatting zich tegen Britsche en Fransche geweldmaatregelen met geweld moeten verzetten. Wat hiervan het eind zou zijn, is niet twijfelachtig: oorlog met Engeland en Frankrijk. Of dit aan Duitschland welgevallig zou zijn, is een vraag, die hier niet behoeft te worden beantwoord. Wel moet een antwoord worden gegeven op een andere vraag, die door het Duitsche bericht rijst, en wel deze: legt de onzijdigheid aan Italië, Japan, Noorwegen en Nederland en zoovele andere neutrale staten de verplichting op, het hier bedoelde geweld met geweld te riposteeren? Antwoord: zulk een verplichting bestaat hoege naamd niet, evenmin als er een verplichting bestaat om met geweld te antwoorden op actie van Duitsche onderzeebooten of het onredelijk lang vasthouden door de Duitsche autoriteiten van talrijke Neder landsehe houtbooten afkomstig uit de Oostzee. Men wete in Duitschland, dat geen enkel onzijdig land overmacht gelaten ondergaat. Het is kwetsend voor den nationalen trots, in die positie te worden geplaatst. Zoo ondervond het ook Bismarck in 1870, Het motorschip „Ta Nederlandzonk Van de 68 opvaren. andoen" van d e Stoomvaartmij het Kanaal na een explosie, 'en worden 6 perso nen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15