■Willi., digd. Daarentegen zou een duikboot door de Engel- sehen tot zinken zijn gebracht. Een Duitsehe motor barkas zou voorts op een mijn geloopen zijn. De Russen houden vol, dat zij op de Karelische landengte de Finsclie verdedigingslinie doorbroken hebben en verder opgerukt zijn langs de Vuoksa- wateren. Verder hebben zij de stad Lerkjarvi aan do Vyborgspoorlijn bezet. De Russen zijn daar negen kilometer in noordwestelijke richting opgerukt. Uusikirko is eveneens bezet. Het Duitsehe s.s. Windhui, dat den 20ste» Novem ber eensklaps uit de Lobito-baai in Portugeesch Oost- Afrika vertrok, is vorige week te Santos in Brazilië aangekomen. Het schip had zijn naam veranderd in Santos Maru en voer onder Japansche vlag: even voordat het de haven binnenvoer werd de Duitsehe vlag gehesehen en de ware naam, weer onthuld. Vol gens mededeelingen van de bemanning zou de Wind huk eerlang naar het vaderland terugkeeren. Vrijdag 8 December Na het einde van de zitting van den grooten fascistischen Raad, die tot vannacht kwart voor één duurde, is een communiqué gepubliceerd, waarin o.a. het volgende werd medegedeeld: Ten aanzien van de tendentieuze berichten van buitenlandschen oorsprong, verklaart de Raad, dat de betrekkingen tusschen Duitsohland en Italië dezelfde blijven als die. welke door het pact van bond genootschap en door de gedachten wisselingen, daarvoor en daarna gehouden bij .de besprekingen te Milaan, Salzburg en Berlijn, werden vastgesteld. De Raad verklaart, dat al wat er in het Donau- bekken en op den Balkan kan geschieden. Italië niet anders dan rechtstreeks kan interesse.eren met liet oog op de gemeenschappelijke territoriale en mari tieme grenzen, die nog grooter werden als gevolg van de. unie van Albanië met Italië. De persdienst van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken te Moskou heeft medegedeeld, dat het artikel in een aflevering van de Communis tische Internationale, van de hand van Stefanof, waarin de betrekkingen tusschen Roemenie en Sovjet-Rusland behandeld werden, niet overeenkomt met de politiek van de Sovjet-I nie en het wezen van de wederzijdsehe betrekkingen tusschen Roemenië en de Sovjet-Unie niet weerspiegelt. RUSLAND BLOKKEERT FINSCHE KUST De Sovjet-commissaris van Buitenlandsche Zaken heeft aan alle belanghebbende mogendheden medege deeld, dat de Finsclie kust aan de Bothnische Golf en die aan de Finsclie Golf van vanmiddag 12 uur geblok keerd zijn. Deze Russische aankondiging is onmiddel lijk gevolgd door 'n officieele verklaring van de Fin- 8che regeering, waarin deze op juridische gronden het recht der Sovjet-Unie bestrijdt.DeAmerikaanschemi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten de Sovjet-Unie aansprakelijk zal stellen voor de schade welke aan Amerikaansche belangen wordt toege bracht. Dezelfde minister liet een nota aan de Britsche regeering overhandigen naar aanleiding van het be letten van den Duitschen export door de geallieer den. Hierin werd o.a. gezegd: De regeering der Vereenigde Staten ziet zich ge noodzaakt te verlangen, dat de maatregelen, door de Britsche regeering genomen, geen inbreuk zullen maken op den gewettigde:i handel van haar onder danen. Zij houdt zich ondertusschen al haar rechten en die van haar onderdanen voor, naar de mate en voor het geval op dien handel inbreuk gemaakt mocht worden. Aan de lijst der als slachtoffers van den zee-oorlog gevallen schepen moeten er opnieuw twee worden toegevoegd, namelijk Het roode leger schijnt van plan te zijn den druk op de Finsche stellingen in Karelië te verzw aren. Uit Viborg te Helsinki ontvangen berichten melden, dat de Russen uitgebreide versterkingen naar dit front dirigeeren. Dag en nacht rijden de treinen met troe pen van Leningrad naar de grens. Van Finsche zijde vrordt gemeld, dat de Russen de Mannerheimlinie nog steeds niet hebben kunnen forceeren. Er zou met groote hardnekkigheid gestre den worden op het terrein vóór deze linie gelegen. Een vertegenwoordiger van liet Finsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich als volgt uitgelaten Het is thans aan de wereld Finland meer te geven dan sympathie, tenzij zij deze dappere kleine natie verpletterd wenscht te zien. Finland is trotsch, doch niet te trotsch om toe te geven, dat het 't niet voor altijd zal kunnen uithouden zonder hulp en het hoopt, dat de naties der wereld niet zullen toezien hoe het vernietigd wordt en zijn burgers worden uitgemoord. Een douane-assistent van den grenscontrólepost. Sulmbach is in de nabijheid van de Joegoslavische grens ten zuiden van Graz door een onbekenden man, dien hij voor legitimatie had aangeroepen, met een pistool neergeschoten. De dader vluchtte. Korten tijd daarop werd in den naburigen grenscontrole- post Laugegg een hulpambtenaar der douane even eens met een pistoolschot uit een hinderlaag gedood. Aangenomen kan worden, dat in beide gevallen dezelfde dader schuldig is. Zaterdag 9 December Generaal-veldmaarschalk August von Hoeken sen. een der bekendste Duitsehe legeraanvoerders in den we reldoorlog 1914-1918. vierde op het landgoed Brüssow in den Vckermarek zijn 9Aten verjaardag. Rijks kanselier Hitler kwam hem persoonlijk gelukwensehen. De „Navasota", een groot schip van 8795 ton van de Royal Mail Lines, waarbij, voorzoover bekend, 43 zeelieden omkwamen, en een tweede Britsch schip, de „Merel" (1088 ton), waarvan slechts twee van de achttien opvarenden konden worden gered. Eerstgenoem de boot werd getor pedeerd, de tweede liep op een mijn. Verder meldt men, dat de Engelsche tor- pedobootjager Jersey gisteren door een torpedo van 'n duik boot is getroffen en zwaar werd bescha- President Roosevelt onderteekent de nieuwe neutraliteit» wet, waar door het embargo op wapenen wordt opge heven. Vijfde persoon van linksCordell Huil, de Amerikaan sche minister van Buitenlandse,he Za ken rechts naast hem vice-president John Garner. Vandaag zullen naar schatting 230.000 a 250.000 jonge Engelsclien verplicht zijn zich aan te geven voor den militairen dienst. Het betreft jongelieden, die twintig, éénentwintig en tweeëntwintig jaar oud zijn. Zij, die goedgekeurd zijn, zullen zoodra het noo- dig is worden opgeroepen, waarmede dan het totaal van het aantal Britten, dat onder de wapenen is, tot 1 y4 a 1 y2 millioen zal zijn gestegen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat alle scheepvaart binnen bepaalde Britsche territoriale wateren van heden af onder jurisdictie van de Brit sche marine staat. Personen, daartoe door deze bepaling gemachtigd, kunnen het binnenvaren of liet vertrekken van sche pen verbieden of beperken. Vier schepen zijn weer gezonken: drie Engelsche en één Noorsch; het Noorsehe is in 1916 op een Neder - landsche werf gebouwd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16