ROEMENIË zot/ HET RIJKSTE LAND VAN EUROPA KUNNEN ZIJN '«wil 1111" I lliu ,ii!iiili»pii mBjlMW i dllM*; jij W0BIHON Bessarabië is onvruchtbaar doch veel aan strijd won. De noordelijke grens van deze provincie is heden door de hernieuwde dreiging van de Sovjet zwaar versterkt. Bulgarije had al eerder afstand moeten doen van de Dobroedsja -de afstand van deze provincie werd weinig betreurd, maar daarom des te nieer het gevolg: het verlies van den Donau. Zoo leven er nu in Groot-Roemenië negentien millioen menschen van alle rassen en volken, vrij rustig bij elkaar in een land, dat het rijkst van Europa kon zijn, en het niet is. Rijkdom van Graan schiet er uit den bo- Roemenië dem zooals bij ons het gras, en -zooals Holland een waterland is, zoo is Roemenië een olieland. Enorme wouden leveren de grondstof voor het papier. Ziehier de drie bronnen van den Roemeenschen rijkdom. De menschen verdrinken er als het ware in stroo men olie. Een sterk voorbeeld hiervan is de ontzet tende oliebrand, die in de buurt van Moreni, het centrum van oliewinning, zes jaren geleden uitbrak. Gedurende twee jaren woedde het vuur. De vlammen sloegen in de lucht tot een hoogte van 180 meter en verlichtten de omgeving tot op een afstand van honderd kilometers, zoodat. de grootgrondbe zitters uit den omtrek er 's nachts tennis bij spelen konden! Eindelijk gelukte het ten koste van millioe- nen lei den brand te blusschcn, ennog was Moreni een rijk centrum in dit overrijke oliegebied. Het Roemeensche oliecentrum lijkt op een legkaart, samengesteld uit vele kleine concessies, ten gevolge van het feit dat deze stukken vroeger in bezit waren van kleine landbouwers. De belangrijkste Roemeen sche maatschappij is wel de „Oeditul Minir" Hierboven: Een blik van het dak der telefooncentrale op het centrum van Boekarest. Men zou zich hier bijnain Amerika wanen! Sommige gebouwen tellen zelfs veertien verdiepingen en meer! HiernaastVan buiten zien de huisjes in de dorpen van Roemenië er attractief uit, maar van binnen vertoonen ze een heel ander aspect. De vrouwen dragen eigengeweven blouses en rokken met prachtig zelfgemaakt borduursel. De mannenkleeding is ook eigenweefsel, maar grover en dikker. De stof voor de vrouwcnkleeding is zacht en bijna doorzichtig wollig. Zij wordt veel verkocht aan toeristen voor nachtgewaden en lingerie. De godsdienst, welke in Roe menië beleden wordt, is de Grieksch-Orthodoxe. Zoo'n kruis als hier op de foto treft men veel aan tn de dorpen, dicht bij de kleine onaanzienlijke kerkjes. Het kruis is door de bevolking zelf gemaaktzooals men ziet is de Christusfiguur aan het kruis in het hout ge brand en daarna beschilderd. rum bun" goeden weg is de ty pische Roemeensche afscheidsgroet, af komstig uit den tijd toen in Roemenië nog een soort nobel bandietendom heerschte, en dus een goede, veilige weg van het grootste gewicht was. „TJnde merci" uo vadis nog een groet, overblijfsel uit de alleroudste tijden, toen Roemenië een Romeinsch verbanningsoord was; o.a. werd de Romeinsche dichter Ovidius naar Tomi verbannen, het huidige Constantsa, de poort van graan en olie aan de Zwarte Zee. Trotsch noemen zich de Roemenen daarom de afstammelingen van de legioenen van Trajanus. Het is echter onwaarschijnlijk, dat we op reis door het land nog zoo'n ouden Romein zouden tegenkomen, want in den loop der eeuwen hebben vele volksstam men hun invloed op het land achtergelaten. Zoo zijn achter elkaar Hunnen, Armenen, Spanjolen, Honga ren, Joden en Turken binnengekomen, en kan er dus heden van een zuiver ras geen sprake meer zijn. Ontstaan van het Vroeger bestond Roe- huidiffe Roemenië Ilien'® de provincies Boekowina. Moldavië en Walachije. Aan de westzijde was het begrensd door de Karpaten en Hongarije, aan de oostzijde afge sloten van de Zwarte Zee. Na het verdrag van Versailles zwol het land tot enormen omvang. Hongarije moest Zevenburgen afstaan met het prachtige Kroonstad tot het in de 17e eeuw verbrandde, de grootste stad van Hongarije Zevenhurgen werd Transsylvanië, Kroonstad werd Brasov, en de Karpaten verhuisden naar het midden van Roemenië. Rusland verloor Bessarahië. waardoor Roemenië weinig aan rijkdom

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2