Belgische kleuren gedragen worden. Van overheids wege werd echter verzocht om hoffelijkshalve het vertoonen van de nationale vlaggen achterwege te laten. Op het Witte Huis ziet men overeenstemming tusschen het Russisch-Finsche en het Japansch- Cliineesche conflict. De neutraliteitswet zal hier niet toegepast worden, ten einde de handen vrij te houden om Finland eventueel met credieten e.d. te kunnen helpen. OORLOG IN DEN POOLNACHT Van den oorlog in het hooge noorden van Finland vernemen wij verscliillende elkaar tegensprekende berichten en dit is heel begrijpelijk, want behalve, dat het gebied daar zeer dun bevolkt is, vechten de Russen en Finnen hier in het donker. De Finnen voeren hier een soort guerilla, klaarblijkelijk mei succes; zij zijn gewend aan het klimaat en uitgerust met ski's, terwijl de Russen wel goed gewapend, doch minder goed gekleed schijnen te zijn. In een vreem den oorlog als dezen is het mogelijk, dat kleine, ver spreide afdeelingen het den vijand, wiens verbin dingen steeds bedreigd worden, zeer lastig maken. Koning George van Engeland bracht een bezoek aan het westelijk iront. Hierboven ziet men hem de Britsclie troepen inspecteeren. DE VOLKENBONDS- VI K(. \I)I KI\(. BIJEEN Heden is een geheime zitting van de leden van den Volkenbond te Genève gehouden. Daarna vond een besloten zitting plaats in de kleine raadzaal. Het eindresultaat was, dat de Raad het Finsche beroep op den Volkenbond naar de Assemblée heeft verwezen. Deze zal Maandag haar eerste bijeen komst houden. De Regeeringspersdienst meldde vandaag; Aangezien thans zoowel België als Zweden zitting heeft in den Raad van den Volkenbond en derhalve, indien Nederland zich in plaats van Zweden, dat moet aftreden voor een Raadszetel beschikbaar zou stellen, het onwenschelijke feit zich zou voordoen, dat geen der vier Scandinavische staten, doch wel Nederland en België beide, in den Raad vertegenwoordigd zouden zijn, heeft de Neder- landsche regeering besloten geen candidatuur voor het Raadslidmaatschap te aanvaarden. De Finsche vertegenwoordiger had gelegenheid het Finsche standpunt uiteen te zetten, de vertegen woordiger der Sovjet-Unie was echter uit eigen be weging afwezig, zoodat men omtrent het standpunt dar Sovjet-Unie niets te weten k :n komen. Een anc er raadslid, de gedelegeerde van Iran, had zich om gezondheidsredenen verontschuldigd EEN VIJFDE FRONT IN FINLAND militair district is verklaard. Sommigen zien hierin het bewijs, dat de Sovjet-Unie ondanks geruststellende verklaringen aan Roemenië haar verlangens ten aan zien van Bessarabië nog niet heeft opgegeven. Bijna gelijktijdig met de mededeeling van minister van Dijxhoorn, dat de mobilisatie per dag 1.7 mil- lioen gulden kostte,heeft de Belgische regeering mede gedeeld, dat zij de kosten der Belgische mobilisatie op 11 millioen Belgische francs per dag raamde, dat is dus ong. f 682.000, Zondag IQ December Ook in Boedapest werden vandaag door de stu denten demonstraties gehouden, waarin zij blijk gaven van hun sympathie voor Finland. Op de vijf Finsche fronten geschiedde overigens niet veel bijzondershet schijnt, dat de Russen door de sneeuw groote moeilijkheden ondervinden. Finsche schepen mogen geen buitenlandsche vrachten aanvaarden. Koning George kwam van zijn reis naar het westelijk front in Engeland terug, een Nederlandsch scheepje, de „Immingham", liep ter hoogte van Callantsoog op een mijn en zonk. De zeven opvarenden werden gered. GEEN VLAGGEN BIJ BELGIË:-HOLLAND Op het smalste punt van Finland heeft zich een nieuw front gevormd. Hier wordt nl. verwoed ge streden om de stad Suomussalmi, waar de Finnen tegenaanvallen zijn begonnen, nadat de Russen deze plaats hadden veroverd. Vanmorgen hebben Finsche vliegers boven Lenin grad gevlogen. Zij wierpen echter geen bommen uit, doch uitsluitend vlug schriften. Op de Karelische landengte wordt nog steeds fel gestreden om Kivinieni, ten oosten van de Mannerheimlinie. De Russen gaan, naar United Press ver neemt, over tot massa-aanvallen van de infanterie, die de Finnen met de bajonet bestormt. De Russen zouden er echter niet in geslaagd zijn hun doel te bereiken en zelfs eenige kilometers zjjn terugge worpen. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft, naar Havas uit Helsinki verneemt, van morgen de stad Hangö (gelegen aan de Finsche Golf), gebombardeerd. Het aantal slachtoffers is tot nu toe nog niet bekend, doch de bommen hebben niet de doelen bereikt, die de Russen beoogden. Eerst heden wordt vernomen, dat de Russische stad Odessa kort geleden tot Aan het geheele Karelische front, tusschen de Finsche Golf en het Ladoga-meer, is gisteren op nieuw hevig gevochten. Het eigenlijke groote Rus sische offensief is echter nog niet begonnen. Er zijn aanwijzingen, dat het niet lang meer op zich zal laten wachten. Aangenomen wordt, dat Moskou besloten is. den Finschen tegenstand te breken vóór de winter in alle strengheid begint. Beslissende veldslagen worden reeds de volgende week. zoowel op de Karelische land engte als in het liooge noorden, verwacht. Op de landengte staan thans twee Russische legers gereed. De Russen naderen meer en meer de sectoren, waai de landengte grootendeels uit meren bestaat, hier- tusschen wachten de Finnen in liun hoofdverdedi gingslinie den vijand op. Inmiddels blijven de Rus sen reservetroepen aanvoeren. De Finnen passen een tactiek toe, die de Russische soldaten tot dusverre nog niet hadden ontmoet. De troepen strijden namelijk in afzonderlijke compag nieën, hetgeen zeer groote voordeden biedt in een weinig begaanbaar terrein als het Karelische gebied. De Sovjet-Russische troepen daarentegen doen mas sale aanvallen. Men neemt nu algemeen aan, dat het door breken van de zgn. Mannerheimlinie (welke de Maginot-linie van het noorden genoemd wordt) hetgeen de Russen Vrijdag meldden, op een misverstand berust. Over de geheele breedte van de Karelische landengte loopen versperringen, linies van mitrailleur-posten en verder staan hier artillerie batterijen over een diepte van 20 a 30 km. Men is in Finland van meening, dat het veroveren van deze linie groote offers zal eischen. De overlevenden van het verongelukte ss. „Taf andoen"die door het Belgische ss. „Louis Scheid" aan boord waren ge nomenmoesten door een reddingsboot aan de kust worden afgezet, toen het schip in den dichten mist op'n rif voer. Ingevolge het voorschrift van den ministerraad, dat geen buitenlandsche vlaggen behoudens de daarbij genoemde uitzondering voor gezanten, con suls, schepen enz. mogen worden vertoond, moch ten ook bjj den internationalen voetbalwedstrijd geen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17