AXELSCHE JAARMARKT NATIONAAL PAAR FONDS Dat er nog altijd leven en vertier was, dat er niets ontbrak aan de organisatie van de Axelsche jaarmarkt, dat toont wel dit gedeeltelijk overzicht voor het nieuwe stadhuis. Er zijn er, die vinden, dat de Axelsche jaar markt dezen keer niet een succes heeft opgeleverd, evenredig aan de verwachtingen, die haar grootscheepsche opzet deed koesteren, evenredig aan de reclame, die ervoor ge maakt was. Ze heeft ertoe gediend, ieder, die oogen heeft om te zien, aan te toonen, waar in Zeeuwsch-Vlaanderen, nu meer dan ooit, de schoen zoo pijnlijk wringt. Zoolang nog maar de handel met België moge lijk was, behoefden de Zeeuwsch-Vlaamscke fok kers, boeren en kooplui zich over den afzet van hun vee niet bezorgd te maken. Als Holland zich dan niets van hen aantrok, waren er al tijd nog de zuiderburen, die de Zeeuwsch-Vlaamsche huishouding in evenwicht hielpen houden. Maar de Belgische veehandel is op onze markten dit jaar ge heel komen uit te vallen. Aan een in Holland ge kochte koe valt langs den normalen weg nu in België niets meer te verdienen. En zelfs de smokkelhandel is sinds de bezetting van de grenzen een onmoge lijkheid geworden. F.n nu moet u niet verontwaar digd doen, dat de smok kelarij toch ook geen rol behoort te spelen in de economie van een heele landstreek! Natuurlijk, dat behoort hij niet. Maar iets anders behoort ér wel: dat een Nederlandsche landstreek ten minste aan deel heeft in het econo misch leven van Nederland. En het is juist nu, dat er dubbel gevoeld wordt, hoe den handel evengoed als naar België, ook nog Het was helaas de handel die er ontbreken moest, de Hdllandsche zoo goed als de Belgische. Het waren niet storm en regen, die de Zeeuwsch- Vlamingen thuis hielden: daartegen waren ze ge wapend.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 32